Se afișează postările cu eticheta Alouette III. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Alouette III. Afișați toate postările

vineri, 9 ianuarie 2009

Farmecul aviatiei utilitare pentru agricultura

Inca nu se stiu la Autoritate rezultatele la examene pe care le mai astept. Asa ca, pana una alta, pana la noi vesti, va invit sa vedeti cateva filmulete spectaculoase sau interesante cu avionul utilitar Ayers Turbo Thrush facute in Australia. E un avion pentru operatiuni aviochimice care aduce destul de mult cu IAR 828, proiect care nu a avut succesul pe care l-ar fi meritat.







Iata si avionul romanesc IAR 828 (singurul exemplar existent, aflat la Muzeul Aviatiei intr-o stare destul de proasta...):





Adevarul este ca zborul la joasa inaltime in aviatia utilitara e riscant dar si foarte spectaculos. Iti trebuie mare precizie in a manevra avionul sau elicopterul. Iata mai jos si o simulare de zbor pentru tratament aviochimic facuta cu un IAR 316B Alouette III:



In final, un filmulet istoric despre o flotila de stropit culturile de bumbac din Columbia. Oamenii aia faceau niste manevre incredibile cu niste mici avioane Piper Cub.

duminică, 14 septembrie 2008

Promisiune de demult neonorata pana acum

In primavara am facut niste zboruri in Delta Dunarii cu doua elicoptere de la Special Air Services. Povestea e lunga. In principiu a fost vorba despre o plecare cu YR-POL - IAR316B / Alouette III - Cu Valer Novac la mansa - de pe Baneasa pana la Somova, langa Tulcea si de acolo cu YR-SBS - AS 365 N1 Dauphin - cu Sorin Pintea la comenzi - pana la Sf. Gheorghe, apoi, de-a lungul tarmului pana la Portita. Traiectul a continuat peste lacul Sinoie, pe la Histria, pana la LRCK pentru realimentare. Iar de acolo, peste Navodari, Mamaia, Constanta, Medgidia, Cernavoda, A2, Afumati, Baneasa.

Un drum foarte interesant in care am putut compara cele doua elicoptere. Alouette-ul este un aparat senzational. Geamurile mari din cabina sunt extraordinare. Senzatia de plutire deasupra solului, mai ales in zborul la joasa inaltime, este fantastica. Nu se compara cu avionul. La Dauphin viteza de deplasare este atuul.

Iata cateva filmulete facute atunci - ramasesem dator cu ele si acum am gasit timp sa le postez. Sunt filmate cu aparatul de fotografiat asa ca nu au o calitate senzationala. Tenta albastra in cele filmate din Dauphin vine de la culoarea geamurilor.























Sunt doar o parte dintre filmari. E ceea ce am reusit sa urc pe Youtube. Poate mai reusesc sa urc cate ceva si le adaug aici.

Blog Widget by LinkWithin