Scriam ca vom ajunge la Otopeni cu 4 aeronave de la SAS. Am ajuns cu 3. Pilotii mai experimentati de la SAS au decis ca, la mica mea experienta de pilot, jalea meteorologica de la Clinceni de azi dimineata - ploaie, ceata, vizibilitate foarte redusa, la limita inferioara VFR - nu era chiar cea mai indicata conditie meteo ca sa risc un zbor in formatie impreuna cu cealalta Cessna 172 de la SAS si cu cele doua Dauphin-uri. Asa ca am urcat impreuna cu Bogdan Martin in YR-SFS, ca pasager, de fapt, ca nu am mai pus mana pe mansa incercand (in zadar) sa fac poze (vremea...) si am decolat spre LROP. Am ajuns acolo la 09.00 local time, inainte de inceperea mitingului.
O mica problema tehnica a impiedicat, insa, avionul nostru sa evolueze, dupa aceea, la miting. Problema respectiva ne-a facut, de altfel, sa ratam si prima aterizare la Otopeni. Stiti cum e: Safety First... Totul s-a incheiat, insa ok si evolutia celor doua elicoptere de la SAS, pilotate de Veler Novac si islandezul Sigurdur Asgeirsson "Siggi", cred ca a compensat lipsa de pe cer a Cessnei 172 RG care a ramas la platforma.
Am multe poze bune de la miting si cateva surprize inedite audio-video. Incerc sa le triez cumva si le voi posta in curand. Pe o parte o sa le postez pe Romanian Spotters.
Desi multa lume a comentat in fel si chip, cred ca organizarea de catre LROP a mitingului a fost aproape fara de cusur. Trebuie sa tinem cont ca este un miting organizat pe un aeroport international destul de mare, o adevarat uzina. LROP a trebuit sa-si schimbe toata rutina zilnica pentru a putea sa faca fata insertiei de public, aviatie generala si militara. Lucru deloc simplu fara o organizare minutioasa. Felicitari LROP! Felicitari domnului Bistreanu, Directorul de Siguranta Aeronautica al AIHCB, artizanul sef al acestei manifestari si intregii sale echipe!
duminică, 4 octombrie 2009
Nu am zburat solo la Otopeni dar show-ul a fost unul memorabil
Publicat de
Mihai Grecea
la
23:20
0
comentarii
Etichete: AS 365 N, AS 365 N1, Cessna 172RG, LROP, mitinguri aviatice, S.A.S., Sigurdur Asgeirsson, Special Air Services, Valer Novac, YR-SFS
sâmbătă, 3 octombrie 2009
Prognoza meteo pentru maine nu e prea incurajatoare...
E posibil sa nu se mai tina nici maine mitingul aviatic. Masa de aer cald care a venit dinspre Adriatica a adus umezeala asta care ne cade in cap acum si reduce si vizibilitatea. Prognoza e destul de descurajanta... Oricum, daca se va tine cumva mitingul, e foarte posibil ca eu sa nu mai zbor catre Otopeni atata vreme cat vantul la sol se prognozeaza a fi destul de puternic pentru experienta mea de zbor de pana acum. Vom vedea.
Publicat de
Mihai Grecea
la
13:30
0
comentarii
Etichete: LROP, meteorologie, mitinguri aviatice, Otopeni
vineri, 2 octombrie 2009
MITINGUL AVIATIC DE LA OTOPENI – AMÂNAT CU 24 DE ORE
Mitingul aviatic organizat de Aeroportul International Henri Coanda Bucuresti cu ocazia sarbatoririi a 40 de ani de activitate va avea loc duminica, 4 octombrie 2009.
Programat initial pentru sambata, 3 octombrie 2009, mitingul a fost reprogramat din cauza conditiilor meteo nefavorabile anuntate pentru aceasta zi.
Spectacolul aerian se va desfasura intre orele 10:00 si 12:00 si este organizat cu sprijinul si participarea Scolii Superioare de Aviatie Civila, Aeroclubului Romaniei, a Statului Major al Fortelor Aeriene Romane, a Centrului de Cercetări si Incercari in Zbor Craiova, a formatiei “Iacarii Acrobati” ai a Special Air Services.
Accesul publicului la miting este liber. Pentru facilitarea accesului publicului a fost amenajata o parcare gratuita in imediata apropiere a zonei dedicate vizionarii spectacolului aerian.
Celelalte evenimente din cadrul programului “Porti deschise la Aeroport” se vor derula conform programului initial, respectiv sambata, 3 octombrie.
Mitingul aviatic va putea fi urmarit in direct accesand butonul special dedicat de pe pagina de web a Aeroportului International Henri Coanda Bucuresti.
Aeronavele care vor putea fi vazute sunt, in ordinea evolutiilor:
SSAVC
Cessna 172 SP
EC 155B
EC120B
Statul Major al Fortelor Aeriene
Hercules C130
PUMA SOCAT
MIG 21 Lancer - cu o evolutie de 8-9 minute
Aeroclubul Romaniei
Airvan GA-8
WILGA
EXTRA 300L - YR-EWA - George Rotaru - acrobatie solo
Formatia de IKARUS
IS 28B
Iacarii Acrobati
3 x YAK 52
Special Air Services
Cessna 172N si RG
AS 365N Dauphin
AS 365N1 Dauphin
Cele 4 aeronave de la SAS vor sosi in formatie duminica la ora 9.00.
Centrul de Cercetare si Incercari in Zbor de la Craiova
IAR 99
Publicat de
Mihai Grecea
la
17:49
5
comentarii
Etichete: comunicat presa, eveniment, Iacarii Acrobati, LROP, meteorologie, mitinguri aviatice, Otopeni, S.A.S., Special Air Services, stiri
joi, 24 septembrie 2009
Pe 3 octombrie voi zbura si eu la mitingul aviatic de la Otopeni!

La mitingul/demonstratia aeriana de pe 3 octombrie de la Aeroportul International Henri Coanda Otopeni prilejuita de aniversarea a 40 de ani de activitate aeronautica civila a respectivei unitatii aeroportuare, va participa si Special Air Services cu intreaga flota: cele doua elicoptere Dauphin YR-SBS si YR-SCS si cu cele doua avioane Cessna 172 N (YR-SES) si Cessna 172 RG (YR-SFS).
La mansa lui YR-SCS se va afla formidabilul Valer Novac pe care sper ca l-ati vazut evoluand absolut spectaculos la mitingurile de la Ghimbav (in a doua zi) si la Buzau. Iar in avionul YR-SFS va evolua Bogdan Martin, pilot cu mare experienta care ma instoteste in aceasta perioada in raidurile pe care le mai fac prin tara. Bogdan va arata ca si Cessna e un avion interesant, chiar daca nu e de acrobatie :)
Aeronavele vor sosi in formatie de la Clinceni. Iar prin bunavointa domnului Ion Draganescu, General Managerul Special Air Services, sint onorat sa ma aflu la mansa lui YR-SES si, ca un pilot incepator ce sint (vreo 67 de ore) voi fi cap de formatie ca e mai simplu. Va fi o formatie alcatuita din pilotii seniori de la SAS si din reprezentantul primei promotii de piloti de la scoala de pilotaj de la SAS (adica eu). :)
Pot sa va divulg ca organizarea celor de la AICHB este exemplara, cel putin la nivelul documentatiei de organizare si a procedurilor stabilite. Sper sa fie un miting foarte reusit in care vom vedea o multime de aeronave militare si civile. Va fi si o parada a aeronavelor de la SSAvC.
Este o ocazie exceptionala pentru mine sa aterizez pe Otopeni! Un aeroport pe care prinzi foarte greu sa aterizezi cu un avion de categoria a 4-a, asa cum este Cessna 172 cu care zbor eu.
See you there... from above!
IMPORTANT!!!
Mitingul aviatic din data de 3 octombrie este cu intrare libera! Comunicarea organizatorilor se pare ca a avut niste deficiente si multa lume a inteles ca este acces restrictionat si este necesara inscrierea pe site-ul Aeroportului Otopeni.
Publicat de
Mihai Grecea
la
23:41
2
comentarii
Etichete: avioane, Bogdan Martin, Cessna, Clinceni, Dauphin, elicopter, Ion Draganescu, LROP, mitinguri aviatice, Otopeni, S.A.S., scoala de pilotaj, Valer Novac, YR-SBS, YR-SCS, YR-SES, YR-SFS