Am facut o pauza destul de mare la scrisul pe blog. Am avut o vara destul de agitata si, desi am apucat sa mai zbor, nu am mai avut vremea necesara sa scriu si aici.
Tot asa, nu am reusit sa postez nimic destre mitingurile aviatice de anul acesta: Otopeni, Aeromania si Transilvaeroshow.
Foarte pe repede inainte, voi spune ca am mai facut zboruri in zona la Clinceni cu YR-SES, zboruri de transport ale aceluiasi avion la maintenance, de la Clinceni la Baneasa si retur, am mai facut un raid la Tuzla cu YR-SES impreuna cu Radu, un tanar pilot care a facut PPL-ul in Belgia pe avioane Piper Tomahawk si a vrut sa vada cum se zboara si in Romania cu Cessna 172.
Apoi am facut singur un zbor peste munti cu YR-SES, de la Clinceni la Ghimbav, Brasov, pentru a duce avionul la mitingul aviatic Transilvaeroshow 2010. Avionul scolii Special Air Services a stat la linie si a putut fi vazut de catre publicul care - e normal - a stat, totusi, cu ochii mai mult pe cealalta aeronava de la SAS care a fost prezenta la demonstratie: elicopterul Dauphin YR-SCS. Valer Novac a facut si de aceasta data spectacol la mansa lui.
La Ghimbav am mai facut si cateva ture de pista cu tot pasageri. Unii dintre ei nu zburasera niciodata, cum este si nepotica mea de trei ani.
Desi am facut multe fotografii la Ghimbav, nu am reusit sa le editez. Asa ca voi posta, pentru ilustrarea articolului acestuia, doua filmulete facute in timpul zborului de la Clinceni la Ghimbav. Am legat trepiedul cu centura de siguranta pe scaunul din dreapta si in felul acesta am reusit sa filmez imaginile de mai jos.
Nu as vrea sa inchei inainte de a aduce un ultim omagiu lui Dragos Ionescu - "Mamica Mamica", cum ii spuneau prietenii - care a cazut cu parasuta la Clinceni in 22 august 2010 si ne-a lasat cu inimile zdrobite.
Dragos Ionescu, a fost un baiat cu totul special. Un om bun si un performer in parasutism. Cu 1300 de salturi la activ la numai 31 de ani, el avea calificarile de instructor tandem, instructor IAD si instructor SL. Practica parasutismul din 1995, fiind membru al lotului national in mai multi ani, si participand la concursuri interne cu rezultate bune. Si-a incununat cariera prin cursul de tandem, devenind instructor de tandem. A facut salturi in dropzone-uri din Europa: Cehia (Prijbram), Spania (Skydive Spain-Sevilla), Ungaria (Kaposvar).
Din pacate ne-a parasit prea devreme, intr-un mod incredibil, ca intr-un vis urat, in urma unui accident groaznic.
Nu te vom uita, Mamica Mamica...
vineri, 3 septembrie 2010
Zboruri de vara
Publicat de
Mihai Grecea
la
11:15
5
comentarii
Etichete: accident, aerodromuri, AS 365 N1, Cessna 172N, Clinceni, cockpit, Dauphin, Dragos Ionescu, dropzone, eveniment, Filme aviatie, mitinguri aviatice, S.A.S., Transilvaeroshow, YR-SES
luni, 5 iulie 2010
Special Air Services are clip publicitar
SAS, compania de transport cu elicopterul si operatorul care are scoala de pilotaj pe care am absolvit-o, a realizat un clip de promovare pe care vi-l postez si voua sa-l vedeti. E destul de fain realizat - sunt momente spectaculoase din participarile elicopterelor SAS la diferite mitinguri si demonstratii aeriene dar si imagini cu zboruri peste mare si aterizari pe un vapor.
Publicat de
Mihai Grecea
la
18:22
1 comentarii
Etichete: AS 365 N, AS 365 N1, Bucharest, Dauphin, HEMS, Off shore flying, SAS, Search And Rescue, Sigurdur Asgeirsson, Special Air Services, YR-SBS, YR-SCS
duminică, 4 octombrie 2009
Nu am zburat solo la Otopeni dar show-ul a fost unul memorabil
Scriam ca vom ajunge la Otopeni cu 4 aeronave de la SAS. Am ajuns cu 3. Pilotii mai experimentati de la SAS au decis ca, la mica mea experienta de pilot, jalea meteorologica de la Clinceni de azi dimineata - ploaie, ceata, vizibilitate foarte redusa, la limita inferioara VFR - nu era chiar cea mai indicata conditie meteo ca sa risc un zbor in formatie impreuna cu cealalta Cessna 172 de la SAS si cu cele doua Dauphin-uri. Asa ca am urcat impreuna cu Bogdan Martin in YR-SFS, ca pasager, de fapt, ca nu am mai pus mana pe mansa incercand (in zadar) sa fac poze (vremea...) si am decolat spre LROP. Am ajuns acolo la 09.00 local time, inainte de inceperea mitingului.
O mica problema tehnica a impiedicat, insa, avionul nostru sa evolueze, dupa aceea, la miting. Problema respectiva ne-a facut, de altfel, sa ratam si prima aterizare la Otopeni. Stiti cum e: Safety First... Totul s-a incheiat, insa ok si evolutia celor doua elicoptere de la SAS, pilotate de Veler Novac si islandezul Sigurdur Asgeirsson "Siggi", cred ca a compensat lipsa de pe cer a Cessnei 172 RG care a ramas la platforma.
Am multe poze bune de la miting si cateva surprize inedite audio-video. Incerc sa le triez cumva si le voi posta in curand. Pe o parte o sa le postez pe Romanian Spotters.
Desi multa lume a comentat in fel si chip, cred ca organizarea de catre LROP a mitingului a fost aproape fara de cusur. Trebuie sa tinem cont ca este un miting organizat pe un aeroport international destul de mare, o adevarat uzina. LROP a trebuit sa-si schimbe toata rutina zilnica pentru a putea sa faca fata insertiei de public, aviatie generala si militara. Lucru deloc simplu fara o organizare minutioasa. Felicitari LROP! Felicitari domnului Bistreanu, Directorul de Siguranta Aeronautica al AIHCB, artizanul sef al acestei manifestari si intregii sale echipe!
Publicat de
Mihai Grecea
la
23:20
0
comentarii
Etichete: AS 365 N, AS 365 N1, Cessna 172RG, LROP, mitinguri aviatice, S.A.S., Sigurdur Asgeirsson, Special Air Services, Valer Novac, YR-SFS
miercuri, 12 august 2009
Am fost la TransilvAeroShow 2009 - Brasov

Desi a inceput sub un acoperamant de ceata foarte deasa, mitingul a iesit extraordinar de bine. Au ajuns si Peter Besenyei si Zoltan Veres care au fost uluitori. De fapt absolut toate evolutiile celor care au zburat la miting au fost foarte bune. Si vremea a tinut cu aviatorii. Iar pentru mine a fost o ocazie foarte placuta sa-l reintalnesc pe domnul Nicolae Virca, primul instructor pe care l-am avut in scoala de zbor. Scrisesem in toamna pe blog despre necazul sau cu accidentul de masina. Am fost foarte bucuros sa-l revad si sa constat ca este foarte bine si sper si eu sa-l revedem la zbor cat mai curand.
Am facut mai bine de o mie de fotografii. Am selectat 70 dintre ele pe care le-am postat pe Romanian Spotters aici, alaturi de o multime de spotteri care au fost de fata inarmati cu multa pasiune si aparate de fotografiat care mai de care mai performante.
In cea de-a doua zi a evoluat si Valer Novac cu elicopterul Dauphin YR-SCS de la Special Air Services. Din pacate n-am stiut ca ne va oferi, totusi, surpriza asta si am plecat de la Brasov sambata seara.
Una peste alta pot spune ca a fost cel mai spectaculos show aerian din acest an din Romania. La Tuzla considerand, totusi, ca a fost o competitie, nu un air-show.
Publicat de
Mihai Grecea
la
03:07
0
comentarii
Etichete: AS 365 N1, Dauphin, elicopter, eveniment, Fotografie, Ghimbav, Peter Besenyei, S.A.S., Valer Novac, Veres Zoltan, YR-SCS
miercuri, 10 iunie 2009
O zi trista ca un zbor frant
Astazi 1000 de oameni care zboara sau iubesc zborul s-au intalnit sa-l conduca pe Misu pe ultimul drum. A fost ultima ocazie de a ne exprima admiratia, respectul si dragosta fata de el. De la comandanti de aeronave de linie la instructori de zbor, de la elevi ai lui Misu pana la patroni de firme de aviatie, de la simpli iubitori de aviatie la tineri piloti si aspiranti la performanta, cu totii i-au prezentat onorul asului aviatiei sportive. Sub ploaia de flori cazand diafan din cer, lasate sa pluteasca de elicopterul Dauphin YR-SBS de la Special Air Services pilotat de Valer Novac, cu totii am plans la despartirea de Misu. Va ramane pentru noi un model de performer al aerului si de verticalitate umana.
In ceea ce ma priveste este foarte dureros sa ma intersectez cu Misu de o maniera fulgeratoare pe cerul aviatiei. Saptamana asta imi va iesi brevetul de la Autoritate. Dar saptamana asta Misu si-a predat brevetul de pilot lumesc si a decolat catre dincolo de cer. Am intrat in aviatie avand la vedere un trafic pe care l-as fi dorit cu totul altfel... Misu era pentru mine un model. De acum inainte, fiecare decolare pe care o voi face la Clinceni va fi cu un gand pentru Misu.
Dumnezeu sa te aiba in paza si vegheaza-ne zborurile de acolo de sus, din CTR-ul ingerilor, draga Mihai!
Publicat de
Mihai Grecea
la
00:19
2
comentarii
Etichete: accident, aerodromuri, AS 365 N1, Clinceni, Dauphin, elicopter, Mihai Dobre Tone, piloti, Special Air Services, YR-SBS
marți, 10 martie 2009
A fost si mitingul de 8 martie la Clinceni
O zi cu vant destul de puternic, in rafale de pana la 20 de noduri insa din directia 240, ca si pista in serviciu, asa ca s-a zburat. Greu, dar s-a zburat. Amuzante au fost avioanele ultrausoare Ikarus cand faceau treceri la verticala aerodromului. In lungul pistei 24 se miscau incredibil de incet. Erau ca niste zmee cu roti :) Iar cand treceau in lungul pistei 06 erau niste mici bombe cu aripi impinse de vantul foarte puternic.
Evolutiile lotului national de parasutism au fost si ele afectate de vant. Ne intrebam cu totii daca nu cumva urmau sa aterizeze pe la Bragadiru, purtati de curentii puternici. N-a fost asa. Au fost lansati din AN 2-ul cu domnul Ghitiu la mansa (un maestru absolut pe AN 2, dupa cum spun legendele) si din noua achizitie a Aeroclubului Romaniei - Gippsland Aeronautics AIRVAN - GA8 - TC 320 - la mansa caruia a fost domnul Dobre Tone senior. Coborarile in viteza mare ale parasutistilor si aterizarile cu precizie milimetrica au facut deliciul publicului.
Un moment cu totul special a fost evolutia celor doua elicoptere "Dauphin" AS 365 N (YR-SBS) si AS 365 N1 (YR-SCS) de la Special Air Services. O demonstratie de forta a performantor de exceptie care le-au facut celebre si a maiestria pilotilor Valer Novac, Romeo Constantinescu (care au zburat cu YR-SCS) si Sorin Pintea (pe YR-SBS). Pacat ca nu am putut sa vedem un solo demnstrativ al lui Valer Novac... Poate cu alta ocazie.
Ca sa ramanem la capitolul aeronavelor private participante la miting, doua dintre avioanele pe care am zburat si eu la scoala - Cessna 172N (YR-ANC) si Cessna 152 (YR-ANE) de la Alfa Air - au facut o demonstratie de zbor in celula. Vantul le batzaia destul de tare dar instructorul meu, Filip Stelian, la mansa lui Charlie, si cu noul instructor de la Alfa Air (nu-i stiu inca numele), pe Echo, le-au strunit exemplar.
Zborul planorului acrobat IAR 35 ACRO, ridicat de o Wilga in aer pe o vreme crunta pentru zborul acrobatic a fost frumos. Din pacate vantul l-a incomodat serios pe pilot...
Iacarii acrobati au depasit limitele meteo si au zburat in formatie stransa, aproape la limita nebuniei. Am vazut, in premiera dupa cate stiu, un tonou facut in formatie cu avioanele unul deasupra celuilalt. Realitatea TV a avut elicopterul in aer aproape pe toata durata mitingului - Bravo lor!!!!! Au facut cateva filmari foarte frumoase din elicopterul care zbura la punct fix undeva in partea de nord a aerodromului. Poate cele mai frumoase filmari care au fost facute pana acum la Clinceni. In filmuletele de mai jos se poate vedea si figura acrobatica in premiera de care scriam mai sus.
REALITATEA.NET - Un miting aviatic a fost organizat la Clinceni cu ocazia Zilei Internaţionale a Femeii
A executat apoi un zbor elegant, cu IAR 46S, instructorul Sorin Nutu, cel cu care am facut materiile mai tehnice la ground school (Principiile zborului, Performante de zbor si planificarea zborului, Cunoasterea aeronavei).
Ordinea in care s-au succedat toate aceste zboruri nu a fost chiar cea in care relatez aici, insa am incercat sa mentionez cat mai multe dintre momentele mitingului.
Evolutiile baietilor din Hawks of Romania au lasat pe toata lumea cu gura cascata, tinand cont de vantul extrem de puternic. Formatia a zburat uimitor de bine. Evolutiile solo ale lui Mihai Dobre Tone - care a progresat foarte mult de la ultimul miting la care l-am vazut zburand - si ale "seniorului" Catalin Prunariu au entuziasmat. Misu a executat niste treceri in zbor pe spate la joasa altitudine absolut fenomenale. Baiatul asta incepe sa aiba ceva din indrazneala lui Bazu Cantacuzino de pe vremuri :) Memorabila va ramane trecerea lui cu Extra 300L aparent in limita de viteza dar, oricum, extrem extrem de lent ca ground speed, la verticala pistei la inaltime destul de mica. Vantul era atat de puternic incat tinea foarte tare avionul in loc. Bine, si Misu tinea avionul foarte cabrat :) Oricum, frumoasa imaginea unui Extra trecand, cu nasul pe sus, cu viteza unui ULM.
Am profitat de prezenta la miting a elicopterului Dauphin YR-SCS de la SAS si am zburat, ca pasager, un tur de pista cu Valer Novac si Romeo Constantinescu la comenzi. Mai zburasem cu celalalt Dauphin al Special Air Services, AS 365 N (YR-SBS) insa YR-SCS este mai puternic. Este modelul N1 si are motoarele mai fortoase. Si fenestronul de la elicea anticuplu este mai mare, cu mai putine pale, dar mai mari. Oricum, un aparat extraordinar. Am facut un tur de pista asa cum nu eram obisnuit la Clinceni. La inaltime mult mai mica decat de cele 600 de picioare regulamentare la avion. Am survolat lacul de pe Arges destul de jos, virajele inclinate ne-au furnizat G-uri cum nu prea intalnesc la Cessna 172 :) Zborul cu elicopterul este, totusi, ceva cu totul si cu totul special :) Multumiri pilotilor si, nu in ultimul rand, domnului Ion Draganescu de la SAS.
Marea mea problema la mitingul acesta este ca mi s-a stricat camera foto. Credinciosul meu cal de povara SONY F828 si-a dat obstescul sfarsit, dupa aproape 5 ani de munca, exact in seara de dinaintea mitingului... Fie-i tarana usoara :) Voi trece pe un Nikon D90 sau D80, daca e sa ma iau dupa multi prieteni fotografi care nu concep ca un aparat de fotografiat serios DSLR poate, la o adica, sa si filmeze.
Asa ca invitatia mea e sa vedeti fotografii de la miting pe Romanian Spotters aici, sau aici, pe blog-ul lui Cristian.
Am lasat intentionat la final si unul dintre momentele cele mai emotionante pe care le-am petrecut la miting. Instructorul meu care mi-a pus mansa in mana, cum se zice, domnul Nicolae Virca, despre al carui teribil accident de masina din toamna am mai scris pe blog, a venit la aerodrom! A venit de la Sibiu pentru un control medical si, evident, nu a putut sa nu ajunga la Clinceni.
O intalnire care ne-a facut pe toti cei cu care sa intalnit la cabanuta-birou a scolii de zbor Alfa Air sa credem ca, in curand, vom zbura din nou impreuna cu domnia sa. Inca "nu are baza" in piciorul stang care a suferit cateva operatii, insa regimul de recuperare cu masaj si gimnastica il ajuta sa faca progrese. M-am bucurat mult sa-l revad la aerodrom si sa mai stam de vorba. Si mi-a spus o chestie pe care am luat-o ca pe un compliment trist dar extraordinar de frumos, totodata: ca daca as vrea sa mai zboare cu mine, cum ii spuneam ca de-abia astept, ar putea s-o faca oricand, chiar daca nu poate, deocamdata, manevra palonierul si franele avionului. Si asta pentru ca are incredere in mine ca elev. Evident ca ar fi o utopie sa zburam asa, dar e o declaratie care ma obliga sa tratez cu maxima responsabilitate zborul si de-acum inainte. Multumesc, domnule Virca.
Publicat de
Mihai Grecea
la
00:21
0
comentarii
Etichete: Airvan, Alfa Air, AS 365 N, AS 365 N1, Cessna, Clinceni, Dauphin, elicopter, mitinguri aviatice, Nicolae Virca, pilotaj, piloti, planoare, scoala de pilotaj, Special Air Services, ULM, YR-SBS, YR-SCS
joi, 5 martie 2009
8 martie 2009 - miting aviatic la Aeroclubul Romaniei, pe Aerodromul Clinceni
Pe data de 8 martie, la ora 11.00, va avea loc traditionalul de acum miting aerian dedicat doamnelor si domnisoarelor.
Programul anuntat de catre Aeroclub va cuprinde:
- un show de zile mari al formatiei de acrobatie aeriana "Hawks of Romania" a Aeroclubului Romaniei;
- o evolutie care ne va tine cu sufletul la gura a formatiei private de acrobatie aeriana "Iacarii Acrobati";
- spectacol total cu Lotul National de Parasutism;
- gratie si maiestrie cu Lotul National de Acrobatie cu Planorul;
- aeronave de scoala si antrenament din dotarea Aeroclubului Romaniei;
- balonul cu aer cald recent achizitionat de catre Aeroclubul Romaniei.
Aviatia privata va fi si ea reprezentata de trei dintre cele mai importante companii din domeniu:
- Alfa Air Services - 2 x Cessna 172 (YR-ANB si YR-ANC) + 1 x Cessna 152 (YR-ANE);
- Special Air Services - probabil cu un elicopter AS 365 N "Dauphin" (YR-SBS sau YR-SCS, vom vedea care) si, sa speram, cu un avion Cessna 172N recent achizitionat (YR-SES);
- Flylevel - cu aeronave ultrausoare;
- alte aeronave ultrausoare private.
Ca in fiecare an, doamnele si domnisoarele se pot inscrie la o tombola, premiul fiind un zbor gratuit cu o aeronava de scoala.
De plouat, se pare ca nu va ploua. Ultima prognoza disponibila e fabvorabila. Iata si harta meteo, pentru cunoscatori :)
Ca stimulent pentru a veni la miting, iata aici relatarea mea de la editia de anul trecut.
WEATHER UPDATE:
In harta meteo cu vremea prognozata pentru 48 de ore lucrurile incep sa arate mai rau ca in harta de ieri. Insa nu sunt grave. Inca mai cred ca vom avea, totusi, vreme rezonabila la miting.
Iata harta:
WEATHER UPDATE 2:
Se pare ca vremea va fi destul de buna duminica. Cel putin conform hartii de mai jos.
Insa nu la fel de datatoare de sperante este si ultima prognoza de aerodrom de la otopeni, TAF-ul de 24 de ore. Avem duminica dimineata plafonul de nori cam jos. ER drept ca prognoza e pana la ora 0600UTC. Adica 0800 ora Bucurestiului. SA speram ca se vor ridica norii aia pana la 11 cand incepe zborul.
Iata prognoza de la Otopeni.
TAF LROP 070500Z 0706/0806 22008KT 9999 SCT035 PROB30
TEMPO 0707/0710 5000 RA BKN015 OVC030
TEMPO 0723/0806 3000 BR OVC010
Tradus ar insemna urmatoarele:
Prognoza de aerodrom emisa pentru Aeroportul Otopeni in ziua de 7 a lunii in curs la ora 0500 UTC, valabila incepand cu ziua de 7 a lunii in curs ora 0600 UTC pana in ziua de 8 a lunii in curs ora 0600 UTC.
Vantul prognozat la suprafata solului va bate predominant din directia 220 °T (grade true) cu viteza medie de 8 noduri.
Vizibilitatea orizontala prognozata va fi de 10 km sau mai mult.
Nu sunt prognozate fenomene meteorologice semnificative.
Nebulozitatea prognozata: 3/8 - 4/8 cu baza norilor la 3500 de picioare probabilitate 30% ca
temporar in ziua de 7 a lunii in curs, intre orele 0700UTC si 1000UTC vizibilitatea orizontala prognozata sa fie de 5000m. Fenomene meteorologice semnificative prognozate: ploaie moderata. Nebulozitate prognozata: 5/8 - 7/8 cu baza norilor la 1500 de picioare si 8/8 cu plafonul norilor la 3000 de picioare.
Temporar incepand din ziua de 7 a lunii in curs, ora 2300UTC si pana in ziua de 8 a lunii in curs la ora 0600UTC, vizibilitatea orizontala prognozata va fi de 3000m. Fenomene meteorologice semnificative prognozate: aer cetos. Nebulozitate prognozata: 8/8 cu plafonul norilor la 1000 de picioare.
WEATHER UPDATE 3:
Ultima prognoza meteo de la OTOPENI pentru 24 de ore:
TAF LROP 071700Z 0718/0818 24007KT CAVOK
TEMPO 0718/0721 SHRA FEW050CB
TEMPO 0723/0804 3000 BR BKN010
BECMG 0809/0811 BKN020 BKN035 PROB30
TEMPO 0811/0816 RA
Tradus ar insemna urmatoarele:
Prognoza de aerodrom emisa pentru Aeroportul Otopeni in ziua de 7 a lunii in curs la ora 1700 UTC, valabila incepand cu ziua de 7 a lunii in curs ora 1800 UTC pana in ziua de 8 a lunii in curs ora 1800 UTC.
Vantul prognozat la suprafata solului va bate predominant din directia 240 °T (grade true) cu viteza medie de 7 noduri.
Vizibilitatea orizontala prognozata va fi de 10 km sau mai mult.
Nu sunt prognozate fenomene meteorologice semnificative.
Nebulozitatea prognozata: nici un nor sub 1500m sau sub cea mai inalta altitudine minima de sector daca aceasta depaseste 1500 m si nu este prognozat nici un nor cumulonimbus.
Temporar in ziua de 7 a lunii in curs, intre orele 1800UTC si 2100UTC fenomenele meteorologice semnificative prognozate: ploaie moderata in averse. Nebulozitate prognozata: 1/8 - 2/8 cu baza norilor cumulonimbus la 5000 de picioare.
Temporar incepand din ziua de 7 a lunii in curs, ora 2300UTC si pana in ziua de 8 a lunii in curs la ora 0400UTC, vizibilitatea orizontala prognozata va fi de 3000m. Fenomene meteorologice semnificative prognozate: aer cetos. Nebulozitate prognozata: 5/8 - 7/8 cu baza norilor la 1000 de picioare.
In devenire intre orele 0900UTC si 1100UTC ale zilei de 8 a lunii in curs nebulozitatea prognozata va fi de 5/8 - 7/8 cu baza norilor la 2000 de picioare si 5/8 - 7/8 cu baza norilor la 3500 de picioare.
Probabilitate 30% ca temporar intre orele 1100UTC si 1600UTC ale zilei de 8 a lunii in curs fenomenul meteorologic semnificativ prognozat sa fie ploaia moderata.
Deci dimineata sunt sanse bune ca mitingul sa aiba, totusi, loc. Baza norilor la 2000 de picioare e, totusi, ok pentru miting. Vizibilitatea orizontala e cat de cat ok, desi nu e senzationala. Asa ca zborul e posibil. Pentru parasutisti cred ca va fi o problema...
Cu toate acestea, pe la orele 13, ora Bucurestiului, vremea are sanse bune sa se strice.
Ne vedem, totusi, la Clinceni.
Publicat de
Mihai Grecea
la
20:25
4
comentarii
Etichete: aerodromuri, AS 365 N1, avioane, Cessna, Clinceni, Dauphin, elicopter, Fotografie, meteorologie, mitinguri aviatice, noutati aeronautice, stiri, YR-SBS, zbor cu balonul
duminică, 14 septembrie 2008
Promisiune de demult neonorata pana acum
In primavara am facut niste zboruri in Delta Dunarii cu doua elicoptere de la Special Air Services. Povestea e lunga. In principiu a fost vorba despre o plecare cu YR-POL - IAR316B / Alouette III - Cu Valer Novac la mansa - de pe Baneasa pana la Somova, langa Tulcea si de acolo cu YR-SBS - AS 365 N1 Dauphin - cu Sorin Pintea la comenzi - pana la Sf. Gheorghe, apoi, de-a lungul tarmului pana la Portita. Traiectul a continuat peste lacul Sinoie, pe la Histria, pana la LRCK pentru realimentare. Iar de acolo, peste Navodari, Mamaia, Constanta, Medgidia, Cernavoda, A2, Afumati, Baneasa.
Un drum foarte interesant in care am putut compara cele doua elicoptere. Alouette-ul este un aparat senzational. Geamurile mari din cabina sunt extraordinare. Senzatia de plutire deasupra solului, mai ales in zborul la joasa inaltime, este fantastica. Nu se compara cu avionul. La Dauphin viteza de deplasare este atuul.
Iata cateva filmulete facute atunci - ramasesem dator cu ele si acum am gasit timp sa le postez. Sunt filmate cu aparatul de fotografiat asa ca nu au o calitate senzationala. Tenta albastra in cele filmate din Dauphin vine de la culoarea geamurilor.
Sunt doar o parte dintre filmari. E ceea ce am reusit sa urc pe Youtube. Poate mai reusesc sa urc cate ceva si le adaug aici.
Publicat de
Mihai Grecea
la
20:03
0
comentarii
Etichete: Alouette III, AR316B, AS 365 N1, Dauphin, Delta Dunarii, elicopter, Filme aviatie, LRCK, piloti, raid aerian, survol, Tulcea, YR-POL, YR-SBS