Se afișează postările cu eticheta mitinguri aviatice. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta mitinguri aviatice. Afișați toate postările

vineri, 3 septembrie 2010

Zboruri de vara

Am facut o pauza destul de mare la scrisul pe blog. Am avut o vara destul de agitata si, desi am apucat sa mai zbor, nu am mai avut vremea necesara sa scriu si aici.

Tot asa, nu am reusit sa postez nimic destre mitingurile aviatice de anul acesta: Otopeni, Aeromania si Transilvaeroshow.

Foarte pe repede inainte, voi spune ca am mai facut zboruri in zona la Clinceni cu YR-SES, zboruri de transport ale aceluiasi avion la maintenance, de la Clinceni la Baneasa si retur, am mai facut un raid la Tuzla cu YR-SES impreuna cu Radu, un tanar pilot care a facut PPL-ul in Belgia pe avioane Piper Tomahawk si a vrut sa vada cum se zboara si in Romania cu Cessna 172.

Apoi am facut singur un zbor peste munti cu YR-SES, de la Clinceni la Ghimbav, Brasov, pentru a duce avionul la mitingul aviatic Transilvaeroshow 2010. Avionul scolii Special Air Services a stat la linie si a putut fi vazut de catre publicul care - e normal - a stat, totusi, cu ochii mai mult pe cealalta aeronava de la SAS care a fost prezenta la demonstratie: elicopterul Dauphin YR-SCS. Valer Novac a facut si de aceasta data spectacol la mansa lui.

La Ghimbav am mai facut si cateva ture de pista cu tot pasageri. Unii dintre ei nu zburasera niciodata, cum este si nepotica mea de trei ani.

Desi am facut multe fotografii la Ghimbav, nu am reusit sa le editez. Asa ca voi posta, pentru ilustrarea articolului acestuia, doua filmulete facute in timpul zborului de la Clinceni la Ghimbav. Am legat trepiedul cu centura de siguranta pe scaunul din dreapta si in felul acesta am reusit sa filmez imaginile de mai jos.





Nu as vrea sa inchei inainte de a aduce un ultim omagiu lui Dragos Ionescu - "Mamica Mamica", cum ii spuneau prietenii - care a cazut cu parasuta la Clinceni in 22 august 2010 si ne-a lasat cu inimile zdrobite.

Dragos Ionescu, a fost un baiat cu totul special. Un om bun si un performer in parasutism. Cu 1300 de salturi la activ la numai 31 de ani, el avea calificarile de instructor tandem, instructor IAD si instructor SL. Practica parasutismul din 1995, fiind membru al lotului national in mai multi ani, si participand la concursuri interne cu rezultate bune. Si-a incununat cariera prin cursul de tandem, devenind instructor de tandem. A facut salturi in dropzone-uri din Europa: Cehia (Prijbram), Spania (Skydive Spain-Sevilla), Ungaria (Kaposvar).
Din pacate ne-a parasit prea devreme, intr-un mod incredibil, ca intr-un vis urat, in urma unui accident groaznic.



Nu te vom uita, Mamica Mamica...

joi, 13 mai 2010

Miting aviatic - 60 ani de la infiintarea Aeroclubului “Henri Coanda” Pitesti

Aeroclubul Romaniei organizeaza Sambata 15 Mai 2010, incepand cu ora 11.00, un miting aviatic la Aeroclubul Teritorial Henri Coanda Pitesti – Aerodrom Geamana.

Programul de zbor va avea durata de aproximativ o ora si jumatate si va include acrobatie aeriana cu avioane si planoare, zboruri demonstrative cu aeronave ultrausoare motorizate, balon cu aer cald, salturi cu parasuta.

Evenimentul este prilejuit de aniversarea a 60 ani de la infiintarea Aeroclubului “Henri Coanda” Pitesti, unitate teritoriala a Aeroclubului Romaniei.

Accesul publicului va fi liber.

Demonstratia se va desfasura cu participarea membrilor "Hawks of Romania", precum si a componentilor Loturilor Judetene si Nationale de Zbor cu Motor, Planor si Parasutism.

Persoana de contact: dl. Tiberiu Fratica, Comandant al Aeroclubului Teritorial “Henri Coanda” Pitesti, telefon 0726 678543.

vineri, 5 martie 2010

Constantin Manolache la Deva, demult, cu un Zlin 726. Ceva fin...

Am dat pe youtube peste un filmulet cu marele maestru ale zborului, Constantin Manolache, intr-o evolutie de mare finete cu Zlin 726 la un miting de demult pe aerodromul Deva. Enjoy!

joi, 14 ianuarie 2010

Goger Attila zboara in Dubai alaturi de Veres Zoltan si Mark Jefferies

Goger Attila, membru al Lotului National de Acrobatie al Romaniei si al formatiei Hawks of Romania, zboara in aceste zile in Dubai alaturi de ilustrii piloti acrobati Veres Zoltan si Mark Jefferies facand demonstratii cu prilejul competitiei Dubai International Parachuting Championship and Gulf Cup 2010.





Goger zboara pe un avion Extra 300S apartinand lui Veres Zoltan, aparat care a putut fi vazut cel mai recent in Romania la Sirnaville in 2009.



Cum Veres Zoltan, detinator al numeroase titluri mondiale si recorduri (de 5 ori in Guiness Book) nu mai are nevoie de nici o prezentare in Romania, voi scrie cateva lucruri despre Mark Jefferies, pentru cei care nu-l cunosc.



Mark Jefferies este multiplu campion de acrobatie al marii Britanii (de 9 ori!), de 10 ori membru al Lotului Britanic de Acrobatie. Un aviator de mare clasa, cu peste 3000 de ore de zbor.
Zboara din 1980 si participa la demonstratii aeriene din 1984. A pilotat pana acum peste 130 de tipuri de avioane, de la ultrausoare pana la avioanele cu motor cu reactie precum Hawker Hunter sau Hawk.

A zburat in numeroase ocazii la demonstratii aeriene si competitii in toata Europa dar si in Australia si Noua Zeelanda.
In 1997 a concurat in etapa emisferei sudice a cursei Reno, in Tasmania. Detine un brevet BCPL cu autorizare pentru zboruri demonstrative la inaltimi de 30ft si acrobatie in clasa unlimited la inaltimea de 50ft pentru avioane din grupele A si B.
Pentru avioanele L-29 si YAK 11 este autorizat sa zboare la inaltimile minime de 100ft si 200ft (zbor acrobatic). Este calificat sa zboare ca lider in formatii mari de avioane. A zburat cu formatia Aerostars timp de 4 ani in pozitiile cu numerele 2, 4, 6 si 7. A activat si ca pilot cascador pentru mai multe filme.
Zboara in cadrul competitiei AeroGP. Romanii l-au putut vedea la AeroGP Mamaia in 2008.





Mark zboara acum cu un avion Extra 330SC - identic cu cel pe care tocmai l-a cumparat Aeroclubul Romaniei (platit partial din banii incasati pe asigurarea lui YR-EWD...).

Intre 27-30 ianuarie cei trei vor evolua solo si in formatie si la mitingul Al Ain Aerobatic Show 2010. Site-ul www.airsports.tv va transmite live demonstratiile incepand cu data de 28 ianuarie!

Iata si doua promo-uri ale editiei de anul acesta a evenimentului.





O parte dintre pozele pe care le-am postat provin de la Goger Attila si au fost postate de catre VIC de la Cluj pe Romanian Spotters. Mai multe imagini din seria respectiva puteti vedea aici.

duminică, 4 octombrie 2009

Nu am zburat solo la Otopeni dar show-ul a fost unul memorabil

Scriam ca vom ajunge la Otopeni cu 4 aeronave de la SAS. Am ajuns cu 3. Pilotii mai experimentati de la SAS au decis ca, la mica mea experienta de pilot, jalea meteorologica de la Clinceni de azi dimineata - ploaie, ceata, vizibilitate foarte redusa, la limita inferioara VFR - nu era chiar cea mai indicata conditie meteo ca sa risc un zbor in formatie impreuna cu cealalta Cessna 172 de la SAS si cu cele doua Dauphin-uri. Asa ca am urcat impreuna cu Bogdan Martin in YR-SFS, ca pasager, de fapt, ca nu am mai pus mana pe mansa incercand (in zadar) sa fac poze (vremea...) si am decolat spre LROP. Am ajuns acolo la 09.00 local time, inainte de inceperea mitingului.

O mica problema tehnica a impiedicat, insa, avionul nostru sa evolueze, dupa aceea, la miting. Problema respectiva ne-a facut, de altfel, sa ratam si prima aterizare la Otopeni. Stiti cum e: Safety First... Totul s-a incheiat, insa ok si evolutia celor doua elicoptere de la SAS, pilotate de Veler Novac si islandezul Sigurdur Asgeirsson "Siggi", cred ca a compensat lipsa de pe cer a Cessnei 172 RG care a ramas la platforma.

Am multe poze bune de la miting si cateva surprize inedite audio-video. Incerc sa le triez cumva si le voi posta in curand. Pe o parte o sa le postez pe Romanian Spotters.

Desi multa lume a comentat in fel si chip, cred ca organizarea de catre LROP a mitingului a fost aproape fara de cusur. Trebuie sa tinem cont ca este un miting organizat pe un aeroport international destul de mare, o adevarat uzina. LROP a trebuit sa-si schimbe toata rutina zilnica pentru a putea sa faca fata insertiei de public, aviatie generala si militara. Lucru deloc simplu fara o organizare minutioasa. Felicitari LROP! Felicitari domnului Bistreanu, Directorul de Siguranta Aeronautica al AIHCB, artizanul sef al acestei manifestari si intregii sale echipe!

sâmbătă, 3 octombrie 2009

Prognoza meteo pentru maine nu e prea incurajatoare...

E posibil sa nu se mai tina nici maine mitingul aviatic. Masa de aer cald care a venit dinspre Adriatica a adus umezeala asta care ne cade in cap acum si reduce si vizibilitatea. Prognoza e destul de descurajanta... Oricum, daca se va tine cumva mitingul, e foarte posibil ca eu sa nu mai zbor catre Otopeni atata vreme cat vantul la sol se prognozeaza a fi destul de puternic pentru experienta mea de zbor de pana acum. Vom vedea.

vineri, 2 octombrie 2009

MITINGUL AVIATIC DE LA OTOPENI – AMÂNAT CU 24 DE ORE

Mitingul aviatic organizat de Aeroportul International Henri Coanda Bucuresti cu ocazia sarbatoririi a 40 de ani de activitate va avea loc duminica, 4 octombrie 2009.
Programat initial pentru sambata, 3 octombrie 2009, mitingul a fost reprogramat din cauza conditiilor meteo nefavorabile anuntate pentru aceasta zi.

Spectacolul aerian se va desfasura intre orele 10:00 si 12:00 si este organizat cu sprijinul si participarea Scolii Superioare de Aviatie Civila, Aeroclubului Romaniei, a Statului Major al Fortelor Aeriene Romane, a Centrului de Cercetări si Incercari in Zbor Craiova, a formatiei “Iacarii Acrobati” ai a Special Air Services.

Accesul publicului la miting este liber. Pentru facilitarea accesului publicului a fost amenajata o parcare gratuita in imediata apropiere a zonei dedicate vizionarii spectacolului aerian.

Celelalte evenimente din cadrul programului “Porti deschise la Aeroport” se vor derula conform programului initial, respectiv sambata, 3 octombrie.

Mitingul aviatic va putea fi urmarit in direct accesand butonul special dedicat de pe pagina de web a Aeroportului International Henri Coanda Bucuresti.


Aeronavele care vor putea fi vazute sunt, in ordinea evolutiilor:

SSAVC

Cessna 172 SP
EC 155B
EC120B


Statul Major al Fortelor Aeriene

Hercules C130
PUMA SOCAT
MIG 21 Lancer - cu o evolutie de 8-9 minute


Aeroclubul Romaniei

Airvan GA-8
WILGA
EXTRA 300L - YR-EWA - George Rotaru - acrobatie solo
Formatia de IKARUS
IS 28B


Iacarii Acrobati

3 x YAK 52


Special Air Services

Cessna 172N si RG
AS 365N Dauphin
AS 365N1 Dauphin
Cele 4 aeronave de la SAS vor sosi in formatie duminica la ora 9.00.


Centrul de Cercetare si Incercari in Zbor de la Craiova

IAR 99

miercuri, 30 septembrie 2009

Primul meu ferry flight in simpla comanda

Astazi am facut primul meu zbor de transport in simpla comanda. Am pilotat avionul Cessna 172 N YR-SES de la Special Air Services intr-un zbor de la Aeroportul Baneasa - platforma SSAvC pana la Aerodromul Clinceni. Stiu ca, aparent, nu e mare lucru. Dar e prima data cand am zburat de la Baneasa in simpla comanda.

Bogdan Martin a venit in urma mea cu YR-SFS - Cessna 172 RG, avionul cu care am tot zburat impreuna in vara asta.

Fiindca am fost in mare criza de timp - am decolat la 18.40 - nu am avut vreme sa fac poze.
Zborul a decurs, insa, fara probleme. Am decolat pe pista 25 dupa ce aterizase un A320 de la WizzAir pe directia opusa (07).

Am decolat, am mers la NDB-ul BSW si apoi am cerut aprobare direct catre Clinceni. Nefiind trafic, am obtinut-o si am ajuns la aerodrom. Am aterizat pe pista 24 la sfarsitul zilei de zbor. Bogdan a aterizat imediat in urma mea. Nu a fost nimic spectaculos in sine, insa pentru mine a fost un moment important. Am reusit sa plec singur de la Baneasa, un CTR destul de aglomerat, cu frecventa de Ground si Tower, cu proceduri stricte, fara sa fac nici o greseala :) Ii multumesc inca o data domnului Ion Draganescu de la Special Air Services pentru incredere.

Vineri dupa amiaza voi avea la Clinceni un zbor de "antrenament" cu Bogdan pentru a stabili cum facem formatia pentru mitingul de duminica de la Otopeni.

joi, 24 septembrie 2009

Pe 3 octombrie voi zbura si eu la mitingul aviatic de la Otopeni!



La mitingul/demonstratia aeriana de pe 3 octombrie de la Aeroportul International Henri Coanda Otopeni prilejuita de aniversarea a 40 de ani de activitate aeronautica civila a respectivei unitatii aeroportuare, va participa si Special Air Services cu intreaga flota: cele doua elicoptere Dauphin YR-SBS si YR-SCS si cu cele doua avioane Cessna 172 N (YR-SES) si Cessna 172 RG (YR-SFS).

La mansa lui YR-SCS se va afla formidabilul Valer Novac pe care sper ca l-ati vazut evoluand absolut spectaculos la mitingurile de la Ghimbav (in a doua zi) si la Buzau. Iar in avionul YR-SFS va evolua Bogdan Martin, pilot cu mare experienta care ma instoteste in aceasta perioada in raidurile pe care le mai fac prin tara. Bogdan va arata ca si Cessna e un avion interesant, chiar daca nu e de acrobatie :)

Aeronavele vor sosi in formatie de la Clinceni. Iar prin bunavointa domnului Ion Draganescu, General Managerul Special Air Services, sint onorat sa ma aflu la mansa lui YR-SES si, ca un pilot incepator ce sint (vreo 67 de ore) voi fi cap de formatie ca e mai simplu. Va fi o formatie alcatuita din pilotii seniori de la SAS si din reprezentantul primei promotii de piloti de la scoala de pilotaj de la SAS (adica eu). :)



Pot sa va divulg ca organizarea celor de la AICHB este exemplara, cel putin la nivelul documentatiei de organizare si a procedurilor stabilite. Sper sa fie un miting foarte reusit in care vom vedea o multime de aeronave militare si civile. Va fi si o parada a aeronavelor de la SSAvC.

Este o ocazie exceptionala pentru mine sa aterizez pe Otopeni! Un aeroport pe care prinzi foarte greu sa aterizezi cu un avion de categoria a 4-a, asa cum este Cessna 172 cu care zbor eu.

See you there... from above!


IMPORTANT!!!
Mitingul aviatic din data de 3 octombrie este cu intrare libera! Comunicarea organizatorilor se pare ca a avut niste deficiente si multa lume a inteles ca este acces restrictionat si este necesara inscrierea pe site-ul Aeroportului Otopeni.

marți, 15 septembrie 2009

Sambata 19 septembrie - Miting si lansare de carte la Aerodromul Deva





COMUNICAT DE PRESA


Dans cu planoare si lansarea volumului "Vlaicu" la Deva

Sambata, 19 septembrie 2009, de la ora 12.00, la Aeroclubul "Constantin Manolache", din Deva, va avea loc lansarea volumului "Vlaicu", scris de istoricul de aviatie Dan Antoniu, pentru marcarea a 96 de ani de la primul zbor realizat cu un planor construit de pionierul aviatiei romanesti, Aurel Vlaicu.

Evenimentul va cuprinde si un program aviatic de exceptie, prezentat de pilotii Aeroclubului Romaniei. Pentru prima data in Romania, o formatie de doua planoare va prezenta un program de acrobatie pe muzica ascultata de publicul de la sol. Planoarele vor lasa si celebrele linii pe cer, specifice avioanelor de acrobatie cu fumigene, ceea ce va constitui o alta premiera nationala.

"Am considerat oportuna lansarea cartii scrise de domnul Dan Antoniu la Deva pentru ca orasul de la poalele Cetatii se afla in imediata apropiere a satului natal al lui Aurel Vlaicu. Credem cu tarie ca aviatia romana si, cu precadere, punctele sale de plecare, ar trebui intens promovate, astfel incat noile generatii sa stie ca Romania a dat oameni de valoare. Am gasit sprijin la Aeroclubul Romaniei si, implicit, la Aeroclubul "Constantin Manolache" din Deva, in organizarea unui show aviatic deosebit. Veti vedea planoare "dansand" pe muzica ascultata de publicul spectator si, daca raspundeti corect la intrebarile noastre, puteti castiga trei zboruri cu un avion ultrausor", a declarat Mihai Floriean, presedintele Asociatiei "Aripi Romanesti".

Publicul va putea participa la o tombola cu premii constand in zboruri la bordul unui avion ultrausor. Ei vor trebui sa raspunda la intrebari din domeniul aviatic, iar primii trei norocosi vor avea parte de cate 15 minute petrecute la inaltime alaturi de pilotii Aeroclubului "Constantin Manolache" din Deva.

La eveniment vor lua parte reprezentanti ai Aeroclubului Romaniei, ai Asociatiei "Aripi Romanesti", precum si oficialitati din partea Primariei Municipiului Deva si a Consiliului Judetean Hunedoara.

Dan Antoniu este istoric de aviatie, autor a numeroase titluri, fiecare dintre ele extrem de bine documentate ( "Vanatorul IAR-80 - Istoria unui erou necunoscut" , "Aviatia Romana in prima zi de razboi - 22 iunie 1941" , "Romanian Aeronautical Constructions"). Noua sa carte, monografia intitulata simplu "Vlaicu", are ca scop crearea unei imagini cat mai exacte a ceea ce a insemnat viata si activitatea acestui mare om, pionier al aviatiei in Romania, si este bazata pe arhive oficiale sau private, texte, marturii, fotografii, artefacte si documente ale vremii.

Asociatia "Aripi Romanesti" este o organizatie neguvernamentala si nepartizana, ce are ca scop promovarea aviatiei si a zborului in toate formele sale si, in special, promovarea aeronauticii si a aviatiei romanesti, in tara si peste hotare. De asemenea, asociatia "Aripi Romanesti" isi propune sa ajute la educarea si sensibilizarea opiniei publice, in special a tinerilor, cu privire la aviatie si la activitatile adiacente acesteia. In plan secundar, asociatia doreste sa informeze persoanele interesate de situatia curenta din domeniul aviatiei si a aeronauticii si despre pastrarea si promovarea istoriei aviatiei, indeosebi a aviatiei romanesti.

Partenerii media ai evenimentului sunt: Antena 1 Deva, Deva TV, Big FM, Mesagerul Hunedorean si Servus Hunedoara. Evenimentul este realizat cu sprijinul Aeroclubului Romaniei.


Pentru mai multe detalii, va rugam contactati:
Mihai Floriean, Presedinte Asociatia “Aripi Romanesti"
Telefon: +4 0730.169.898
Fax: +4 0314.052.715
E-mail: pr @ aripiromanesti.ro
Web: www.aripiromanesti.ro

vineri, 28 august 2009

Maine ar fi trebuit sa merg la mitingul de la Buzau

Dar nu mai sunt sigur ca merg. Trebuia sa merg cu unul dintre cele doua avioane de la SAS, insa s-a constatat astazi ca trebuie sa li se faca revizia de 50 de ore si nu mai pot face deplasarea. SAS va merge doar cu cele doua elicoptere Dauphin - YR-SBS si YR-SCS. Nu stiu inca sigur daca voi ajunge mitingul asta, mai ales ca a avut loc in zona astazi si un accident cu un ULM in care pilotul a murit. Voi reveni, probabil, cu informatii despre evenimentul nefericit.

UPDATE: Voi pleca maine la Buzau, totusi, cu un elicopter de la SAS. O sa revin cu fotografii si povesti de acolo.

Am fost la AeroMania




Am postat pe Romanian Spotters o lunga serie de imagini de la Mangalia si de la Tuzla. Le puteti vedea aici.

joi, 13 august 2009

Iar de maine incepe Sirnaville



O vara cu adevarat aglomerata pentru iubitorii de aviatie :)

7 zile pana la airshow-ul AEROMANIA de la Mangalia

Conform unui comunicat de presa remis recent de catre organizatorii evenimentului, Regional Air Services – Aerodrom Tuzla – in parteneriat cu ASTRA Asigurari, este anuntata locatia evenimentului in zona plajei din Mangalia, langa terasa Laguna. Evenimentul are loc intre 22 si 23 august.

Aflat la a patra editie, AEROMANIA a devenit definitiv, din anul 2008, un eveniment al orasului Mangalia.

Vedeta de anul acesta va fi, din nou, multiplul campion mondial si recordmen Jurgis Kairys, care a coordonat evenimentul de inalta clasa FAI WEAF Mamaia, in luna iulie. Alaturi de el, ca invitat special se regaseste si Zoltan Veres, participant si el la FAI WEAF, la a patra aparitie in show-uri aeriene in Romania in acest an, dupa Mamaia, Ghimbav si Sirna.

O premiera in acest an pentru romani este prezenta invitatului special Ali Öztürk – cu celebrul avion biplan Pitts S2S "Purple Violet".







Iacarii Acrobati vor face din nou spectacol cu zborul lor acrobatic elegant si perfect coordonat.

In afara acestora, spectatorii de pe plaja Laguna vor putea urmari o parada a aeronavelor Regional Air Services, lansarile de parasutisti - coordonate de campionii Adrian si Cristina Constandache si o demonstratie de zbor de parapanta.

Sper sa ajung si eu intr-una dintre zilele airshow-ului si voi reveni cu fotografii si impresii de la fata locului.

marți, 4 august 2009

Primul Trip Report de vara

Pe 11 iulie am ajuns la Mamaia, la FAI WEAF, cel mai important eveniment aeronautic din 2009 in Romania. Pe plaja mamaistica pe care o detest profund am asistat la un regal acrobatic in timpul competitiei si am fotografiat o multime de avioane si parasutisti. Sute de fotografii. A fost greu sa le aleg. O parte din ele pot fi vazute aici, pe site-ul Romanian Spotters.



Fotografii am facut in special in prima mea zi la mare, pe 11 iulie. Si asta pentru ca a doua zi am zburat. Dragan, fostul meu coleg de scoala de zbor, si-a cumparat un avion extraordinar. O Cessna 182T, cu tren retractabil si elice cu pas variabil, motor cu supra-alimentare, de 240 de cai putere, avionica complexa. O minunatie de avion. Il puteti vedea pe la Clinceni. Are inmatricularea YR-SRB. Ei bine, Dragan trebuia sa vina cu avionul sau la Mamaia insotit de un pilot mai experimentat, Bogdan Martin, care ne insoteste pe noi in zborurile de acumulare de experienta post-PPL. Insa n-a mai putut pleca la mare si, astfel, l-am rugat eu pe Bogdan sa ia avionul de la scoala noastra, SAS, si sa vina la Tuzla ca sa zburam dupa miting. Domnul Ion Draganescu de la SAS ne-a aprobat traiectul si astfel s-au pus bazele primului raid din vara asta.

Sambata dupa amiaza Bogdan a ajuns cu YR-SFS, Cessna 172 RG la Tuzla. Iar duminica, pe la amiaza, am inceput sa zburam.

Ne-am ales un traiect pe care il mai facusem anul trecut, partial, cu dl. Nicolae Virca, in timpul scolii, cu YR-ANC de la Alfa Air: Tuzla-Constanta-Mamaia-Navodari-Corbu-Gura Portitei-Dunavatu-Mahmudia-Tulcea (aterizare pe LRTC)-Navodari-Mamaia-Tuzla.



La o masa de la aerodromul Tuzla, "la umbra" asilor mansei precum Jurgis Kairys, Zoltan Veres sau al nostru Postolache, m-am asezat si eu sa-mi trasez traiectul pe harta, sa-mi fac calculele pentru zbor si sa completez planul de zbor.



Apoi, insotit de Bogdan, am mers la avion, am cerut pornirea, am rulat in urma Iacarilor si a unui Sukhoi 26 si am decolat de pe pista 04. N-am avut nici o sansa sa mergem spre Mamaia fiindca incepusera evolutiile din ziua a doua WEAF. Turnul Tuzla ne-a directionat catre Ovidiu si apoi la vest de lacul Siutghiol. Iesind din zona aerodromului Tuzla am intrat in legatura radio cu turnul Constanta care ne-a aprobat traiectul mai departe cu ocolirea zonei Mamaia. Am vazut, asadar, din aer, o parte din demonstratia de deasupra plajei. Nu am putut face fotografii. Eram relativ departe si cu zoom-ul nu ieseau clare imaginile.









Am folosit in toate raidurile un nou aparat foto - Sony DSC-W290 - zoom 5x si 12 MP. E o sapuniera dar e bun pentru fotografiile si filmarile din avion. Cu Nikon-ul D90 si sticlele alea grele nu am nici o sansa sa fotografiez si sa tin si mansa.

Dupa ce am trecut de Mamaia am survolat fostul aerodrom Mamaia din al doilea razboi mondial, ciuntit acum de Canalul Poarta Alba - Midia Navodari (mai exista doar hangarele in care functioneaza o fabricuta), si ne-am indreptat spre Navodari si Petromidia. Acolo am inceput sa fac si poze si sa filmez cate ceva.



Nu toate pozele sint grozave, dar pot da o imagine asupra traiectului parcurs.

Incepea sa se vada Petromidia.



O privire in lateral spre Navodari si Canal, cu ecluza spre mare.



Amintiri din copilaria in "epoca de aur": tabara de la Navodari.



Zburam la 950 de picioare deasupra marii, in lungul plajei.





Trecem peste plaja de la Capul Midia.







Si peste bateria de la Capul Midia-Corbu.



In cabina, cu Bogdan Martin, admiram peisajul marin.



Care incepea sa fie foarte frumos.



Ne apropiam de plajele odata salbatice de la Corbu.







Concentrare maxima. Vroiam sa gasesc la Vadu cherhanaua de unde mi-am luat acum un an pisica (a fost botezata, desigur, Vadú; frantuzit, cu accent).



Plaja de la Vadu.





Cherhanaua lui Vadú.



Pisica Vadú. Inca nu are nici o ora de zbor in logbook.



Incepea sa se vada Lacul Razelm.



Iar bucuria zborului era la cote maxime.



Dupa cum se poate vedea si din filmuletul asta in care, desi giro-directionalul face ca un disc de pick-up, eu nu viram deloc. Era (un disc) stricat, saracul.



Bogdan s-a transformat in fotograf.



Si a facut cateva fotografii foarte frumoase de pe partea dreapta.





Ne apropiam deja de Gura Portitei.





Si am facut o glisada sa vedem mai bine care e miscarea pe plaja. Doar vreo trei speriati de furtuna groaznica de cu o seara in urma. In rest un pustiu frumos si linistit.



Apoi am virat la stanga peste Lacul Razelm care incepea sa-si astearna in fata noastra niste culori incredibile.









Si am ajuns la Dunavatu, pe Bratul Sf. Gheorghe. Delta adevarata incepea sa se intinda in fata noastra.



Am virat stanga. Destinatia (intermediara) Mahmudia.









De la Mahmudia am setat frecventa VOR-ului de la Tulcea si m-am dus direct spre aeroport.







Am aterizat pe un aeroport care iti oferea o puternica senzatie de pustiu.



Am fost intampinati de un dispecer si o doamna de la briefing, foarte amabili amandoi. Ne-au anuntat ce taxe avem de platit si ne-au indicat automatul de cafea. Cum planul de zbor era deja depus cu intoarcere la Tuzla, am iesit din nou din terminal sa ne bem cafelele si apoi am mers catre avion.





Pe platforma mai era o surata a Cessnei noastre. O Cessna 172J, YR-DAS, proprietatea unui localnic.



Ne-am uitat putin la avion. Desi mai vechiut, avionul arata foarte frumos si parea bine intretinut.





Am facut poza oficiala.



Si poza gen "piticul din Amelie".



Si ne-am urcat in avion. Inainte de plecare l-am sunat pe Cristian, care facea poze la Mamaia la demonstratia aeronautica, sa-i spun ca incercam sa trecem la verticala plajei sa ne pozeze, daca se incheie activitatea pana la sosirea noastra. Era deja spre finalul demonstratiei. Mergand cu 120 de noduri, urma sa ajungem destul de rapid la Mamaia.

Am decolat si ne-am indreptat catre Mamaia.





Deja incepusera sa se adune cumulusi. Se vedeau chiar si niste cumulonimbus. Stormscope-ul avionului, desi mai vechi, functiona perfect. Ii sesiza si el si ne indica prezenta norilor de furtuna. I-am ocolit usor, fara nici o abatere semnificativa, si am intrat in legatura radio cu turnul Constanta. Acestia ne-au interzis sa intram in zona Mamaia fiindca era inca activitate. Auziseram si noi vocea lui Kairys care isi coordona coechipierii in spectaculoasa demonstratie cu 6 avioane deasupra plajei de la Mamaia.



De la vest de Siutghiol i-am vazut, de la inaltime, evoluand. Imaginea e greu de descris. Urmele de fum lasate de avioane se impleteau incredibil si, uneori, de-a dreptul caligrafic. Din pacate nu am putut face macar o poza buna. Aparatul acela mic nu m-a ajutat de la distanta. Am cerut turnului Constanta sa ne aprobe trecerea pe frecventa de la Tuzla ca sa ne putem coordona pentru apropierea de aerodrom. Ne-au aprobat si am pornit spre aerodrom, lasandu-i pe asii mansei la verticala statiunii.



In timp ce ne apropiam de turnul de televiziune de la Techerghiol, formatia de 6 avioane de la Mamaia ne-a ajuns si ne-a intrecut. Noi eram, oricum, la vest de turn. Ei au venit din urma noastra si au pornit un dans nebun in jurul turnului, pentru o sedinta foto. Turnul Tuzla ne-a ordonat sa facem holding la vest de Techerghiol si ne-am invartit in cercuri de ne-am plictisit, cu ochii pe traficul acrobatic din jurul frumosului turn de televiziune.



Intr-un tarziu, ne-a venit ideea se ne intoarcem, totusi, la Mamaia, sa ne fotografieze Cristian. Am primit aprobarea spre Mamaia si ne-am dus pana acolo. Oricum nu aveam altceva de facut decat sa stam si sa asteptam zburand in cerc.



Am ajuns din nou la Ovidiu, am zburat peste Lacul Siutghiol si am survolat plaja din Mamaia de la nord la sud. Din pacate, insa, Cristian credea ca nu mai venim si nu ne-a mai vazut. Asa ca n-am poze :)

Dupa survolul mamaistic am plecat direct spre Tuzla.





Am intrat in zona si apoi direct la virajul 4 pentru aterizarea pe pista 22. Am rulat la parking, am legat avionul si am pornit spre cherhanaua de la 23 august pentru un bors de crap genial.







In felul asta am incheiat primul raid din vara asta. Urmeaza in curand povestile celorlalte traiecte deja zburate la ora asta, documentate foto-video, dar care nu se scriu singure aici, din pacate ;)

Blog Widget by LinkWithin