Se stie ca Constantin "Bazu" Cantacuzino, printul roman aviator cu o reputatie de as mondial al mansei, a reusuit sa plece din Romania dupa venirea comunistilor la putere si a ajuns, in cele din urma, la Madrid. Nu vreau sa insist aici si acum asupra povestii vietii lui. Voi face, la un moment dat, un post special. Rezumand, insa, brutal poveste ultimei parti a vietii sale, trebuie sa spun ca a trait in capitala Spaniei cativa ani din demonstratii aeriene facute cu un avion Bücker Bü-133 Jungmeister (cumparat cu sprijinul comunitatii romanesti din Spania) si din zboruri utilitare. A decedat pe 26 mai 1958, la varsta de 52 de ani, in urma unei operatii de ulcer gastric nereusite. A fost inmormantat in cimitirul strainilor din Madrid.
Astea erau informatiile pe care le cunosteam despre sfarsitul vietii lui Bazu. Saptamana aceasta am fost, insa, la Madrid si mi-am facut timp sa caut cimitirul despre care ma documentasem, cu destul de mari dificultati, ca ar fi cel in care s-ar gasi mormantul celebrului aviator. Este vorba de cimitirul englezesc al Madridului. E un cimitir in care au fost inmormantati toti strainii care nu erau de religie catolica iar oficialitatile nu agreau inhumarea non-catolicilor intr-un cimitir catolic. Sunt acolo, astfel, multi ortodocsi, protestanti, dar si evrei.
Am nimerit la cimitir si am cautat mormantul. Ce am gasit acolo, insa, este foarte foarte trist. O multime de morminte foarte vechi si darapanate, cu inscriptiile sterse, cu placile funerare sparte... Multe dintre ele erau realmente tandari si puzzle-ul de cioburi nu mai putea fi recompus. Pe laturile incintei cimitirului se afla un gard maricel de care sunt sprijinite sute de fragmente de inscriptii funerare. Imaginea era dezolanta, atat de trista ca nici fotografii n-am mai facut.
Desi mi-am petrecut aproape o ora scanand mormant cu mormant tot cimitirul, nu am reusit sa identific locul in care se afla ramasitele pilotului. Erau si alti romani ingropati acolo, dar de el nu am dat. Nici pe "harta" de la intrarea in cimitir, foarte veche, nu figura numele lui. Erau pe acea schema, insa, o gramada de morminte cu "locatar" necunoscut/cu identitatea pierduta.
Studiind mai multe documente ajunsesem la concluzia ca cimitirul britanic era singurul loc posibil in Madrid unde ar fi putut fi ingropat Bazu. Este pacat ca, totusi, dupa ce a facut gesturi de patriotism exemplar, dupa ce a uimit o lume intreaga cu maiestria lui, dupa ce a iubit nenumarate femei si a fost iubit de public, acest aviator a disparut in neant si nimeni nu s-a mai ocupat de memoria sa.
Se afișează postările cu eticheta Constantin "Bazu" Cantacuzino. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Constantin "Bazu" Cantacuzino. Afișați toate postările
sâmbătă, 14 februarie 2009
Despre Madrid si Constantin "Bazu" Cantacuzino
Publicat de
Mihai Grecea
la
14:41
20
comentarii
Etichete: Constantin "Bazu" Cantacuzino, istoria aviatiei, opinii, piloti
Abonați-vă la:
Postări (Atom)