Se afișează postările cu eticheta Baza 86 Aeriana Fetesti. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Baza 86 Aeriana Fetesti. Afișați toate postările

miercuri, 9 septembrie 2009

Restante de asta vara - raid Tuzla-Strejnic

Evident ca daca am lalait-o si n-am mai postat povestea raidurilor de asta vara ele, in mintea mea, au expirat.

Asa ca, din amintiri si cu ajutorul imaginilor o sa postez acum, pe scurt, povestea raidului Tuzla-Strejnic.

6 iulie. Competitia FAI WEAF de la Mamaia s-a terminat. Lumea incepe sa plece. Era timpul pentru inca un raid.

Am plecat, insotit de Bogdan Martin, catre Strejnic. Decolati de la Tuzla, am facut un tur de pista cu trecere la joasa inaltime ca sa salutam inimoasa echipa de pe aerodrom, apoi am iesit din zona de aerodrom si ne-am indreptat catre Medgidia si micuta localitate Dunarea. Am trecut fluviul, am intrat cu "baietii de la armata" de la Borcea care ne-au alungat pur si simplu din TMA-ul lor dupa ce am tras de ei sa raspuna pe frecventa timp de mai bine de 20 de minute (am fost ajutati si de pilotii unuia dintre elicopterele SMURD, aflat in zona, care au facut relay-ul pentru noi... fara succes, se pare...). Cand au intrat pe frecventa, intr-un tarziu, militarii ne-au vorbit destul de agresiv, in mod nejustificat. Zborurile lor in TMA erau cu niste elicoptere iar noi eram la sud de Tandarei... departe de zona pe care o puteau atinge instantaneu Pumele lor... dar se pare ca asta e mentalitatea "organelor" in tara asta...

Am trecut deci Dunarea...



...si am ajuns pe la Slobozia.



Apoi ne-am indreptat usor, usor, catre Ploiesti.







Am stat cu ochii dupa fostul aerodrom militar de la Alexeni. Si l-am gasit, intr-un tarziu. Greu vizibil in culorile verii. Mai fusesem pe acolo pe sus cu Filip Stelian cu YR-ANC in august 2008.











Apoi, incet, incet ne-am apropiat de Barcanesti si am inceput sa vedem de sus "autostrada" Bucuresti-Brasov. Cam in aceeasi perioada Boc, Prim Ministrul, saracu' spunea ca va fi gata respectiva artera pana la sfarsitul lui 2010. Hahaha!... S-a contramandat intre timp :)















In cele din urma am ajuns la Strejnic. Am intrat la verticala, apoi am facut un tur de pista si am aterizat pe noua pista asfaltata. Fiind foarte scurta, precizia la aterizare este foarte importanta.







Am baut o cafea la cantina Academiei de Aviatie Civila si apoi am plecat spre YR-SFS. Avionul ne-a asteptat, intre timp, cuminte pe platforma aerodromului de unde toate aeronavele Academiei plecasera in raid.







Hangarul era gol.



Am luat-o la pas spre avionul care statea frumos la soare pe platforma.






Am decolat, am executat 5 ture de pista de antrenament pentru aterizarea pe pista de asfalt si apoi am plecat spre Clinceni.

Traiectul nostru in acest raid a fost cam asa:

luni, 13 aprilie 2009

20 de ani de la disparitia in misiune a pilotului-scriitor Doru Davidovici si a colegului sau aviator Dumitru Petra




Asociatia "Aripi Romanesti"
a emis astazi urmatorul

COMUNICAT DE PRESA


"Pilotii nu mor niciodata, ei decoleaza si nu se mai întorc"

20 aprilie 2009 - Comemorare Doru Davidovici
20 de ani de la ultima decolare.



Luni, 20 aprilie 2009, va avea loc comemorarea trecerii în nefiinta a pilotului – scriitor Doru Davidovici, cazut la 20 aprilie 1989, în timpul unui zbor de instructie pe un avion de vânatoare tip MIG 21UM. Ziua comemorativa, organizata de Asociatia "Aripi Românesti", va începe la ora 9.00, în incinta Cimitirului Militar Ghencea si se va termina în jurul orei 18.30, la Baza 86 Aeriana Borcea, Fetesti.

Evenimentul din 20 aprilie 2009 are menirea de a readuce în atentia publicului larg figura pilotului – scriitor Doru Davidovici, cel care a promovat aviatia militara româneasca în cartile sale pe tot parcursul vietii. La comemorare vor lua cuvântul oficiali ai Muzeului Aviatiei, membrii ai familiei Davidovici, alti distinsi invitati, precum si reprezentanti ai Asociatiei "Aripi Românesti".

Programul propus de catre Asociatia "Aripi Românesti" pentru evenimentul de comemorare cuprinde mai multe activitati, printre care se numara depuneri de coroane si jerbe de flori la mormântul pilotului-scriitor Doru Davidovici din Cimitirul Militar Ghencea. Vor saluta comemorarea, din zbor, si cele doua avioane YAK-52 ale Iacarilor Acrobati.

O alta parte a evenimentului va avea loc la Muzeul Aviatiei, unde sunt programate, începând cu ora 11: o scurta prezentare comemorativa a vietii si activitatii pilotului-scriitor Doru Davidovici, punctata de o interventie a domnului Stefan Davidovici, vernisarea unei expozitii de fotografie despre viata si cariera lui Doru Davidovici cu includerea în cadrul expozitiei a unor lucrari ale pictorului Ion Taralunga, bun prieten cu Doru Davidovici si autor al unor valoroase si unice lucrari plastice pe subiecte de aviatie. Aditional, se va prezenta si o expozitie de carte Doru Davidovici.

De asemenea, va avea loc dezvelirea placii comemorative montate la exponatul MiG-21U-400, dubla cu numarul 1120 - “Batrâna Doamna”, avion zburat si iubit de Doru si binecunoscut pasionatilor de aviatie datorita lui.



“Batrâna Doamna” a intrat în dotarea Fortelor Aeriene Române în mai 1965, fiind ulterior stocata la Borcea în septembrie 2004, apoi transferata la Craiova, pentru a fi într-un final fericit salvata pentru expunere la Muzeul Aviatiei. Este cu siguranta cel mai cunoscut aparat de acest tip, din România.

Evenimentul se va încheia la Baza 86 Aeriana Borcea, cu o activitate relativ similara celei de la Muzeul Aviatiei din Bucuresti, precum si pentru dezvelirea unei placi comemorative la celula de alarma. Accesul la Baza 86 Aeriana Borcea se va face doar pe baza de invitatie.

Comemorarea pilotului-scriitor Doru Davidovici este organizata de Asociatia "Aripi Românesti", cu sprijinul Statului Major al Fortelor Aeriene, al Muzeului Aviatiei din Bucuresti si al adviser | chillimedia. Partenerul media al evenimentului este TVR.

Pilot militar, cel mai apreciat scriitor român de literatura de aviatie, Doru Davidovici a reusit sa transpuna în cuvinte experienta unica a zborului, într-un limbaj stilistic de exceptie în literatura româna. Literatura marca "Doru Davidovici" a influentat generatii de tineri în spiritul dragostei de aviatie, eroii romanelor sale reprezentând adevarate modele pentru adolescenti si nu numai.

Des enuntata, paralela între Doru Davidovici si scriitorul si pilotul francez Antoine de Saint Exupéry nu este deloc fortata. Amândoi au descris în mod unic zborul si trairile aviatorilor, amândoi au fost piloti si scriitori, amândoi au decolat la mansa unui avion militar pentru a nu se mai întoarce niciodata.

Dubla 6946, un MiG-21UM, a fost livrat Regimentului 86 Aviatie Vânatoare în 1973 si a cazut în timpul unui zbor de instructie la 20 Aprilie 1989, la comenzi aflându-se Doru Davidovici si Dumitru Petra. Avionul s-a prabusit în zona localitatii Jegalia, pilotii sai gasindu-si moartea în acest accident.

Asociatia "Aripi Românesti" este o organizatie neguvernamentala si nepartizana, ce are ca scop promovarea aviatiei si a zborului în toate formele sale si, în special, promovarea aeronauticii si a aviatiei românesti, în tara si peste hotare. De asemenea, Asociatia "Aripi Românesti" îsi propune sa ajute la educarea si sensibilizarea opiniei publice, în special a tinerilor, cu privire la aviatie si la activitatile adiacente acesteia. În plan secundar, asociatia doreste sa informeze persoanele interesate de situatia curenta din domeniul aviatiei si a aeronauticii si despre pastrarea si promovarea istoriei aviatiei, îndeosebi a aviatiei românesti.

Pentru mai multe detalii, va rugam contactati:
Dragos DOBRE
Vicepresedinte Asociatia “Aripi Românesti”
Telefon: +4 0734.101.887
Fax: +4 0314.052.715
E-mail: pr@aripiromanesti.ro
Web: www.aripiromanesti.ro



Este un eveniment in a carui organizare am fost si eu implicat putin prin agentia mea de publicitate adviser | chillimedia. Noi am realizat grafica pentru materialele de promovare a evenimentului: posterul, bannerul pentru internet si invitatia. Cred ca au iesit chiar bine. Iata-le mai jos.

Art Directorul care a lucrat posterele este Robin Simion. Il puteti citi zilnic aici.





luni, 9 martie 2009

PRIMA FEMEIE PILOT PE MiG-21 LanceR IESE LA ZBOR

Astazi a fost dat publicitatii urmatorul comunicat de presa de la MAN:

"Ministerul Apararii Nationale
Directia Informare si Relatii Publice


Comunicatul nr. 62 din 09.03.2009

PRIMA FEMEIE PILOT PE MiG-21 LanceR IESE LA ZBOR

Grupa de piloti aflati în perioada de pregatire pentru zborul pe avionul MiG-21 LanceR, la Baza 95 Aeriena Bacau “Erou Cpt. av. ALEXANDRU SERBANESCU”, vor începe în aceasta saptamâna activitatea practica de zbor.

Printre acestia se afla si tânara sublocotenent Simona Maierean, prima femeie pilot din cadrul Fortelor Aeriene Române care va zbura pe acest tip de aeronava.

Sublocotenentul Simona Maierean a absolvit Academia Fortelor Aeriene în anul 2007 dupa care a fost repartizata la Baza 86 Aeriana Fetesti."

O stire foarte frumoasa, tintita la fix de PR-ul ministerului. Felicitari sincere Simonei Maierean.

Mi-as dori, insa, ca peste doi ani sa nu ajunga , dupa o munca intensa pentru a se antrena si a trece pe Mig 21 - LanceR sa zboare iar doar cateva ore pe an pe IAR 99 Soim in lipsa de Mig-uri. Avioanele LanceR isi vor termina resursa in timp extrem de scurt (in 2010) iar iresponsabilii de la Ministerul Apararii nu au decis nici pana acum (daca vor mai decide vreodata) care este optiunea romaneasca pentru avionul multirol. Tinand cont cat de mult dureaza sa implementezi sistemele de maintenance si de exploatare a avioanelor multirol, se ajunge foarte simplu la concluzia ca aviatia noastra militara va fi sublima dar va lipsi aproape cu desavarsire peste nici doi ani... Este revoltator!... Pacat de munca oamenilor extraordinari din aviatia militara, de la piloti la tehnici. Fara un avion multirol vor ajunge bulgarii si ungurii sa faca politia aeriana in Romania... Iar Romania e in NATO si are niste angajamente facute la intrarea in alianta. Iar serviciul de politie aeriana are implicatii majore si in aviatia civila...

Blog Widget by LinkWithin