Se afișează postările cu eticheta Sorin Nutu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Sorin Nutu. Afișați toate postările

vineri, 26 iunie 2009

Am intrat in posesia licentei PPL



In sfarsit sint si eu pilot cu acte in regula. Sau aproape in regula (au gresit pe brevet o cifra la durata de valabilitate a licentei, dar se va corecta in curand).

Asadar dupa lupte seculare care au durat aproape un an si jumatate, am obtinut si eu cartonul. Foarte foarte mult a durat. Si asta pentru ca traim intr-o tara complet defecta... O tara in care bunele intentii nu sunt suficiente. O tara in care cuvintele rigoare si organizare sunt concepte mult prea abstracte si plictisitoare. A durat de trei ori mai mult decat in orice alta tara si asta, dupa cum s-a vazut in buna masura si de pe blogul meu, nu din vina mea. M-am straduit in toata perioada de instruire sa fac lucrurile cat mai serios si mai bine. Insa sincopele si taraganarile au fost, din pacate, cuvintele la ordinea zilei in procesul de instruire.









Una peste alta, am luat licenta si asta e cel mai important lucru. Trebuie sa multumesc acum din nou unor oameni care au insemnat foarte mult pentru formarea mea ca pilot privat. Multumiri instructorilor Nicolae Virca (mi-a pus prima data mansa in mana), Filip Stelian (m-a scos la simpla), Sorin Nutu (atat pentru zbor cat si pentru ce am invatat la clasa la cursurile de cunoastere a avionului, PPZ, aerodinamica), Bogdan Martin (nu mi-a fost instructor in scoala dar m-a ajutat enorm).

Multumiri profesorilor de la ground school: Doamna Florescu (legislatie), Domnul Badulescu (navigatie), Doamna Popescu (limite umane), Carmen Stefan (meteorologie), Domnul Saitoc (principiile zborului si cunoasterea avionului), Sorin Nutu (principiile zborului, cunoasterea avionului, PPZ).

Multumiri speciale trebuie sa-i aduc extraordinarului pilot si instructor pe elicopter Valer Novac. Are un talent pedagogic special, o mare generozitate si o forta sufleteasca speciala care poate sa-ti canalizeze motivatia pentru aviatie. Si, foarte important, iubeste enorm zborul si asta se simte de fiecare data.

Trebuie sa ii multumesc in mod special si domnului inspector Constantin Neacsu de la Autoritatea Aeronautica Civila pentru increderea pe care ne-a acordat-o mie si colegilor mei la skill test-ul riguros pe care l-am avut cu domnia sa.

In cele din urma, dar nu in ultimul rand, trebuie sa le multumesc domnilor Ion Draganescu de la SAS si Nicu Bata de la Alfa Air fara de care n-as fi avut unde sa fac scoala, ei fiind fondatorii scolii, scoala care - asta e viata! - pe parcurs s-a scindat in doua organizatii de instruire aviatica diferita (SAS si Alfa Air).

Asadar am terminat prima etapa de instruire ca pilot. Urmeaza zboruri pentru acumularea de experienta in aceasta vara. Intentionez sa iau si rating-ul NIGHT VFR. Sunt de facut 5 ore de instructie in zbor si sper sa le fac pana la toamna. Apoi este posibil sa ma inscriu la cursurile teoretice de ATPL. Deocamdata vreau sa zbor si sa acumulez experienta.

sâmbătă, 28 martie 2009

O zi de zbor destul de lunga

Ieri am avut o zi lunga de zbor. Am ajuns la ora 14.00 la aerodrom la Clinceni. Atunci aveam stabilit intervalul meu de timp pentru zbor. Insa programul a fost dat peste cap datorita plecarii tarzii de la Aeroportul Baneasa a avionului cu care zbor: YR-SFS - Cessna 172 RG.





Avionul sta peste noapte la Baneasa din motive pe care nu le cunosc. Si in fiecare zi vine la Clinceni pentru zborurile de scoala. Ei bine, ieri a intarziat 2 ore din cauza prezentei pe LRBS a aeronavei prezidentiale. Pana nu a decolat Boeing-ul 707, nu s-a putut pleca de la platforma cu Cessna. Asa ca instructorii au asteptat o multime pana le-a fost aprobat planul de zbor catre Clinceni.



In fine, dupa ce a ajuns avionul la Clinceni am executat o jumatate de ora de zbor de verificare cu domnul instructor/inspector Neacsu de a Autoritate. Mi-a facut o verificare destul de amanuntita :) De la respectarea check-list-urilor la detaliu in faza de preflight check, pornirea motorului, rulaj, decolare, urcare etc. Am facut vreo 4 ture de pista dupa care un caz special: mi-a taiat motorul la verticala aerodromului. L-am adus pe pista fara mari probleme. Cu singura exceptie a unei glisade facute inainte de de pista pentru ca eram foarte sus, cam la 1000 ft. Fiindca nu am mai zburat de foarte mult timp, nu pot sa zic ca imi ies foarte bine glisadele... dar o sa le mai exersez, ca mai am timp.





Dupa o jumatate de ora de zbor, am aterizat si am predat avionul colegului Mircea Neacsu care a plecat cu un instructor in raid pana la Aeroportul Craiova. Dupa plecarea lor, intrucat cealalta Cessna, model 172N, inmatriculata cu YR-SES, prezentata de catre mine in fotografiile post-ului precedent, era libera, am mai executat zbor in tur de pista cu instructorul pentru a-mi reintra in mana dupa jumatatea de an de pauza. A fost foarte bine, zic eu. In momentul asta, avand ceva experienta si avand si un avion care trage foarte bine, fac decolarile mai abrupt si ridic flapsul la 200ft, nu la 300ft, cum faceam pana acum. Si nici nu mai fac virajul 1 scolastic, dupa ce am ajuns la 500-600ft. Acum fac virajul 1 imediat dupa ridicarea flapsului, in urcare. Desi e mai simplu de zburat cu SES, imi place mai mult, totusi cu SFS. Faptul ca motorul e mai puternic si ca elicea are pasul reglabil in zbor il face sa fie foarte eficient in exploatare. Trage avionul ala, e ceva de speriat :)

Am zburat cu SES, in doua reprize, ture de pista. Am incercat sa-mi corectez lucrurile pe care nu le mai faceam bine si am facut aterizari in diferite configuratii - flaps 20 de grade, 30 de grade, cu panta mai mare sau mai mica etc. Mai am o singura chestie care nu-mi iese cum as vrea eu si nu e bine. Nu stiu cum fac dar nu reusesc sa vin de fiecare data perfect aliniat cu axul pistei. Vin cumva derapat si asta e rau. Va trebui sa mai exersez axarile. E posibil sa fie si pozitia aiurea pe scaun in avion... Am schimbat avioanele si e greu sa ma obisnuiesc. Nu stiu cati zboara de-a lungul scolii cu 5 avioane... :)

Dupa cea de-a doua repriza de ture de pista (am zburat in total cam o ora si jumatate cu 172N-ul) am constatat ca nu prea mai era benzina in rezervor si trebuia dus avionul la Baneasa pentru realimentare. Asa ca instructorul Sorin Nutu m-a intrebat daca nu vroiam sa fac un zbor la Baneasa impreuna cu el, sa facem un approach cu procedura NDB sau cu ILS. Evident ca era o gluma :) Trebuia sa zburam VFR. Dar experienta intrarii in CTR la Baneasa nu trebuia ratata. Asa ca am acceptat instantaneu "oferta". A fost mai complicat sa depundem planul de zbor pentru ca nu aveam fax la Clinceni dar prin amabilitatea domnului Valer Novac de la SAS am reusit sa-l depunem si sa decolam in mare graba, pe ultima suta de metri, ca sa nu ne prinda noaptea si sa putem ajunge la Baneasa respectand regulile VFR.

Am decolat aproximativ pe la ora 18.30. Am luat inaltime, am ridicat flapsul, am urcat la 1000ft dupa QNH si am contactat Approach-ul. Le-am dat un raport de pozitie si controlorii ne-au trimis la NDB-ul BSW. Pe la Bolintin ne-au trecut cu Baneasa Tower. De la BSW am luat cap 070 si ne-am indreptat spre pista. Se intuneca si, desi vizibilitatea era buna, reperele de la sol se scufundau intr-un gri care estompa contururile. Am ocolit putin la nord de directia pistei pentru ca e o zona cu case inainte de pista 07 si am reinterceptat localizer-ul pistei. Putin inainte de a ne axa pe finala, Turnul ne-a comunicat "o speciala pentru SES - va aprindem luminile". Imaginea cu luminile de balizaj este superba. "Pomul de Craciun" e ca in filme. Ne-am axat, si am inceput sa tinem panta, cu un ochi pe glideslope si cu unul pe luminile PAPI. In cele din urma am aterizat, in ultima clipa pentru a fi inca in regim VFR. Vantul a fost din 240. Evident ca l-am pus pe pista usor derapat :) Nu tare, dar, totusi, derapat. Pe asfalt e cam nasol ca te arunca intr-o parte daca faci asta si exista riscul sa dejantezi anvelopa de la trenul principal, cu consecinte deloc placute. Voi face saptamana viitoare mai multe exercitii ca sa nu mai am probleme cu reperele si cu axarea perfecta pe axul pistei. Cred ca este cel mai important lucru pe care trebuie sa-l mai exersez in momentul asta.

Dupa ce am aterizat, am facut back track rapid si am iesit pe taxy way Alpha. In capat ne astepta Follow Me Car - un Logan cu girofaruri. L-am urmat pe taxy way Alpha, apoi pe Bravo si apoi pe Delta pana la platforma de la Academia de Aviatie. De obicei aceste manevre la Baneasa se fac cu tractarea avioanelor mici. De data asta, domnii de la Ground au fost foarte draguti si ne-au lasat sa rulam cu motorul propriu al avionului.

Pe platforma am oprit avionul, l-am pus cu nasul in vant si am plecat. Colegul meu Robin a fost foarte amabil si m-a ajutat sa ajung inapoi la Clinceni ca sa-mi recuperez si eu propria masina de la aerodrom. Am ajuns seara acasa obosit ca dupa o zi lunga de condus desi n-am zburat decat... 3 ore. Insa ce ore! :)

Astazi la Clinceni urma sa vina doar YR-SES pentru zboruri cu o parte dintre colegii mei. Eu voi reveni la aerodrom luni la ora 17.00.

vineri, 27 martie 2009

Din nou la scoala

Ultimul zbor la scoala il facusem la sfarsitul lui septembrie 2008. Apoi am revenit la ground school si am terminat teoria. Si am mers la Autoritate sa iau toate examenele teoretice. Intre timp, la scoala s-au mai intamplat diverse lucruri importante.

Special Air Services, FTO-ul (Flight Training Organization) care opereaza scoala de zbor pe care o urmez, si-a cumparat aeronavele proprii si a renuntat la colaborarea cu Alfa Air, pe ale carei avioane zburasem anul trecut (cele doua Cessna 172 - YR-ANB - avionul cu care am iesit prima data la simpla, YR-ANC, si Cessna 152 - YR-ANE). Nu vreau sa insist asupra motivelor legate de aceasta incetare a colaborarii pentru ca nu este problema mea. A fost, totusi, destul de neplacut pentru elevi.

Alfa Air si SAS s-au separat iar Alfa Air a devenit facilitate de training PPL independenta.

Iar SAS si-a cumparat propriile avioane.

In fine, una peste alta, zborul s-a reluat si avem acum la dispozitie doua aeronave foarte bune. Prima este un Cessna 172 N, inmatriculat cu YR-SES. Este adus recent in Romania si inmatricularea sa precedenta a fost D-ETKC. Avionul arata si functioneaza foarte bine. Inca n-am apucat sa zbor cu el, dar l-am vazut la lucru si e super ok. Iata mai jos cateva fotografii cu el, din exterior si din interior, facute astazi cu iPhone-ul la Clinceni, si o fotografie cu avionul inmatriculat in Germania, in urma cu cativa ani.















Pe acest avion zboara colegii mei din grupele de incepatori care sunt invtati sa zboare de catre Sorin Nutu, instructor si lector la scoala SAS. Noi, cei din prima grupa de studenti, am studiat cu domnia sa Aerodinamica, Performante si Planificare a Zborului si Cunoasterea Aeronavei iar cei care sunt mai noi vor face si zborul.

Grupa de avansati zboara pe celalalt avion. Este un Cessna 172 RG inmatriculat cu YR-SFS. Este o aeronava putin mai complexa si mai puternica. Trenul de aterizare este escamotabil iar elicea aer pas reglabil. Asta il face sa fie mult mai rapid in zbor.

Astazi am zburat si eu 8 ture de pista la Clinceni cu acest avion si impresia este excelenta. Fiindca n-am mai zburat de 6 luni, trec acum printr-un program de refreshment apoi voi termina tot programul de instruire care mi-a mai ramas de facut ca sa ajung sa merg la skill test. Din acest moment, de grupa de avansati se va ocupa instructorul Bogdan Martin, un foarte competent, rabdator si placut instructor si un excelent si experimentat pilot. Astazi am zburat putin pentru a exersa practic modul de folosire a manetei de reglaj a pasului. M-am descurcat destul de bine si mi-am revenit rapid dupa pauza de sase luni. A fost surprinzator si pentru mine, mai ales ca am pilotat de pe partea dreapta a avionului, lucru pe care nu l-am mai facut niciodata pana acum. reperele sunt altele, folosirea mainii stangi pentru comanda manetei de gaz si a celei de pas nu-mi este foarte la indemana. Cu toate astea, m-am obisnuit rapid si am reusit aterizari bunicele. Din 8 aterizari, doar una a fost tzopaita :)

Maine voi merge din nou la zbor. Voi mai face ture de pista si, probabil, o zona, cu cazuri speciale. Saptamana viitoare voi trage tare, cu zboruri in fiecare zi si cu raiduri in weekend. Trebuie sa ma grabesc sa termin programul de instruire cat mai rapid pentru ca 3 din cele 6 luni pe care le am la dispozitie dupa absolvirea examenelor teoretice au trecut deja. Mai am 3 luni ca sa iau skill test-ul.

Din pacate azi n-am apucat sa pozez si avionul cu care am zburat. Am fost ocupat cu scoala cabinei - cunoasterea aparaturii si comenzilor, citirea si exersarea check-list-urilor etc. - si am omis sa mai fac poze. O sa fac maine.

Pana atunci, iata o panorama de la Clinceni: au inceput sa rasara din ce in ce mai multe avioane pe aerodrom.

Blog Widget by LinkWithin