In urma cu cateva zile am avut parte de o experienta aviatica inedita, insotit fiind de doi amici la fel de pasionati de aviatie ca si mine, Dan Goldenblum, editorul site-ului www.yankeeromeo.ro si Bradut Florescu (ex-publicitar renumit, actualmente bine transformat in fotograf, publicist si marketer de televiziune), editorul excelentului site www.amazingrace.ro.
La invitatia domnului Dorin Ivascu, Presedintele Regional Air Services, am descins, inarmati cu aparatele de fotografiat, la sediul din Bucuresti al companiei, in imediata vecinatate a Aeroportului Baneasa, pe acelasi etaj cu faimosul Pilotshop.
L-am gasit acolo pe domnul Ivascu, amabil ca intotdeauna, care ne-a prezentat simulatorul Diamond DA 40/42. E un simulator profesional facut pe o platforma FNPT II, cu glass cockpit - Garmin G1000.
Era prima data cand luam contact cu un simulator adevarat. Cu mult mai destept decat Flight Simulator-ul de la Microsoft pe care am deja vreo 400 de ore. Simulator pe care ma mai distrez din cand in cand manevrand voluminoasele accesorii de la Saiteck (Yoke, Throttle, Rudder). O fac insa din ce in ce mai rar, la recomandarea instructorilor de zbor pentru ca "iti strica mana".

Domnul Ivascu a pornit in cele din urma masinaria pseudo-zburatoare.
Din camera de comanda, aflata in spatele posturilor de pilotaj, am asteptat sa se incarce softul urias in calculatoare. Spre surprinderea mea, a durat destul de mult.
Apoi am ales sa zburam de la aeroportul Iasi. Am vazut ca simulatorul are posibilitatea de a reda foarte veridic absolut orice fel de conditii meteo si de a exersa orice procedura de approach sau departure sau absolut orice caz special (engine failure, tren de aterizare blocat, electrical failure, incendiu etc.)
Iata cateva filmulete in acest sens, oficiale, realizate de producatorul simulatorului:
Pe rand, toti trei am intrat in cockpit si am zburat.
Cu check-list-ul in mana am pornit avionul, am decolat si am facut cateva ture de pista si o zona de aerodrom.
Avionul simulat era Diamond DA 42, un bimotor extraordinar.
Iar simulatorul, in afara de absenta fortelor G inerente zborului real, se comporta extraordinar. Chiar iti da senzatia ca zbori.
Masinaria este compusa dintr-un sistem puternic de calcul, un post de comanda al acestuia, situat in spatele cockpit-ului, cockpit-ul propriuzis, cu doua posturi de pilotaj, copiat 100% dupa cel real al avionului, cupola care te acopera in cabina si un ecran panoramic-semicircular pe care se proiecteaza imaginea cu decorul prin care "zbori".



Proiectia se face cu trei video-proiectoare plasate undeva sus deasupra cabinei.
Proiectoarele sunt plasate in asa fel incat cele trei imagini se suprapun pe o zona foarte ingusta si sunt sincronizate in asa fel incat sa percepi peisajul fara distorsiuni geometrice. Oricum, banuiesc ca proiectia este gandita anamorfotic astfel incat sa nu apara deformari la redarea imaginii pe o suprafata curba.
Am reusit sa ma descurc destul de usor cu zborul doar dupa o privire aruncata prin checklist-uri de unde am retinut rapid vitezele si restul parametrilor esentiali ca sa pot controla avionul. Mi-a fost putin greu la inceput sa ma obisnuiesc cu mansa stick in loc de yoke, ca la Cessna 172, iar Bradut m-a ajutat cu manevrarea trenului de aterizare si a flapsului. Am reusit sa nu ne prabusim ci sa aterizam chiar bine in conditiile unui vant lateral de 20 de noduri, fix din 90 de grade fata de directia pistei, vant pe care, cu generozitate, domnul Ivascu ni l-a simulat pe nepregatite :)
Am mai incercat apoi sa fac si o angajare cu avionul. Mi-a iesit. Am incercat sa-l bag in vrie dar nu vroia sa stea mai mult de o jumatate de tura. Foarte stabil "aparat" :)
Am mai fi stat macar vreo doua saptamani in continuu pe acolo dar a trebuit sa-l lasam si pe domnul Ivascu sa plece ca mai avea si alta treaba :)
Simulatorul care a costat circa 260000 EUR va fi folosit la scoala de pilotaj Regional Air, recent acreditata ca Flight Training Organization (FTO) de catre Autoritatea Aeronautica Civila din Romania. Din acest moment, RAS Tuzla poate organiza cursuri si pentru obtinerea licentelor de pilot profesionist: CPL (Commercial Pilot Licence) si ATPL (Airline Transport Pilot Licence).
Scoala de la Tuzla ofera, astfel scolarizare pentru licentele PPL (Private Pilot Licence), CPL (Commercial Pilot Licence), ATPL Theory (Airliner Transport Pilot Licence) si pentru ratingurile aferente zborului comercial: Night Rating, IR (Instrumental Rating), ME (Multi-Engine), MCC (Multi Crew). Fiind un FTO, la RAS Tuzla se poate obtine si rating-ul de instructor de zbor (FI Rating) pentru toate nivelurile de instructie.
In curand, pe site-ul scolii (se pare ca e in curs de realizare) vor aparea toate informatiile si costurile legate de obtinerea licentelor si rating-urilor.
Photo credits: O parte dintre fotografiile din acest post au fost realizate de catre Dan Goldenblum, alta parte sunt de pe site-ul producatorului simulatorului. Restul sunt ale mele.
joi, 5 martie 2009
Din nou la zbor. Pe simulator :) La Regional Air Services
Publicat de
Mihai Grecea
la
13:52
4
comentarii
Etichete: ATPL, CPL, Diamond, Dorin Ivascu, Filme aviatie, flight simulator, FNPT II, Fotografie, noutati aeronautice, opinii, pilotaj, Regional Air Services, scoala de pilotaj, Tuzla
joi, 27 noiembrie 2008
Carpatair a deschis scoala pentru ATPL, CPL si PPL la Timisoara
Publicat de
Mihai Grecea
la
21:13
7
comentarii
Etichete: flight simulator, pilotaj, scoala de pilotaj, stiri
sâmbătă, 12 iulie 2008
Ieri am reluat zborul
Dar YR-ANB tot nu merge ca lumea. Au fost montate magnetourile noi dar scapa ulei pe la flansa care face contact cu motorul. Mai au de lucru mecanicii...
Asa ca am zburat, pentru prima data, cu YR-ANC. ALTA VIATA :) Motor mai puternic, aparatura de bord la fel ca in Flight Simulator. Si avionul e mult mai vioi. Pana si cursa la mansa e mai mica. Mi-a cam placut.
Asadar, dupa o scurta acomodare cu cabina - in definitiv e acelasi model de avion ca si ANB, am decolat, impreuna cu instructorul meu, si am facut un scurt raid pana la Pitesti. Am decolat pe 06, am virat stanga si am luat cap 310 spre Bolintin. In scurt timp a inceput sa se zareasca autostrada A1. Am mers de-a lungul autostrazii, la sud de ea, pana ce am lasat, in dreapta, VOR-ul de la Floresti. Zburam la 1000ft deasupra pamantului. Vremea era frumoasa, nori cumulus de vreme buna, turbulente de mica intensitate. Din cand in cand cate o termica mai vanjoasa si dansul de rigoare la intrarea deasupra padurilor.
La un moment dat ne-am gandit sa mergem pe la Titu sa vedem de sus pista de la Boteni. Am traversat autostrada insa am realizat ca eram deja la Gaesti si Titu era mult in urma. Asa ca am indreptat avionul spre cosul urias de evacuare al rafinariei de la Pitesti. La capatul autostrazii, cam in locul in care incepe centura Pitestiului, am inceput sa cobor de la cele 1700 de picioare inaltime si am virat stanga spre aerodromul de la Geamana, ocolind rafinaria pe care am lasat-i in stanga. Am survolat aerodromul de pe la 800-900 de picioare inaltime. Erau mai multe AN2-uri aliniate care dormitau la soare. Nu am aterizat acolo. Instructorul mi-a spus ca pista e foarte scurta si plina de denivelari.
Am continuat apoi cu un viraj spre oras. Stelian a vrut sa-mi arate ce vrea sa faca un pitestean, proprietar de baza de agrement. Pe lacul de pe Arges e un strand. In mijlocul lacului e si o limba lunga de pamant. La capatul limbii doarme un AN2 dezafectat. Proprietarul bazei vrea sa amenajeze pe fasia de teren un miniaerodrom pentru ULM. Este un proiect interesant.
Dupa cateva viraje in zona viitoarei piste, am indreptat avionul catre Clinceni si am zburat continuu la sud de autostrada. Totul a fost bine pana in momentul in care am dat raport de pozitie la Bolintin si am cerut Clinceniului aprobarea de a intra in zona. Nu au raspuns, desi era trafic de planoare la aerodrom. Asa ca a insistat si instructorul si... nimic. Am coborat la 600 ft si am venit usor, cu mare atentie, spre Clinceni. Era clar ca e o problema cu statia avionului. Noi auzeam traficul dar ei nu ne auzeau ce spuneam. Asa ca instructorul a decis sa urmam o procedura de venire la aterizare cu probleme radio. Am intrat la travers de pista, la 600 ft, ne-am esalonat cu un planor care era la vedere si am intrat in tur de pista pe latura mare. Am executat viraje le 3 si 4 si am aterizat. Pe aerodrom s-a creat oarece agitatie in urma incidentului insa, intrucat procedura a fost executata corect, n-au fost probleme. Inca nu am aflat care a fost problema cu statia. Oricum, concluzia mea e ca trebuie stiute foarte foarte bine toate cazurile speciale si procedurile pentru ca nu se stie niciodata cum poti avea necazuri.
Tot raidul de ieri a durat cam o ora. In total am adunat 22 de ore si 15 min.
Publicat de
Mihai Grecea
la
14:26
0
comentarii
Etichete: aerodromuri, avioane, flight simulator, incidente aviatice, pilotaj, scoala de pilotaj
vineri, 16 mai 2008
8 ore si 15 minute si o problema tehnica minore la un avion
Asta este experienta mea de zbor pana acum.
Realmente nu am mai avut vreme sa mai scriu pe blog zilele astea din cauza programului incarcat. Drumurile spre Clinceni sunt un cosmar (in Rahova si pe Sos. Alexandriei). Aglomeratie etc.
Ieri si alaltaieri am zburat doar ture de pista si am inceput sa-mi insusesc toate manevrele din ce in ce mai bine. Inca mai sunt probleme cu finala la aterizare (lipsa de concentrare, coordonare) dar cred ca in foarte scurt timp, cu inca putin exercitiu voi rezolva totul. Am facut vreo 11 aterizari in tur de pista pana acum si cam jumatate au fost bune. Restul imperfecte. Dar alea bune sunt mai recente :)
Astazi nu am mai zburat. De dimineata, la pornirea avionului s-a constatat ca la testul magnetourilor unul dintre ele facea figuri si s-a horatat sistarea zborului pana la remediere. Astazi mecanicii autorizati Cessna cu care are scoala contract au venit la avion si il repara. Speram ca maine vom zbura.
Deocamdata la Clinceni a ramas doar YR-ANB, avionul pe care zbor eu si e defect. Celalalt - YR-ANC - a plecat cu dl Virca la Deva unde se antreneaza Lotul national de acrobatie al Romaniei pentru participarea la mitingul aviatic de duminica de la Caransebes. Sambata si duminica Cessna noastra va fi la Caransebes iar apoi se va reintoarce la Clinceni. Asa ca avion de rezerva pentru zbor nu avem pana la terminarea evenimentului de la Caransebes :) Asta daca nu se va repara ANB pana maine.
LAST EDIT: S-a rezolvat problema cu avionul. Maine zburam! A fost o problema cu platinele... of, of, of, e ca la Dacie... :)
Publicat de
Mihai Grecea
la
19:59
2
comentarii
Etichete: aerodromuri, avioane, flight simulator, mitinguri aviatice, pilotaj, scoala de pilotaj
marți, 29 ianuarie 2008
Ce-i in capul monstrului cu aripi
Mi-a trimis Eugen un VR cu cockpit-ul de la A380. Este impresionant. Aruncati o privire si pe geam sa vedeti ce sus e fata de pista. Si pe monitorul din mijloc este afisata imaginea preluata dintr-o camera video plasata pe varful cozii.
Dupa cum se vede, flight engineer-ul are doar un laptop. Si sint si doua jump seats pentru vizitatori.
Imi vine sa asez cursorul de la mouse pe cate un buton, sa apar scris ce inseamna... Ca in flight simulator cu virtual cockpit :)
Publicat de
Mihai Grecea
la
13:45
0
comentarii
Etichete: avioane, flight simulator, Fotografie, noutati aeronautice, pilotaj
vineri, 23 noiembrie 2007
Flight simulator
Tocmai am adunat 100 de ore de "zbor" in Flight Simulator X. Dovedibile in flight log-ul din simulator. Pentru ca mai aveam inca pe atatea in Flight Simulator 9 pe care nu-l mai am instalat. Dintre astea, 10 ore sint de zbor instrumental si 3 si jumatate sint zbor de noapte. Este cam greu de utilizat simulatorul daca folosesti un joystik normal. As prefera sa folosesc o mansa din asta si paloniere din astea, insa nu se gasesc inca in Romania.
Publicat de
Mihai Grecea
la
14:05
4
comentarii
Etichete: flight simulator