Se afișează postările cu eticheta examen meteorologie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta examen meteorologie. Afișați toate postările

miercuri, 3 iunie 2009

O analiza meteorologica detaliata a conditiilor meteo pe care le-a intampinat zborul Air France 447 - AFR447

Un exceptional material in limba engleza cu harti si date de la sateliti, postat initial de Catalin Floroiu pe grupul Yahoo Aviatia puteti citi aici.

miercuri, 7 ianuarie 2009

Am luat examenul la Meteo :)

Examenul la meteorologie este considerat ca fiind un adevarat "coltz de brevet". Legenda spune ca daca ai luat meteo, ai trecut cel mai important obstacol catre licenta de pilot; ai deja un colt al brevetului in buzunar. Marcela, inspectoarea de meteorologie de la Autoritea Aeronautica Civila se pare ca nu glumeste deloc cu examenul asta... Din 24 de oameni care s-au prezentat la sesiunea de examen din 10 decembrie doar 2 au promovat, dupa cate am aflat. Eu am luat 80% iar unul dintre colegii mei a luat 75%. (Asa cum mai scriam, examenele la Autoritate sunt promovate cu 75%.) Asadar proba cu maxima incarcatura nervoasa a trecut. Mai am de asteptat rezultatele la Principiile zborului - Aerodinamica, Proceduri operationale si la Performante si limite umane (inca nu s-au trecut notele in "catalog). Asta in conditiile in care in extrem de scurt timp se va organiza o noua sesiune de examinare... Insa "turbulentele" administrativ-ierarhice din aviatia romaneasca care au loc zilele astea probabil ca vor amana si mai mult aparitia mult doritelor note in fisele de examinare :)

vineri, 19 decembrie 2008

Se pare ca sunt singurul care nu are nota la meteo trecuta in fise...

Am sunat astazi la Autoritate si am aflat ca sunt, de fapt, singurul care nu are nota la Meteo trecuta in fise. Sa fi uitat examinatoarea de mine? :)

Oricum, din cate am inteles, dintre cei 24 de oameni care s-au prezentat la examenul de meteorologie 22 au picat, unul a promovat iar eu nu am nota... Se pare ca notele care nu au fost trecute in fisele de examinare vor fi puse undeva dupa anul nou. Asa ca...

marți, 16 decembrie 2008

Rezultate partiale la examene

Astazi m-a anuntat un coleg ca a fost la Autoritate si a vazut rezultatele care au fost transcrise pana acum in fisele de examinare. Am luat toate testele care au fost corectate pana acum. Asadar am promovat - inca nu stiu notele - examenele la Cunoasterea avionului, Performante de zbor si Planificarea zborului, Radiocomunicatii, Principiile zborului - Aerodinamica, Legislatia aeronautica, Proceduri operationale si Navigatia.
Mai trebuie sa aflu rezultatele la Performante si limite umane si la... Meteorologie, piatra de incercare la testele pentru orice licenta de pilot.

miercuri, 10 decembrie 2008

Am dat si examenul de Meteo si de Comunicatii radio

Examenul de Comunicatii radio nu a fost greu dar tot am gresit o chestie fiindca n-am fost atent. Accentul pus prea mult pe invatatul la Meteo si oboseala inerenta si-au spus cuvantul. Insa nu cred ca voi avea probleme in a-l lua.

La Meteo a fost greu. Trebuie sa recunosc. M-am descurcat foarte bine, cred. Sunt destul de sigur ca voi lua examenul pentru ca nu aveam cum sa fi gresit suficient de mult. Insa a fost un test foarte solicitant. O cantitate mare de informatie de precizie care a trebuit retinuta foarte bine. La Meteo ai nevoie de deprinderi foarte exacte pentru a transcrie corect mesajele METAR, TAF, SPECI si SIGMET. Orice eroare - un cuvant lipsa, un cuvant folosit aiurea, topica gresita - te poate costa puncte serioase.

Un sfat pentru elevii piloti: invatati dupa manualele Oxford pana intelegeti fenomenele (au poze si desene frumoase), daca de la curs nu v-au ramas lucrurile clare in minte. Dupa care cititi si manualele romanesti si mai ales cartea de meteorologie a lui Topor. Si faceti foarte foarte multe teste si exercitii. Solicitati-le profesorilor sa va dea astfel de chestionare. Transcrieti cat mai multe mesaje METAR, SPECI, SIGMET si prognoze TAF. Pana va intra in cap bine frazeologia de decodificare in limba romana.

Si citirea hartilor este foarte importanta la examen. Unul dintre subiecte consta intr-o harta meteo si un traiect trasat intre doua puncte. Trebuie descrise toate fenomenele meteorologice semnificative pe care le intalnesti pe harta urmand traiectul.

In fine, ca sa revin la chestiuni mai generale, nu a fost un cosmar examenul la Meteo, asa cum se spune, dar a fost greu si am avut multe intrebari intr-un timp foarte scurt. M-a durut mana de la viteza cu care a trebuit sa scriu la un moment dat :)

Rezultatele vor fi date undeva pana in Craciun. Teoretic, in acest moment am dat toate examenele teoretice pentru brevetul de PPL. Mai este skill test-ul, insa este exclus sa-l mai dau anul asta (in cazul in care voi lua toate testele teoretice...) fiindca deja vin sarbatorile pana ne dau rezultatele de la Autoritate.

Blog Widget by LinkWithin