Se afișează postările cu eticheta as roman. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta as roman. Afișați toate postările

marți, 2 noiembrie 2010

Laurentiu Chirita - "Kiru" - si Sorin Avram, doi asi ai aviatiei militare romane au decolat pentru totdeauna si nu se vor mai intoarce...

In ultimul an am scris destul de rar pe blog dar am scris de prea multe ori despre accidente aeronautice din Romania.

La Transilvaeroshow am stat de vorba cu capitan-comandorul Laurentiu Chirita, in cortul VIP, despre aviatie si despre un proiect la care lucrez acum. Si am avut un feedback foarte cald si motivant din partea sa. "Kiru" era unul dintre cei mai titrati aviatori romani militari. Un om cu extrem de mult talent la mansa si cu multa multa carte. Un om care deja insemna foarte mult pentru aviatia militara romana, la cei 40 de ani ai sai.

Astazi scriu acest post cu multa durere. Kiru si Sorin Avram, camaradul sau aviator, au cazut cu Mig-ul 21 la Campia Turzii. Fara sa fie cazul sa ma feresc de vorbe mari, cei doi au murit ca niste eroi. Au zburat cu Mig-ul 21, un avion care le-a fost atat de drag dar pe care nu-si mai doreau sa-l zboare prea multa vreme pentru ca traiau intr-o situatie absurda din punctul de vedere al sigurantei zborului, al strategiei militare, al eficientei acestei arme in contextul actual.

Ironia sortii: Laurentiu Chiriac este pilotul roman care a facut zboruri de evaluare cu toate cele trei avioane multirol pe care Romania le-a avut in vedere pentru a dota fortele aeriene. Practic a murit cu avionul pentru care era - teoretic si simbolic - delegat sa gaseasca un inlocuitor. Razbunarea Mig-ului? Nu stiu... Pentru ca mai marii armatei romane si ai tarii, in general, au decis ca aviatia militara mai poate astepta pana sa-si schimbe dotarea cu avioane cat de cat moderne. Insa pilotii nu mai au timp. Unii se grabesc si pleaca la aviatia civila. Altii, dupa cum se vede, pleaca dintre noi si zboara, cum spunea Doru Davidovici, dincolo de Ursa Mare...

Se speculeaza mult acum dar eu cred ca e pura realitate: Kiru si cu Sorin nu s-au catapultat fiindca au vrut sa directioneze avionul, cu ultima farama de viteza care sa dea eficienta comenzilor, disponibila prin pierderea de inaltime, catre o zona nelocuita. Riscau sa cada peste satul Calarasi Gara care este aproape de axul pistei. Inca o dovada de eroism, pe langa eroismul intrinsec al dragostei lor de zbor in conditiile acestea imposibile in care aviatia militara isi desfasoara activitatea.

La Ghimbav am filmat mai multe imagini la Transilvaeroshow, parte a unui proiect la care lucrez acum. Am filmat si cateva cadre cu Laurentiu Chirita in timp ce comenta evolutiile colegilor sai militari. Faptul ca nu a fost la mansa la acea sarbatoare aviatica ne-a dat ocazia sa avem pe inregistrarea video imaginea lui Kiru la, probabil, ultima iesire a sa in fata publicului iubitor de aviatie.

Postez mai jos o insiruire e imagini de la Ghimbav, fara mari pretentii de montaj pentru ca nu am starea necesara acum.



Mai postez si alte cateva filmulete de pe net cu Laurentiu si Sorin. Printre ele si cateva fragmente de interviu cu cei doi si evolutia excelenta a lui Kiru la mitingul aviatic de la Kecskemét Air show 2010.




Strajerii cerului
ÎncÄ�rcat de RaduNeag. - Full seasons and entire episodes online.

Laurenţiu Chiriţă şi Sorin Avram, piloţii morţi la Câmpia Turzii, aveau la activ peste 1.000 de ore de zbor



Copiii lor au de ce sa fie mandri si, totodata revoltati din cauza prostiei autoritatilor romane care isi bat joc de acesti oameni minunati care isi risca vietile, fara patetisme, pentru interesul Romaniei.

Dumnezeu sa-i odihneasca...
Condoleante famillilor...

vineri, 5 martie 2010

Constantin Manolache la Deva, demult, cu un Zlin 726. Ceva fin...

Am dat pe youtube peste un filmulet cu marele maestru ale zborului, Constantin Manolache, intr-o evolutie de mare finete cu Zlin 726 la un miting de demult pe aerodromul Deva. Enjoy!

joi, 4 februarie 2010

ASUL REGASIT... Centenar Dan-Valentin Vizanty la Muzeul Aviatiei



COMUNICAT DE PRESA: Asul regasit... CENTENAR DAN-VALENTIN VIZANTY, 6 februarie 2010

Ana Maria Vizanty impreuna cu Asociatia "Aripi Romanesti" organizeaza o expozitie de fotografie comemorativa pentru a marca 100 de ani de la nasterea pilotului Dan-Valentin Vizanty (1910-1992), aflat la comanda Grupului 6 Vanatoare (IAR-80) in 1944.

Expozitia va fi prezentata la Muzeului Aviatiei din Bucuresti si va cuprinde fotografii din colectii private ce au ca subiect viata si cariera lui Dan-Valentin Vizanty precum si reproduceri ale articolelor din presa anilor '40 despre Dan-Valentin Vizanty.

Vernisajul expozitiei va avea loc pe data de 6 februarie 2010, la ora 11.00, avand ca reper proximitatea zilei de nastere a lui Dan-Valentin Vizanty (9 februarie 1910).

La vernisaj, invitatii speciali gral. av.(r) Ioan Dicezare, gral. av.(r) Ion Dobran, Dan Antoniu si Dan Melinte vor face prezentarea vietii si activitatii pilotului Dan-Valentin Vizanty, comandantul Grupului 6 Vanatoare (IAR-80) si vor sustine o serie de scurte discursuri privind avionul IAR-80 si grupurile de vanatoare ce l-au folosit precum si despre ziua de 10 iunie 1944. Publicul va putea achizitiona volumul: "Vanatorul IAR-80 - istoria unui erou necunoscut", la pret promotional si direct de la dl. Dan Antoniu, autorul volumului.

Expozitia omagiala va putea fi vizitata in intervalul 6 februarie 2010 – 19 aprilie 2010, la Muzeul Aviatiei din Bucuresti, intr-un spatiu special amenajat.

Dan-Valentin Vizanty (Botosani, 09.02.1910 - Paris, 12.11.1992), pilot de vanatoare, comandant de escadrila si de grup cu gradul de lt. comandor aviator, a comandat Escadrila 43 Vanatoare PZL-11F intre iunie 1941 si august 1942, pentru ca de la 1 august 1943 pana la 23 august 1944 sa fie comandantul Grupului 6 Vanatoare (IAR-80) ce avea ca misiune apararea Bucurestiului si a zonei petroliere Ploiesti, in timpul bombardamentelor anglo-americane.
De la 23 august 1944 a comandat Grupurile 1 si 6 Vanatoare pentru ca apoi, in cadrul Corpului Aerian Roman sa continue campania din vest (Transilvania, Ungaria, Cehoslovacia) la comanda Grupului de Vanatoare nr. 1 (de la 8 septembrie 1944 pana in august 1945).
Pentru faptele sale, Dan-Valentin Vizanty primeste Ordinul Mihai Viteazul acordat de Regele Mihai. Dupa instalarea regimului comunist, este marginalizat, pentru ca mai tarziu sa fie arestat pentru uneltire contra noului regim.

Asociatia "Aripi Romanesti" este o organizatie neguvernamentala si nepartizana, ce are ca scop promovarea aviatiei si a zborului in toate formele sale, si in special promovarea aeronauticii si a aviatiei romanesti in tara si peste hotare.

Pentru mai multe detalii, va rugam contactati:
Asociatia "Aripi Romanesti"
Dragos DOBRE - Vicepresedinte
Telefon: +4 0734.101.887
Fax: +4 0314.052.715
E-mail: pr @ aripiromanesti.ro
Web: http://www.aripiromanesti.ro
Sursa PDF: http://www.aripiromanesti.ro/ftp/comunicate/20100203_Comunicat_de_presa_DanVizanty.pdf


La realizarea acestui proiect mi-am adus si eu o contributie mica realizand posterul si celelalte materiale grafice care promoveaza expozitie. Tin mult la posterul asta pentru ca imi place cum am reusit sa sintetizez ideea de dialog temporal intre prezentul in care avioanele IAR 81C, simulate/zburate in simulatorul IL2 de catre tinerii de astazi, retraiesc/recompun povestile pe care cei precum Dan Vizanty le-au creat pe viu, ca tineri piloti militari, in urma cu multe decenii.

Blog Widget by LinkWithin