Am facut o pauza destul de mare la scrisul pe blog. Am avut o vara destul de agitata si, desi am apucat sa mai zbor, nu am mai avut vremea necesara sa scriu si aici.
Tot asa, nu am reusit sa postez nimic destre mitingurile aviatice de anul acesta: Otopeni, Aeromania si Transilvaeroshow.
Foarte pe repede inainte, voi spune ca am mai facut zboruri in zona la Clinceni cu YR-SES, zboruri de transport ale aceluiasi avion la maintenance, de la Clinceni la Baneasa si retur, am mai facut un raid la Tuzla cu YR-SES impreuna cu Radu, un tanar pilot care a facut PPL-ul in Belgia pe avioane Piper Tomahawk si a vrut sa vada cum se zboara si in Romania cu Cessna 172.
Apoi am facut singur un zbor peste munti cu YR-SES, de la Clinceni la Ghimbav, Brasov, pentru a duce avionul la mitingul aviatic Transilvaeroshow 2010. Avionul scolii Special Air Services a stat la linie si a putut fi vazut de catre publicul care - e normal - a stat, totusi, cu ochii mai mult pe cealalta aeronava de la SAS care a fost prezenta la demonstratie: elicopterul Dauphin YR-SCS. Valer Novac a facut si de aceasta data spectacol la mansa lui.
La Ghimbav am mai facut si cateva ture de pista cu tot pasageri. Unii dintre ei nu zburasera niciodata, cum este si nepotica mea de trei ani.
Desi am facut multe fotografii la Ghimbav, nu am reusit sa le editez. Asa ca voi posta, pentru ilustrarea articolului acestuia, doua filmulete facute in timpul zborului de la Clinceni la Ghimbav. Am legat trepiedul cu centura de siguranta pe scaunul din dreapta si in felul acesta am reusit sa filmez imaginile de mai jos.
Nu as vrea sa inchei inainte de a aduce un ultim omagiu lui Dragos Ionescu - "Mamica Mamica", cum ii spuneau prietenii - care a cazut cu parasuta la Clinceni in 22 august 2010 si ne-a lasat cu inimile zdrobite.
Dragos Ionescu, a fost un baiat cu totul special. Un om bun si un performer in parasutism. Cu 1300 de salturi la activ la numai 31 de ani, el avea calificarile de instructor tandem, instructor IAD si instructor SL. Practica parasutismul din 1995, fiind membru al lotului national in mai multi ani, si participand la concursuri interne cu rezultate bune. Si-a incununat cariera prin cursul de tandem, devenind instructor de tandem. A facut salturi in dropzone-uri din Europa: Cehia (Prijbram), Spania (Skydive Spain-Sevilla), Ungaria (Kaposvar).
Din pacate ne-a parasit prea devreme, intr-un mod incredibil, ca intr-un vis urat, in urma unui accident groaznic.
Nu te vom uita, Mamica Mamica...
vineri, 3 septembrie 2010
Zboruri de vara
Publicat de
Mihai Grecea
la
11:15
5
comentarii
Etichete: accident, aerodromuri, AS 365 N1, Cessna 172N, Clinceni, cockpit, Dauphin, Dragos Ionescu, dropzone, eveniment, Filme aviatie, mitinguri aviatice, S.A.S., Transilvaeroshow, YR-SES
joi, 13 mai 2010
Miting aviatic - 60 ani de la infiintarea Aeroclubului “Henri Coanda” Pitesti
Aeroclubul Romaniei organizeaza Sambata 15 Mai 2010, incepand cu ora 11.00, un miting aviatic la Aeroclubul Teritorial Henri Coanda Pitesti – Aerodrom Geamana.
Programul de zbor va avea durata de aproximativ o ora si jumatate si va include acrobatie aeriana cu avioane si planoare, zboruri demonstrative cu aeronave ultrausoare motorizate, balon cu aer cald, salturi cu parasuta.
Evenimentul este prilejuit de aniversarea a 60 ani de la infiintarea Aeroclubului “Henri Coanda” Pitesti, unitate teritoriala a Aeroclubului Romaniei.
Accesul publicului va fi liber.
Demonstratia se va desfasura cu participarea membrilor "Hawks of Romania", precum si a componentilor Loturilor Judetene si Nationale de Zbor cu Motor, Planor si Parasutism.
Persoana de contact: dl. Tiberiu Fratica, Comandant al Aeroclubului Teritorial “Henri Coanda” Pitesti, telefon 0726 678543.
Publicat de
Mihai Grecea
la
12:46
0
comentarii
Etichete: Aeroclubul Romaniei, eveniment, Extra 300L, Extra 330SC, Hawks of Romania, mitinguri aviatice, Pitesti
vineri, 19 martie 2010
O noua aventura aviatica
In ultima vreme nu mi-am mai publicat pe blog intamplarile aviatice proprii. Asta si pentru ca, evident, nu s-a putut zbura. Vremea a fost cum a fost. Iarna nu-i ca vara. Criza nu-i ca bunastarea etc. Insa am o surpriza. Sper ca de proportii.
Maine voi pleca intr-o aventura aviatica. Voi reveni cu detalii in curand.
Si alta noutate: intrucat blogul a crescut destul de mult in acesti doi ani si ceva de existenta am considerat ca e timpul sa plasez si un modul de search. Asadar, folositi-l cu incredere daca doriti sa cautati un anumit lucru legat de aviatie care a fost tratat pe blog.
A! Si inca ceva, sa nu uit! Noul avion al Aeroclubului Romaniei, un ultraperformant Extra 330 SC inmatriculat YR-EXA, care a inlocuit avionul cu care Mihai Dobre Tone a plecat spre ceruri, a sosit la Clinceni avand la mansa un pilot german. Ca si la avioanele Extra 300L ale Aeroclubului Romaniei, schema de vopsire a fost desenata de arhitectul-pilot-fotograf Mihai Andrei, una dintre personalitatile cele mai respectate din aviatia sportiva romaneasca.
Fotografia este de pe Romanian Spotters si a fost postata de Voicu de la Arad. Este facuta de un coleg de-al sau de la aeroport. Nu-i stiu numele. Fotografia a fost postata prima data aici.
In perioada urmatoare avionul va trebui sa obtina certificatul de navigabilitate din partea Autoritatii Aeronautice Civile Romane iar pilotii din Lotul National de Acrobatie Aeriana vor face trecerea pe acest model de avion. Apoi ii vom vedea in actiune cu acest incredibil de performant avion. Se anunta un an aviatic interesant pentru aviatia sportiva romaneasca :)
Publicat de
Mihai Grecea
la
23:46
12
comentarii
Etichete: Aeroclubul Romaniei, Clinceni, eveniment, Extra 330SC, Mihai Andrei, Mihai Dobre Tone, YR-EXA
luni, 15 martie 2010
Aurel Vlaicu in cateva secunde de imagine filmata restaurata!
Pana in acest moment sunt singurele imagini in miscare cu Vlaicu, restul fiind pierdute. Felicitari celor care au reusit aceasta performanta de recuperare istorica!
Filmul il prezinta pe Aurel Vlaicu zburand la Blaj, 16 august 1911. A fost reconstituit asambland imagini scanate din revista Flacara tiparita in 7 septembrie 1913.
Publicat de
Mihai Grecea
la
11:56
6
comentarii
Etichete: Aurel Vlaicu, eveniment, Filme aviatie, istoria aviatiei
luni, 1 martie 2010
Dubla sarbatoare la Muzeul Aviatiei
Sursa: Asociatia "Aripi Romanesti"
Foto: Mihai Atanasie Petrescu / Razvan Vizireanu /Dragos Dobre
Autor: Magdalena Rasnoveanu
Data: 01.03.2010
"La 20 de ani de la infiintare, Muzeul Aviatiei sarbatoreste alaturi de parteneri si colaboratori. Inca de la prima ora, sambata 27 februarie 2010, institutia si-a deschis portile pentru a primi personalitati din conducerea Statului Major al Fortelor Aeriene, fosti comandanti ai acestei categorii de forte si fosti si actuali angajati ai Muzeului Aviatiei, cadre militare in rezerva si in retragere. Toti cei prezenti au avut ocazia sa retraiasca momente importante din istoria muzeului, cu prilejul vernisarii expozitiei foto ,,Muzeul Aviatiei la douazeci de ani”.
Pastrand spiritul de sarbatoare, Muzeul Aviatiei a dorit recunoasterea oficiala a meritelor colaboratorilor si partenerilor sai, printre acestia numarandu-se, in mod deosebit si Asociatia “Aripi Romanesti”. Pentru colaborarea sa cu Muzeul Aviatiei si activitatea de intensa promovare a aviatiei romane, Asociatia a primit, prin presedintele sau, Mihai Floriean, diploma de excelenta si placheta aniversara "Muzeul Aviatiei la 20 ani". Insemnele recunoasterii meritelor Asociatiei au fost primite din mainile sefului Statului Major al Fortelor Aeriene, dl. general-maior dr. Ion-Aurel Stanciu, de catre dl. vicepresedinte Dragos Dobre.
Aceasta recunoastere oficiala a meritelor sale este prima de asemenea natura pentru Asociatia “Aripi Romanesti”, care inca de la infiintarea sa in noiembrie 2008 s-a angajat in proiecte avand un impact direct in pastrarea si promovarea istoriei aviatiei.
Printre cele mai semnificative evenimente desfasurate in ultimul timp in parteneriat cu Muzeul Aviatiei se numara comemorarea omului, pilotului si scriitorului Doru Davidovici 20 aprilie 2009 - 20 de ani de la ultima decolare, expozitia de fotografie aviatica “Fotoavia” 2009 si expozitia de fotografie comemorativa “Asul Regasit... Centenar Dan-Valentin Vizanty”.
Dincolo de atmosfera de sarbatoare pe care toti participanti au resimtit-o sambata, ziua aniversarii Muzeului Aviatiei cu siguranta nu va atarna ca un simplu eveniment in sirul nesfarsit al acestora, avand o semnificatie deosebita pentru membrii Asociatiei “Aripi Romanesti”. Purtati de vesnice straduinte si initiative curajoase, cu totii promit sa actioneze in linie ascendenta in urmatoarea perioada."
Publicat de
Mihai Grecea
la
15:01
1 comentarii
Etichete: Asociatia Aripi Romanesti, comunicat presa, eveniment, istoria aviatiei, stiri
joi, 4 februarie 2010
ASUL REGASIT... Centenar Dan-Valentin Vizanty la Muzeul Aviatiei

COMUNICAT DE PRESA: Asul regasit... CENTENAR DAN-VALENTIN VIZANTY, 6 februarie 2010
Ana Maria Vizanty impreuna cu Asociatia "Aripi Romanesti" organizeaza o expozitie de fotografie comemorativa pentru a marca 100 de ani de la nasterea pilotului Dan-Valentin Vizanty (1910-1992), aflat la comanda Grupului 6 Vanatoare (IAR-80) in 1944.
Expozitia va fi prezentata la Muzeului Aviatiei din Bucuresti si va cuprinde fotografii din colectii private ce au ca subiect viata si cariera lui Dan-Valentin Vizanty precum si reproduceri ale articolelor din presa anilor '40 despre Dan-Valentin Vizanty.
Vernisajul expozitiei va avea loc pe data de 6 februarie 2010, la ora 11.00, avand ca reper proximitatea zilei de nastere a lui Dan-Valentin Vizanty (9 februarie 1910).
La vernisaj, invitatii speciali gral. av.(r) Ioan Dicezare, gral. av.(r) Ion Dobran, Dan Antoniu si Dan Melinte vor face prezentarea vietii si activitatii pilotului Dan-Valentin Vizanty, comandantul Grupului 6 Vanatoare (IAR-80) si vor sustine o serie de scurte discursuri privind avionul IAR-80 si grupurile de vanatoare ce l-au folosit precum si despre ziua de 10 iunie 1944. Publicul va putea achizitiona volumul: "Vanatorul IAR-80 - istoria unui erou necunoscut", la pret promotional si direct de la dl. Dan Antoniu, autorul volumului.
Expozitia omagiala va putea fi vizitata in intervalul 6 februarie 2010 – 19 aprilie 2010, la Muzeul Aviatiei din Bucuresti, intr-un spatiu special amenajat.
Dan-Valentin Vizanty (Botosani, 09.02.1910 - Paris, 12.11.1992), pilot de vanatoare, comandant de escadrila si de grup cu gradul de lt. comandor aviator, a comandat Escadrila 43 Vanatoare PZL-11F intre iunie 1941 si august 1942, pentru ca de la 1 august 1943 pana la 23 august 1944 sa fie comandantul Grupului 6 Vanatoare (IAR-80) ce avea ca misiune apararea Bucurestiului si a zonei petroliere Ploiesti, in timpul bombardamentelor anglo-americane.
De la 23 august 1944 a comandat Grupurile 1 si 6 Vanatoare pentru ca apoi, in cadrul Corpului Aerian Roman sa continue campania din vest (Transilvania, Ungaria, Cehoslovacia) la comanda Grupului de Vanatoare nr. 1 (de la 8 septembrie 1944 pana in august 1945).
Pentru faptele sale, Dan-Valentin Vizanty primeste Ordinul Mihai Viteazul acordat de Regele Mihai. Dupa instalarea regimului comunist, este marginalizat, pentru ca mai tarziu sa fie arestat pentru uneltire contra noului regim.
Asociatia "Aripi Romanesti" este o organizatie neguvernamentala si nepartizana, ce are ca scop promovarea aviatiei si a zborului in toate formele sale, si in special promovarea aeronauticii si a aviatiei romanesti in tara si peste hotare.
Pentru mai multe detalii, va rugam contactati:
Asociatia "Aripi Romanesti"
Dragos DOBRE - Vicepresedinte
Telefon: +4 0734.101.887
Fax: +4 0314.052.715
E-mail: pr @ aripiromanesti.ro
Web: http://www.aripiromanesti.ro
Sursa PDF: http://www.aripiromanesti.ro/ftp/comunicate/20100203_Comunicat_de_presa_DanVizanty.pdf
La realizarea acestui proiect mi-am adus si eu o contributie mica realizand posterul si celelalte materiale grafice care promoveaza expozitie. Tin mult la posterul asta pentru ca imi place cum am reusit sa sintetizez ideea de dialog temporal intre prezentul in care avioanele IAR 81C, simulate/zburate in simulatorul IL2 de catre tinerii de astazi, retraiesc/recompun povestile pe care cei precum Dan Vizanty le-au creat pe viu, ca tineri piloti militari, in urma cu multe decenii.
Publicat de
Mihai Grecea
la
01:10
6
comentarii
Etichete: as roman, Asociatia Aripi Romanesti, comunicat presa, Dan-Valentin Vizanty, eveniment, istoria aviatiei, Muzeul Aviatiei, piloti, stiri
miercuri, 20 ianuarie 2010
Eveniment de exceptie la Muzeul Aviatiei
Bucuresti, 23 ianuarie 2010, la ora 10:30, la Muzeul Aviatiei: Colonelul Barrie Davis, in varsta de 86 de ani, unul dintre asii aviatiei militare americane din al doilea razboi mondial, va vizita Romania si il va intalni pe Generalul Ion Dobran, unul dintre asii aviatiei de vanatoare romanesti si fostul sau inamic in luptele aeriene de deasupra Ploiestiului.
Aceasta intalnire neobisnuita este organizata de compania de filme Kogainon si Muzeul Aviatiei din Bucuresti.
Colonelul Barrie Davis a pilotat un avion de vanatoare P51 Mustang care apara valurile de bombardiere B-24 trimise sa distruga campurile petroliere si rafinariile romanesti in 1943 si 1944.
In acea perioada Ion Dobran pilota un avion de vanatoare Messerschmitt Bf 109 G, care a fost complet distrus intr-una dintre confruntarile cu americanii.
Cei doi asi ai aviatiei militare vor fi primiti la ambasada americana si la Clubul Rotary din Bucuresti si vor vizita zona de lupta din jurul Ploiestiului, precum si cimitirul aviatorilor americani cazuti în Romania în timpul bataliilor aeriene de deasupra Ploiestiului. (Stire preluata de pe www.aviatori.ro)
Un exceptional interviu al lui Toma Roman Jr cu Generalul Ion Dobran aparut in Jurnalul National din 4/06/2009 puteti citi aici. Este descrisa acolo extraordinara poveste de viata a lui Dobran dar si intamplarea iesita din comun a intalnirii sale peste ani, prin internet, cu pilotul american Barrie Davis. La Muzeul Aviatiei cei doi se vor intalni fata in fata dupa 65 de ani din momentul in care s-au vanat reciproc pe cerul Ploiestiului! Nu ratati evenimentul!
Publicat de
Mihai Grecea
la
00:15
5
comentarii
Etichete: Barrie Davis, BF 109 G, bombardamente Ploiesti, comunicat presa, eveniment, Ion Dobran, istoria aviatiei, Muzeul Aviatiei, operatiunea Tidal Wave, P51 Mustang, stiri
joi, 14 ianuarie 2010
Goger Attila zboara in Dubai alaturi de Veres Zoltan si Mark Jefferies
Goger Attila, membru al Lotului National de Acrobatie al Romaniei si al formatiei Hawks of Romania, zboara in aceste zile in Dubai alaturi de ilustrii piloti acrobati Veres Zoltan si Mark Jefferies facand demonstratii cu prilejul competitiei Dubai International Parachuting Championship and Gulf Cup 2010.

Goger zboara pe un avion Extra 300S apartinand lui Veres Zoltan, aparat care a putut fi vazut cel mai recent in Romania la Sirnaville in 2009.
Cum Veres Zoltan, detinator al numeroase titluri mondiale si recorduri (de 5 ori in Guiness Book) nu mai are nevoie de nici o prezentare in Romania, voi scrie cateva lucruri despre Mark Jefferies, pentru cei care nu-l cunosc.
Mark Jefferies este multiplu campion de acrobatie al marii Britanii (de 9 ori!), de 10 ori membru al Lotului Britanic de Acrobatie. Un aviator de mare clasa, cu peste 3000 de ore de zbor.
Zboara din 1980 si participa la demonstratii aeriene din 1984. A pilotat pana acum peste 130 de tipuri de avioane, de la ultrausoare pana la avioanele cu motor cu reactie precum Hawker Hunter sau Hawk.
A zburat in numeroase ocazii la demonstratii aeriene si competitii in toata Europa dar si in Australia si Noua Zeelanda.
In 1997 a concurat in etapa emisferei sudice a cursei Reno, in Tasmania. Detine un brevet BCPL cu autorizare pentru zboruri demonstrative la inaltimi de 30ft si acrobatie in clasa unlimited la inaltimea de 50ft pentru avioane din grupele A si B.
Pentru avioanele L-29 si YAK 11 este autorizat sa zboare la inaltimile minime de 100ft si 200ft (zbor acrobatic). Este calificat sa zboare ca lider in formatii mari de avioane. A zburat cu formatia Aerostars timp de 4 ani in pozitiile cu numerele 2, 4, 6 si 7. A activat si ca pilot cascador pentru mai multe filme.
Zboara in cadrul competitiei AeroGP. Romanii l-au putut vedea la AeroGP Mamaia in 2008.
Mark zboara acum cu un avion Extra 330SC - identic cu cel pe care tocmai l-a cumparat Aeroclubul Romaniei (platit partial din banii incasati pe asigurarea lui YR-EWD...).
Intre 27-30 ianuarie cei trei vor evolua solo si in formatie si la mitingul Al Ain Aerobatic Show 2010. Site-ul www.airsports.tv va transmite live demonstratiile incepand cu data de 28 ianuarie!
Iata si doua promo-uri ale editiei de anul acesta a evenimentului.
O parte dintre pozele pe care le-am postat provin de la Goger Attila si au fost postate de catre VIC de la Cluj pe Romanian Spotters. Mai multe imagini din seria respectiva puteti vedea aici.
Publicat de
Mihai Grecea
la
12:01
3
comentarii
Etichete: Al Ain, avioane, Dubai, eveniment, Extra 330SC, Filme aviatie, Fotografie, Goger Attila, Mark Jefferies, mitinguri aviatice, noutati aeronautice, piloti, stiri, Veres Zoltan
vineri, 2 octombrie 2009
MITINGUL AVIATIC DE LA OTOPENI – AMÂNAT CU 24 DE ORE
Mitingul aviatic organizat de Aeroportul International Henri Coanda Bucuresti cu ocazia sarbatoririi a 40 de ani de activitate va avea loc duminica, 4 octombrie 2009.
Programat initial pentru sambata, 3 octombrie 2009, mitingul a fost reprogramat din cauza conditiilor meteo nefavorabile anuntate pentru aceasta zi.
Spectacolul aerian se va desfasura intre orele 10:00 si 12:00 si este organizat cu sprijinul si participarea Scolii Superioare de Aviatie Civila, Aeroclubului Romaniei, a Statului Major al Fortelor Aeriene Romane, a Centrului de Cercetări si Incercari in Zbor Craiova, a formatiei “Iacarii Acrobati” ai a Special Air Services.
Accesul publicului la miting este liber. Pentru facilitarea accesului publicului a fost amenajata o parcare gratuita in imediata apropiere a zonei dedicate vizionarii spectacolului aerian.
Celelalte evenimente din cadrul programului “Porti deschise la Aeroport” se vor derula conform programului initial, respectiv sambata, 3 octombrie.
Mitingul aviatic va putea fi urmarit in direct accesand butonul special dedicat de pe pagina de web a Aeroportului International Henri Coanda Bucuresti.
Aeronavele care vor putea fi vazute sunt, in ordinea evolutiilor:
SSAVC
Cessna 172 SP
EC 155B
EC120B
Statul Major al Fortelor Aeriene
Hercules C130
PUMA SOCAT
MIG 21 Lancer - cu o evolutie de 8-9 minute
Aeroclubul Romaniei
Airvan GA-8
WILGA
EXTRA 300L - YR-EWA - George Rotaru - acrobatie solo
Formatia de IKARUS
IS 28B
Iacarii Acrobati
3 x YAK 52
Special Air Services
Cessna 172N si RG
AS 365N Dauphin
AS 365N1 Dauphin
Cele 4 aeronave de la SAS vor sosi in formatie duminica la ora 9.00.
Centrul de Cercetare si Incercari in Zbor de la Craiova
IAR 99
Publicat de
Mihai Grecea
la
17:49
5
comentarii
Etichete: comunicat presa, eveniment, Iacarii Acrobati, LROP, meteorologie, mitinguri aviatice, Otopeni, S.A.S., Special Air Services, stiri
miercuri, 30 septembrie 2009
Primul meu ferry flight in simpla comanda
Astazi am facut primul meu zbor de transport in simpla comanda. Am pilotat avionul Cessna 172 N YR-SES de la Special Air Services intr-un zbor de la Aeroportul Baneasa - platforma SSAvC pana la Aerodromul Clinceni. Stiu ca, aparent, nu e mare lucru. Dar e prima data cand am zburat de la Baneasa in simpla comanda.
Bogdan Martin a venit in urma mea cu YR-SFS - Cessna 172 RG, avionul cu care am tot zburat impreuna in vara asta.
Fiindca am fost in mare criza de timp - am decolat la 18.40 - nu am avut vreme sa fac poze.
Zborul a decurs, insa, fara probleme. Am decolat pe pista 25 dupa ce aterizase un A320 de la WizzAir pe directia opusa (07).
Am decolat, am mers la NDB-ul BSW si apoi am cerut aprobare direct catre Clinceni. Nefiind trafic, am obtinut-o si am ajuns la aerodrom. Am aterizat pe pista 24 la sfarsitul zilei de zbor. Bogdan a aterizat imediat in urma mea. Nu a fost nimic spectaculos in sine, insa pentru mine a fost un moment important. Am reusit sa plec singur de la Baneasa, un CTR destul de aglomerat, cu frecventa de Ground si Tower, cu proceduri stricte, fara sa fac nici o greseala :) Ii multumesc inca o data domnului Ion Draganescu de la Special Air Services pentru incredere.
Vineri dupa amiaza voi avea la Clinceni un zbor de "antrenament" cu Bogdan pentru a stabili cum facem formatia pentru mitingul de duminica de la Otopeni.
Publicat de
Mihai Grecea
la
23:34
2
comentarii
Etichete: Bogdan Martin, Cessna 172N, Cessna 172RG, Clinceni, eveniment, Ion Draganescu, mitinguri aviatice, Otopeni, pilotaj, raid aerian, S.A.S., scoala de pilotaj, Special Air Services, YR-SES, YR-SFS
marți, 15 septembrie 2009
Sambata 19 septembrie - Miting si lansare de carte la Aerodromul Deva

COMUNICAT DE PRESA
Dans cu planoare si lansarea volumului "Vlaicu" la Deva
Sambata, 19 septembrie 2009, de la ora 12.00, la Aeroclubul "Constantin Manolache", din Deva, va avea loc lansarea volumului "Vlaicu", scris de istoricul de aviatie Dan Antoniu, pentru marcarea a 96 de ani de la primul zbor realizat cu un planor construit de pionierul aviatiei romanesti, Aurel Vlaicu.
Evenimentul va cuprinde si un program aviatic de exceptie, prezentat de pilotii Aeroclubului Romaniei. Pentru prima data in Romania, o formatie de doua planoare va prezenta un program de acrobatie pe muzica ascultata de publicul de la sol. Planoarele vor lasa si celebrele linii pe cer, specifice avioanelor de acrobatie cu fumigene, ceea ce va constitui o alta premiera nationala.
"Am considerat oportuna lansarea cartii scrise de domnul Dan Antoniu la Deva pentru ca orasul de la poalele Cetatii se afla in imediata apropiere a satului natal al lui Aurel Vlaicu. Credem cu tarie ca aviatia romana si, cu precadere, punctele sale de plecare, ar trebui intens promovate, astfel incat noile generatii sa stie ca Romania a dat oameni de valoare. Am gasit sprijin la Aeroclubul Romaniei si, implicit, la Aeroclubul "Constantin Manolache" din Deva, in organizarea unui show aviatic deosebit. Veti vedea planoare "dansand" pe muzica ascultata de publicul spectator si, daca raspundeti corect la intrebarile noastre, puteti castiga trei zboruri cu un avion ultrausor", a declarat Mihai Floriean, presedintele Asociatiei "Aripi Romanesti".
Publicul va putea participa la o tombola cu premii constand in zboruri la bordul unui avion ultrausor. Ei vor trebui sa raspunda la intrebari din domeniul aviatic, iar primii trei norocosi vor avea parte de cate 15 minute petrecute la inaltime alaturi de pilotii Aeroclubului "Constantin Manolache" din Deva.
La eveniment vor lua parte reprezentanti ai Aeroclubului Romaniei, ai Asociatiei "Aripi Romanesti", precum si oficialitati din partea Primariei Municipiului Deva si a Consiliului Judetean Hunedoara.
Dan Antoniu este istoric de aviatie, autor a numeroase titluri, fiecare dintre ele extrem de bine documentate ( "Vanatorul IAR-80 - Istoria unui erou necunoscut" , "Aviatia Romana in prima zi de razboi - 22 iunie 1941" , "Romanian Aeronautical Constructions"). Noua sa carte, monografia intitulata simplu "Vlaicu", are ca scop crearea unei imagini cat mai exacte a ceea ce a insemnat viata si activitatea acestui mare om, pionier al aviatiei in Romania, si este bazata pe arhive oficiale sau private, texte, marturii, fotografii, artefacte si documente ale vremii.
Asociatia "Aripi Romanesti" este o organizatie neguvernamentala si nepartizana, ce are ca scop promovarea aviatiei si a zborului in toate formele sale si, in special, promovarea aeronauticii si a aviatiei romanesti, in tara si peste hotare. De asemenea, asociatia "Aripi Romanesti" isi propune sa ajute la educarea si sensibilizarea opiniei publice, in special a tinerilor, cu privire la aviatie si la activitatile adiacente acesteia. In plan secundar, asociatia doreste sa informeze persoanele interesate de situatia curenta din domeniul aviatiei si a aeronauticii si despre pastrarea si promovarea istoriei aviatiei, indeosebi a aviatiei romanesti.
Partenerii media ai evenimentului sunt: Antena 1 Deva, Deva TV, Big FM, Mesagerul Hunedorean si Servus Hunedoara. Evenimentul este realizat cu sprijinul Aeroclubului Romaniei.
Pentru mai multe detalii, va rugam contactati:
Mihai Floriean, Presedinte Asociatia “Aripi Romanesti"
Telefon: +4 0730.169.898
Fax: +4 0314.052.715
E-mail: pr @ aripiromanesti.ro
Web: www.aripiromanesti.ro
Publicat de
Mihai Grecea
la
13:00
2
comentarii
Etichete: aerodromuri, Asociatia Aripi Romanesti, carte de aviatie, comunicat presa, Deva, eveniment, istoria aviatiei, lansare de carte, mitinguri aviatice, stiri
vineri, 28 august 2009
Maine ar fi trebuit sa merg la mitingul de la Buzau
Dar nu mai sunt sigur ca merg. Trebuia sa merg cu unul dintre cele doua avioane de la SAS, insa s-a constatat astazi ca trebuie sa li se faca revizia de 50 de ore si nu mai pot face deplasarea. SAS va merge doar cu cele doua elicoptere Dauphin - YR-SBS si YR-SCS. Nu stiu inca sigur daca voi ajunge mitingul asta, mai ales ca a avut loc in zona astazi si un accident cu un ULM in care pilotul a murit. Voi reveni, probabil, cu informatii despre evenimentul nefericit.
UPDATE: Voi pleca maine la Buzau, totusi, cu un elicopter de la SAS. O sa revin cu fotografii si povesti de acolo.
Publicat de
Mihai Grecea
la
19:56
0
comentarii
Etichete: accident, aerodromuri, Buzau, Dauphin, elicopter, eveniment, mitinguri aviatice, ULM, YR-SBS, YR-SCS
Am fost la AeroMania
Am postat pe Romanian Spotters o lunga serie de imagini de la Mangalia si de la Tuzla. Le puteti vedea aici.
Publicat de
Mihai Grecea
la
00:38
0
comentarii
Etichete: Aeromania, avioane, eveniment, Fly-In, Fotografie, Iacarii Acrobati, mitinguri aviatice, piloti
joi, 13 august 2009
Iar de maine incepe Sirnaville
Publicat de
Mihai Grecea
la
16:10
0
comentarii
Etichete: aerodromuri, eveniment, mitinguri aviatice, Sirnaville, Veres Zoltan
7 zile pana la airshow-ul AEROMANIA de la Mangalia
Conform unui comunicat de presa remis recent de catre organizatorii evenimentului, Regional Air Services – Aerodrom Tuzla – in parteneriat cu ASTRA Asigurari, este anuntata locatia evenimentului in zona plajei din Mangalia, langa terasa Laguna. Evenimentul are loc intre 22 si 23 august.
Aflat la a patra editie, AEROMANIA a devenit definitiv, din anul 2008, un eveniment al orasului Mangalia.
Vedeta de anul acesta va fi, din nou, multiplul campion mondial si recordmen Jurgis Kairys, care a coordonat evenimentul de inalta clasa FAI WEAF Mamaia, in luna iulie. Alaturi de el, ca invitat special se regaseste si Zoltan Veres, participant si el la FAI WEAF, la a patra aparitie in show-uri aeriene in Romania in acest an, dupa Mamaia, Ghimbav si Sirna.
O premiera in acest an pentru romani este prezenta invitatului special Ali Öztürk – cu celebrul avion biplan Pitts S2S "Purple Violet".
Iacarii Acrobati vor face din nou spectacol cu zborul lor acrobatic elegant si perfect coordonat.
In afara acestora, spectatorii de pe plaja Laguna vor putea urmari o parada a aeronavelor Regional Air Services, lansarile de parasutisti - coordonate de campionii Adrian si Cristina Constandache si o demonstratie de zbor de parapanta.
Sper sa ajung si eu intr-una dintre zilele airshow-ului si voi reveni cu fotografii si impresii de la fata locului.
Publicat de
Mihai Grecea
la
15:29
2
comentarii
Etichete: Aeromania, Ali Ozturk, comunicat presa, eveniment, FAI - Mamaia - WEAF, Fly-In, Iacarii Acrobati, Jurgis Kairys, mitinguri aviatice, R.A.S., Tuzla, Veres Zoltan
miercuri, 12 august 2009
Am fost la TransilvAeroShow 2009 - Brasov

Desi a inceput sub un acoperamant de ceata foarte deasa, mitingul a iesit extraordinar de bine. Au ajuns si Peter Besenyei si Zoltan Veres care au fost uluitori. De fapt absolut toate evolutiile celor care au zburat la miting au fost foarte bune. Si vremea a tinut cu aviatorii. Iar pentru mine a fost o ocazie foarte placuta sa-l reintalnesc pe domnul Nicolae Virca, primul instructor pe care l-am avut in scoala de zbor. Scrisesem in toamna pe blog despre necazul sau cu accidentul de masina. Am fost foarte bucuros sa-l revad si sa constat ca este foarte bine si sper si eu sa-l revedem la zbor cat mai curand.
Am facut mai bine de o mie de fotografii. Am selectat 70 dintre ele pe care le-am postat pe Romanian Spotters aici, alaturi de o multime de spotteri care au fost de fata inarmati cu multa pasiune si aparate de fotografiat care mai de care mai performante.
In cea de-a doua zi a evoluat si Valer Novac cu elicopterul Dauphin YR-SCS de la Special Air Services. Din pacate n-am stiut ca ne va oferi, totusi, surpriza asta si am plecat de la Brasov sambata seara.
Una peste alta pot spune ca a fost cel mai spectaculos show aerian din acest an din Romania. La Tuzla considerand, totusi, ca a fost o competitie, nu un air-show.
Publicat de
Mihai Grecea
la
03:07
0
comentarii
Etichete: AS 365 N1, Dauphin, elicopter, eveniment, Fotografie, Ghimbav, Peter Besenyei, S.A.S., Valer Novac, Veres Zoltan, YR-SCS
marți, 14 iulie 2009
Nu ratati expozitia FotoAVIA 2009 - aviatia prin ochii fotografilor
18 iulie - 20 octombrie 2009. Muzeul Aviatiei.
Un eveniment organizat de Romanian Spotters si Asociatia Aripi Romanesti.
Pilotshop.ro, Fly Level si revista Pilot Magazin sunt parteneri.
E un eveniment dedicat memoriei lui Misu Dobre Tone.
Nu-l ratati! Sunt fotografii de exceptie care merita vazute de orice iubitor al aviatiei.
Iata si afisul oficial al expozitiei:
LAST EDIT:
Organizatorii au remis si un comunicat de presa despre eveniment. Iata-l mai jos:
COMUNICAT DE PRESA
Expozitie de fotografie de aviatie “Fotoavia 2009”
Sambata, 18 iulie 2009, incepand cu ora 11, la Muzeul Aviatiei din
Bucuresti va avea loc vernisajul expozitiei de fotografie aviatica “Fotoavia 2009”. Aceasta initiativa vine din partea grupului “Romanian Spotters” si este
sustinuta de Asociatia “Aripi Romanesti” si de Statul Major al Fortelor Aeriene Romane.
Expozitia se desfasoara cu ocazia aniversarii unui an de la lansarea pe piata a primei reviste aviatice ULM din Romania, Pilot Magazin. Fotoavia 2009 va cuprinde aproximativ 50 de fotografii color inramate, la rezolutie mare si dimensiune 40x30cm (A3) si va fi deschisa în perioada 18 iulie – 20 septembrie 2009.
Aditional, prin aceasta expozitie, spotterii romani doresc sa aduca un omagiu fostului comandant al Aeroclubului „Aurel Vlaicu” din Bucuresti si membru al Hawks of Romania, Mihai Dobre Tone, decedat la 5 iunie 2009, in urma unui accident aviatic.
“Prin acest proiect ne propunem sa promovam aviatia si domeniul aeronauticii romanesti, precum si fotografia de aviatie (plane spotting) prin prezentarea aeronavelor si a zborului prin intermediul fotografiilor realizate de unii dintre cei mai talentati membri ai comunitatilor pe care le reprezentam”, a declarat Mihai Floriean, Presedintele Asociatiei “Aripi Romanesti”.
“Ideea de a crea o comunitate de pasionati de fotografie de aviatie exista de mult in mintea noastra, insa abia acum un an si jumatate am reusit sa o concretizam.
www.rospotters.ro este locul virtual de intalnire a tuturor fotografilor, profesionisti sau amatori, pasionati de aviatie. Fotoavia 2009 este primul eveniment pe care il organizam si speram sa starnim interesul publicului si sa-l aducem mai aproape de lumea zborului. Din acest motiv, si la expozitia noastra vor fi prezenti cativa ghizi, care vor prezenta fotografiile si vor da informatii tehnice despre imaginile expuse”, au precizat Nicolae Bisoceanu si Bogdan Pop, fondatorii comunitatii rospotters.ro.
Grupul "Romanian Spotters" a fost infiintat in noiembrie 2007, in Romania, si este o comunitate online ce numara peste 300 de membri activi. Grupul este format de pasionatii de aviatie si fotografie aeriana si poate fi gasit online la adresa www.rospotters.ro.
Asociatia "Aripi Romanesti" este o organizatie neguvernamentala si nepartizana, ce are ca scop promovarea aviatiei si a zborului in toate formele sale si, in special, promovarea aeronauticii si a aviatiei romanesti, in tara si peste hotare. De asemenea, Asociatia "Aripi Romanesti" isi propune sa ajute la educarea si sensibilizarea opiniei publice, in special a tinerilor, cu privire la aviatie si la activitatile adiacente acesteia.
Sponsorii acestui eveniment sunt: Pilot Magazin, Fly Level si Pilot Shop.
Pentru mai multe detalii, va rugam contactati:
Dragos DOBRE, Vicepresedinte Asociatia “Aripi Romanesti”
Telefon: +4 0734.101.887
Fax: +4 0314.052.715
E-mail: pr@aripiromanesti.ro
Web: www.aripiromanesti.ro
Publicat de
Mihai Grecea
la
23:07
0
comentarii
Etichete: Asociatia Aripi Romanesti, avioane, eveniment, FotoAVIA, Fotografie, Mihai Dobre Tone, Muzeul Aviatiei
miercuri, 1 iulie 2009
Poze de la Le Bourget 2009
Am urcat pozele intr-o galerie pe net fiindca sunt foarte multe. Si sunt doar o prima selectie.
Puteti sa le vedeti aici.
Din pacate n-am avut vreme sa scriu la fiecare imagine tipul avionului si alte comentarii. Poate o voi face candva. Oricum, mai am de "lins" vreo 6-7 sute de fotografii ca sa le aleg dintre ele pe cele mai semnificative.
Publicat de
Mihai Grecea
la
01:48
0
comentarii
Etichete: avioane, eveniment, Fotografie, Le Bourget, mitinguri aviatice, Paris Air Show, Sukhoi SuperJet 100
sâmbătă, 20 iunie 2009
Am fost a salonul aeronautic de la Paris - o nebunie!
1250 de fotografii am facut... nu stiu inca daca si cate sunt bune. A fost coplesitor si obositor. Voi posta imagini cand ma intorc la Bucuresti. La hotel net-ul merge foarte prost iar mini-laptopul Fujitsu Siemens Amilo pe care il car cu mine in calatoriile prin strainataturi nu se compara cu Mac-ul meu de incredere de acasa si nu pot prelucra cat de cat imaginile descarcate.
Oricum, am vazut o multime de avioane de exceptie, de la Rafale (si in varianta pentru portavion), Mirage 2000, Eurofighter, F15, F16, F18, F35 pana la Airbus A380, Boeing 747, Sukhoi Superjet S100, Extra 330, Catalina PBY-5, L1049 Constelation, Airbus A300 Zero G de la Novespace (aeronava care simuleaza imponderabilitatea pentru antrenarea cosmonautilor) si enorm de multe altele. A fost de nesuportat sa vad atatea avioane deodata, multe dintre ele in evolutie pe cerul de deasupra aerodromului. Voi mai spune doar ca C27 Spartan de la Alenia, pe care Ministerul Apararii a decis sa-l cumpere pentru fortele aeriene romanesti a facut o demonstratie extraordinara. Avionul este incredibil! Decoleaza extrem de abrupt, e foarte manevrabl, aterizeaza pe teren scurt... E un avion de transport militar exceptional.
Voi reveni cat de curand cu imagini.
Publicat de
Mihai Grecea
la
02:29
4
comentarii
Etichete: aviatie militara, avioane, eveniment, Le Bourget, noutati aeronautice
sâmbătă, 6 iunie 2009
Hawk Down - Mihai Dobre Tone ne-a parasit
O pierdere incredibila si greu de suportat. Nu cred sa fie om legat de aviatie care sa nu fi varsat o lacrima, astazi, la aflarea vestii cumplite ca Mihai a avut un accident la antrenamentele pentru mitingul care urma sa aiba loc maine...
La aproape 24 de ani, Misu Dobre Tone a fost, probabil, cel mai iubit pilot sportiv acrobat din ultimii ani. Un baiat extraordinar, cel mai talentat dintre zburatorii de top din ultima vreme. Un pilot in care ne puneam cu totii sperantele pentru competitiile mondiale de prim rang. Misu evoluase in ultima vreme cat altii in zece ani. Atat tehnic cat si uman, psihic, emotional. Pentru ca nu e un joc sa zbori cu Extra 300L asa cum zbura Misu. Iti trebuie nervi tari. Iti trebuie tarie umana de exceptie. Iar Mihai a fost un baiat care a zburat cu o pasiune de care putini suntem in stare. Dar se pare ca refrenul infernal cu "only the good die young" se mai adevereste inca o data...
Astazi a fost o zi neagra pentru aviatia romaneasca. O zi in care lui Misu i s-a golit sacul cu noroc pe care fiecare pilot il ia cu el in avion la decolare. Iar sacul prea plin cu experienta nu i-a fost suficient ca sa-l ajute. A avut nefastul ghinion sa aiba parte de o defectiune tehnica oribila in timpul unei evolutii acrobatice dificile. Dupa toate probabilitatile - neconfirmate oficial de o expertiza dar validate de oameni cu experienta care au fost de fata la accident - lui Misu i s-a blocat palonierul cu pedala dreapta apasata. Nu a reusit cu nici un chip sa-l deblocheze, sa-i dea picior stanga si sa-l scoata din rotatia vriei. Dupa ce a anuntat prin radio problema colegii i-au sarit in ajutor cu indicatii... Dar secundele acelea infernale in care pierzi zeci de picioare instantaneu in rotirea vriei nu au fost suficiente. Cred ca Misu a incercat sa salveze si avionul, ca un om de toata isprava ce era. Si nu a mai apucat sa sara cu parasuta sa se salveze... A cazut ca o frunza toamna... Si cu el s-au frant si inimile noastre, cei care l-am cunoscut si l-am admirat.
Intotdeauna mi-a placut s-o spun si o voi face si acum: in avion Misu era un fel de Bazu Cantacuzino. Avea si el acelasi neastampar genial si o exemplara maiestrie de zburator de clasa care l-au facut celebru pe printul Cantacuzino. Desi foarte foarte tanar, Misu a fost un aviator adevarat... In cativa ani s-ar fi luat la tranta, cu siguranta, cu Jurgis Kairys si Veres Zoltan. Dar timpul n-a mai avut rabdare cu el.
Clinceniul nu va mai fi la fel, de-acum inainte, fara Mihai Dobre Tone. Si o ne fie cumplit de dor de Misu la mitingurile care vor urma si nu numai. Un model de succes pentru aspirantii la zbor pleaca prea repede dintre noi.
Condoleante familiei si tuturor celor care l-au iubit.
Dumnezeu sa-l odihneasca...
Publicat de
Mihai Grecea
la
02:24
8
comentarii
Etichete: accident, aerodromuri, avioane, eveniment, incidente aviatice, Jurgis Kairys, Mihai Dobre Tone, piloti, stiri, Veres Zoltan
