sâmbătă, 16 ianuarie 2010
Ceva fin, ceva de-afara
Publicat de
Mihai Grecea
la
20:55
4
comentarii
Etichete: Filme aviatie, planoare, zbor la unda
miercuri, 3 iunie 2009
Clinceni 6 iunie 2009 - Miting aviatic special dedicat Zilei Copilului

Iata comunicatul de presa oficial al Aeroclubului Romaniei semnat de tanarul sau director, George Rotaru, pilot acrobat de exceptie, membru al formatiei Hawks of Romania:
"AEROCLUBUL ROMANIEI ORGANIZEAZA O DEMONSTRATIE AERONAUTICA CU OCAZIA ZILEI INTERNATIONALE A COPIILOR
Sambata 6 Iunie 2009, incepand cu ora 10.30, Aeroclubul Romaniei organizeaza o demonstratie aeronautica la Aeroclubul Teritorial “Aurel Vlaicu” Bucuresti – Aerodrom Clinceni, Soseaua Alexandriei nr. 16 Jud. Ilfov.
Evenimentul este dedicat Zilei Internationale a Copiilor.
Programul de zbor va avea durata de aproximativ doua ore si va include acrobatie aeriana cu avioane si planoare, zboruri demonstrative cu aeronave ultrausoare motorizate, balon cu aer cald, salturi cu parasuta.
Intrarea publicului va fi gratuita.
Manifestarea se va bucura de participarea domnului Radu Berceanu, Ministrul Transporturilor si Infrastructurii. Vor lua parte, de asemenea, personalitati ale vietii publice, reprezentanti ai administratiei publice centrale si locale.
Vor putea fi urmarite in evolutie elicoptere si avioane reactive ale Fortelor Aeriene Romane.
Demonstratia se va desfasura cu participarea componentilor Loturilor Nationale de Zbor cu Motor, Planor si Parasutism si a formatiei de inalta acrobatie „Hawks of Romania” ale Aeroclubului Romaniei, precum si a formatiei de acrobatie „Iacarii Acrobati”, companiilor Special Air Services, Alfa Air Services, Regional Air Services si Fly Level. De asemenea, vor participa aeronave ultrausoare motorizate private.
„Hawks of Romania” este formatia demonstrativa de 4 avioane a Aeroclubului Romaniei. Formatia evolueaza pe avioane de inalta acrobatie Extra 300L de fabricatie germana, unice in tara.
„Iacarii Acrobati” este o formatie de acrobatie privata, specializata in zboruri demonstrative la joasa inaltime, care evolueaza pe 2 avioane YAK-52 produse la Aerostar Bacau.
Special Air Services, Alfa Air Services si Regional Air Services sunt companii private specializate in operatiuni de taxi aerian si scoala.
La aceasta demonstratie va participa si Aeroclubul Szeged din Ungaria cu un planor de inalta performanta.
In zilele 04.06 si 05.06.2008 presa este invitata intre orele 10.30 si 13.00 pentru a urmari antrenamentele, pentru zboruri de prezentare, interviuri.
Persoane de contact:
Comandantul Aeroclubului Teritorial “Aurel Vlaicu” Bucuresti – Aerodrom Clinceni, Mihai Dobre
tel.: 0726 678 536
Aeroclubul Romaniei
Director General
George Rotaru"
Vremea va fi buna, dupa toate prognozele si sint sigur ca vom avea parte de demonstratii exceptionale. Fiti cu ochii pe evolutiile elicopterelor de la SAS (va zbura din nou Valer Novac cu Dauphin-ul!!!) , pe evolutiile Extrelor 300L si ale Iakarilor. IAR 99 la Clinceni - o raritate!!!! - va face cu siguranta senzatie! Si sa nu uitam acrobatia cu planorul. Va fi o zi de zbor pe cinste. Se pare ca voi zbura si eu cu YR-SFS - Cessna 172RG - intr-un zbor demonstrativ al primilor absolventi ai scolii de pilotaj de la Special Air Services. Asta daca cei de la scoala se vor tine de cuvant si vor mai face aceste zboruri. Eu voi zbura cu mare bucurie daca ideea aceasta frumoasa se va pune in practica. Pana pe 6 iunie, urmariti un filmulet de la editia de an ul trecut a acestui eveniment.
Publicat de
Mihai Grecea
la
01:16
0
comentarii
Etichete: AS 365 N, Cessna 172RG, Clinceni, comunicat presa, Dauphin, elicopter, Iacarii Acrobati, IAR 99, mitinguri aviatice, planoare, scoala de pilotaj, Special Air Services, Valer Novac, YR-SFS
marți, 12 mai 2009
Am fost la Tg Mures la Miting
N-am apucat sa scriu despre asta in ultimele zile. Dar incerc s-o fac acum.
Am plecat sambata pe la 06.30 impreuna cu Dan Goldenblum de la www.yankeeromeo.ro spre Tg. Mures. Drumul a fost liber si am ajuns cam in 5 ore. Suficient de... tarziu ca s apierdem inceputul demonstratiei. Din motive care au fost dincolo de posibilitatile omenesti de control ale organizatorilor, mitingul a inceput main devreme decat fusese anuntat. Din pacate am pierdut evolutia lui Catalin Prunariu cu Extra 300 iar celula de 2 Extra 300 si formatia de 4 ULM-uri Ikarus de la Aeroclub le-am vazut din traficul greoi prin care ne-am tarat prin Tg Mures. Ajunsi la aerodrom, ne-am delectat cu evolutia buna a celor 4 baieti de la Hawks of Romania, a muresenilor cu Iar 46 si a planorului Iar 35 Acro. Din pacate boxele (puternice) in care se auzea comentariul nu erau orientate ca sa acopere toata suprafata pe care se gasea publicul si nu am auzit pre abine comentariul. Imi pare nespus de rau ca nu am auzit numele pilotilor care au zburat cu Iar 46 si numele planoristului extraordinar care a facut senzatie (intre pasionati...) cu Iar 35. Pacat ca publicul larg nu vibreaza la evolutiile planoarelor. mereu m-am intrebat de ce... Oare pentru ca nu bazaie ca "ventilatoarele"?
Parasutistii din lotul de Lucru relativ pe Cupola au au avut o evolutie buna in ciuda vantului si a aerului turbulent (dealurile alea de langa aerodrom le-au creat niste probleme, se pare). Au reusit sa faca on grup de 5 si unul de 3. Aterizarile au fost foarte frumoase si extrem de precise.
An2-ul si Airvan-ul (YR-GAA, pilotat cu maxima eleganta de catre inspectorul Ghitiu de la Autoritatea Aeronautica Civila) au lansat parasutistii apoi au facut niste treceri spectaculoase la joasa inaltime.
Vreau sa remarc evolutia foarte buna a lui Mihai Tone. Desi au fost turbulente in aer de la termica si de la dealurile de pe langa aerodrom, Misu a aratat ca evolueaza de la un miting la altul. Au aparut elemente noi in evolutia lui. Se indreapta cu pasi repezi spre zona freestyle a acrobatiei si bine face.
Dupa incheierea mitingului au inceput zborurile avioanelor private. A zburat bimotorul Piper PA-34-200 Seneca de la Skydive Transilvania (LY-CBB), un Cirrus SR20, un Zlin 142, un ULM extraordinar si nou-nout - Fk 14 Polaris, al lui Cristian Girica, mai multe ULM-uri CT de la Flight Design montate la Bacau, un ULM Festival, Ikarusurile de la Aeroclub, un superb Diamond DA 40 etc. Nu au fost chiar 50 de aeronave, insa aglomeratia de zburatoare a fost mare. Mai mare decat la ultimele mitinguri de la Clinceni.
In rest, atmosfera relaxata ardeleneasca, cu mici si bere, iarba verde de aerodrom si soare bronzant. Pacat ca modelistii nu au avut o prezenta mai buna in cadrul mitingului. O demonstratie inclusa in programul oficial al fi fost salutara! Pe langa reprezentanti ai unor companii din domeniul aviatiei generale si a Muzeului Aviatic de la Pucioasa (cu un stand neinspirat cu machete - destul de bune - puse pe stergare kitsch de la magazinele de artizanat), trebuie mentionata si participarea Asociatiei "Aripi Romanesti" la miting cu un stand in care publicul a putut sa gaseasca o multime de carti de aviatie si machete de avioane.
Nu am ramas pana la hangar party. Nu stiu daca a mai avut loc. Duminica am avut programat la scoala un nou zbor in cadrul pregatirii pentru skill test. Asa ca am plecat pe la 17.00 spre Bucuresti. Insa vreau sa inchei prin a felicita-o pe cea care a fost creierul si sufletul mitingului de la Tg Mures: Sorina Szakacs. Fiica unuia dintre oamenii cei mai vechi din personalul tehnic al Aeroclubului Tg Mures, a fost ambitia ei sa faca ceva concret pentru reluarea activitatatii de demonstratii aeriene in Mures. Si, desi a fost foarte greu sa organizeze mitingul cu firma sa Makeup Events, a reusit! Felictari Soso! Ai reusit sa faci fericiti multi oameni care au venit la aerodrom.
Intrucat nu mi-am luat inca un nou aparat de fotografiat in urma decesului fostei camere foto, la Tg Mures nu am facut poze. Insa membrii comunitatilor Romanian Spotters si D13-th au fost la miting in numar mare si au facut fotografii absolut incredibile. Unele halucinant de faine! Le puteti vedea aici si aici.
Publicat de
Mihai Grecea
la
00:52
1 comentarii
Etichete: Aero 2009 “Sky is not the limit”, aerodromuri, Asociatia Aripi Romanesti, eveniment, Fotografie, mitinguri aviatice, Muzeul Aviatiei, piloti, planoare, stiri, Tg Mures
marți, 10 martie 2009
A fost si mitingul de 8 martie la Clinceni
O zi cu vant destul de puternic, in rafale de pana la 20 de noduri insa din directia 240, ca si pista in serviciu, asa ca s-a zburat. Greu, dar s-a zburat. Amuzante au fost avioanele ultrausoare Ikarus cand faceau treceri la verticala aerodromului. In lungul pistei 24 se miscau incredibil de incet. Erau ca niste zmee cu roti :) Iar cand treceau in lungul pistei 06 erau niste mici bombe cu aripi impinse de vantul foarte puternic.
Evolutiile lotului national de parasutism au fost si ele afectate de vant. Ne intrebam cu totii daca nu cumva urmau sa aterizeze pe la Bragadiru, purtati de curentii puternici. N-a fost asa. Au fost lansati din AN 2-ul cu domnul Ghitiu la mansa (un maestru absolut pe AN 2, dupa cum spun legendele) si din noua achizitie a Aeroclubului Romaniei - Gippsland Aeronautics AIRVAN - GA8 - TC 320 - la mansa caruia a fost domnul Dobre Tone senior. Coborarile in viteza mare ale parasutistilor si aterizarile cu precizie milimetrica au facut deliciul publicului.
Un moment cu totul special a fost evolutia celor doua elicoptere "Dauphin" AS 365 N (YR-SBS) si AS 365 N1 (YR-SCS) de la Special Air Services. O demonstratie de forta a performantor de exceptie care le-au facut celebre si a maiestria pilotilor Valer Novac, Romeo Constantinescu (care au zburat cu YR-SCS) si Sorin Pintea (pe YR-SBS). Pacat ca nu am putut sa vedem un solo demnstrativ al lui Valer Novac... Poate cu alta ocazie.
Ca sa ramanem la capitolul aeronavelor private participante la miting, doua dintre avioanele pe care am zburat si eu la scoala - Cessna 172N (YR-ANC) si Cessna 152 (YR-ANE) de la Alfa Air - au facut o demonstratie de zbor in celula. Vantul le batzaia destul de tare dar instructorul meu, Filip Stelian, la mansa lui Charlie, si cu noul instructor de la Alfa Air (nu-i stiu inca numele), pe Echo, le-au strunit exemplar.
Zborul planorului acrobat IAR 35 ACRO, ridicat de o Wilga in aer pe o vreme crunta pentru zborul acrobatic a fost frumos. Din pacate vantul l-a incomodat serios pe pilot...
Iacarii acrobati au depasit limitele meteo si au zburat in formatie stransa, aproape la limita nebuniei. Am vazut, in premiera dupa cate stiu, un tonou facut in formatie cu avioanele unul deasupra celuilalt. Realitatea TV a avut elicopterul in aer aproape pe toata durata mitingului - Bravo lor!!!!! Au facut cateva filmari foarte frumoase din elicopterul care zbura la punct fix undeva in partea de nord a aerodromului. Poate cele mai frumoase filmari care au fost facute pana acum la Clinceni. In filmuletele de mai jos se poate vedea si figura acrobatica in premiera de care scriam mai sus.
REALITATEA.NET - Un miting aviatic a fost organizat la Clinceni cu ocazia Zilei Internaţionale a Femeii
A executat apoi un zbor elegant, cu IAR 46S, instructorul Sorin Nutu, cel cu care am facut materiile mai tehnice la ground school (Principiile zborului, Performante de zbor si planificarea zborului, Cunoasterea aeronavei).
Ordinea in care s-au succedat toate aceste zboruri nu a fost chiar cea in care relatez aici, insa am incercat sa mentionez cat mai multe dintre momentele mitingului.
Evolutiile baietilor din Hawks of Romania au lasat pe toata lumea cu gura cascata, tinand cont de vantul extrem de puternic. Formatia a zburat uimitor de bine. Evolutiile solo ale lui Mihai Dobre Tone - care a progresat foarte mult de la ultimul miting la care l-am vazut zburand - si ale "seniorului" Catalin Prunariu au entuziasmat. Misu a executat niste treceri in zbor pe spate la joasa altitudine absolut fenomenale. Baiatul asta incepe sa aiba ceva din indrazneala lui Bazu Cantacuzino de pe vremuri :) Memorabila va ramane trecerea lui cu Extra 300L aparent in limita de viteza dar, oricum, extrem extrem de lent ca ground speed, la verticala pistei la inaltime destul de mica. Vantul era atat de puternic incat tinea foarte tare avionul in loc. Bine, si Misu tinea avionul foarte cabrat :) Oricum, frumoasa imaginea unui Extra trecand, cu nasul pe sus, cu viteza unui ULM.
Am profitat de prezenta la miting a elicopterului Dauphin YR-SCS de la SAS si am zburat, ca pasager, un tur de pista cu Valer Novac si Romeo Constantinescu la comenzi. Mai zburasem cu celalalt Dauphin al Special Air Services, AS 365 N (YR-SBS) insa YR-SCS este mai puternic. Este modelul N1 si are motoarele mai fortoase. Si fenestronul de la elicea anticuplu este mai mare, cu mai putine pale, dar mai mari. Oricum, un aparat extraordinar. Am facut un tur de pista asa cum nu eram obisnuit la Clinceni. La inaltime mult mai mica decat de cele 600 de picioare regulamentare la avion. Am survolat lacul de pe Arges destul de jos, virajele inclinate ne-au furnizat G-uri cum nu prea intalnesc la Cessna 172 :) Zborul cu elicopterul este, totusi, ceva cu totul si cu totul special :) Multumiri pilotilor si, nu in ultimul rand, domnului Ion Draganescu de la SAS.
Marea mea problema la mitingul acesta este ca mi s-a stricat camera foto. Credinciosul meu cal de povara SONY F828 si-a dat obstescul sfarsit, dupa aproape 5 ani de munca, exact in seara de dinaintea mitingului... Fie-i tarana usoara :) Voi trece pe un Nikon D90 sau D80, daca e sa ma iau dupa multi prieteni fotografi care nu concep ca un aparat de fotografiat serios DSLR poate, la o adica, sa si filmeze.
Asa ca invitatia mea e sa vedeti fotografii de la miting pe Romanian Spotters aici, sau aici, pe blog-ul lui Cristian.
Am lasat intentionat la final si unul dintre momentele cele mai emotionante pe care le-am petrecut la miting. Instructorul meu care mi-a pus mansa in mana, cum se zice, domnul Nicolae Virca, despre al carui teribil accident de masina din toamna am mai scris pe blog, a venit la aerodrom! A venit de la Sibiu pentru un control medical si, evident, nu a putut sa nu ajunga la Clinceni.
O intalnire care ne-a facut pe toti cei cu care sa intalnit la cabanuta-birou a scolii de zbor Alfa Air sa credem ca, in curand, vom zbura din nou impreuna cu domnia sa. Inca "nu are baza" in piciorul stang care a suferit cateva operatii, insa regimul de recuperare cu masaj si gimnastica il ajuta sa faca progrese. M-am bucurat mult sa-l revad la aerodrom si sa mai stam de vorba. Si mi-a spus o chestie pe care am luat-o ca pe un compliment trist dar extraordinar de frumos, totodata: ca daca as vrea sa mai zboare cu mine, cum ii spuneam ca de-abia astept, ar putea s-o faca oricand, chiar daca nu poate, deocamdata, manevra palonierul si franele avionului. Si asta pentru ca are incredere in mine ca elev. Evident ca ar fi o utopie sa zburam asa, dar e o declaratie care ma obliga sa tratez cu maxima responsabilitate zborul si de-acum inainte. Multumesc, domnule Virca.
Publicat de
Mihai Grecea
la
00:21
0
comentarii
Etichete: Airvan, Alfa Air, AS 365 N, AS 365 N1, Cessna, Clinceni, Dauphin, elicopter, mitinguri aviatice, Nicolae Virca, pilotaj, piloti, planoare, scoala de pilotaj, Special Air Services, ULM, YR-SBS, YR-SCS
marți, 24 februarie 2009
Articole despre planorism
Pe www.yankeeromeo.ro a aparut astazi un articol despre planorism bine scris de catre Virgil Lupas, instructor si pilot de planor la Aeroclubul Romaniei Oradea. Sunt trecute in revista lucruri despre istoria domeniului, despre cum se face instruirea unui planorist si despre tipurile de planoare. Cititi articolul aici.
Am mai remarcat zilele trecute, de asemenea, o poveste frumoasa despre zborul cu planorul scrisa cu pasiune pe www.aripiromanesti.ro de catre Adrian Dulau - planorist, are id-ul "Virusu" pe Romanian Spotters. Gasiti povestea aici aici.
Publicat de
Mihai Grecea
la
20:01
0
comentarii
Etichete: articol interesant, Fotografie, istoria aviatiei, piloti, planoare, Virgil Lupas
miercuri, 18 februarie 2009
Om contra planor
Doua feluri de a plana: cu planorul si fara el :)
Publicat de
Mihai Grecea
la
13:26
4
comentarii
Etichete: Filme aviatie, planoare