Se afișează postările cu eticheta opinii. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta opinii. Afișați toate postările

luni, 30 martie 2009

Aero 2009 “Sky is not the limit” - 9 Mai 2009 - Targu Mures - Aerodromul Aeroclubului Romaniei

Dupa o tentativa esuata din toamna anului trecut de a organiza un miting aerian de amploare la Aeroclubul Tg. Mures, Makeup Events reuseste sa puna la punct detaliile organizarii si sa anunte 9 Mai 2009 ca zi certa pentru desfasurarea evenimentului aeronautic.

Aero 2009 “Sky is not the limit” ii va aduce, pentru prima data la Targu Mures, pe cei mai buni piloti de acrobatie, cei mai buni parasutisti, cea mai mare expozitie aviatica, cu peste 50 de modele de aeronave si cel mai mare spatiu expozitional destinat firmelor, sustin organizatorii.

Evenimentul se doreste a fi unul de talie regionala, la care vor participa peste 50 de proprietari de avioane si elicoptere de agrement si tot atatea firme din domeniul aeronautic precum si loturile nationale de acrobatie, planorism si parasutism.

Intentia organizatorilor este de a prezenta publicului larg sporturile aeronautice, de a-l familiariza cu diversele tipuri de avioane expuse si de a oferi un spectacol aerian de exceptie, primul de acest gen din Mures.

Aero 2009 “Sky is not the limit” se doreste a fi, in proiectul organizatorilor, cel mai mare miting aviatic din Transilvania, un eveniment inedit pentru Aeroclubul Targu Mures. Obiectiv principal este promovarea Aeroclubului Targu Mures si implicit a Aeroclubului Romaniei, a activitatilor desfasurate in cadrul acestei institutii, prezentarea sportivilor, a modului si conditiilor de participare la cursurile de pilotaj si parasutism. Prezentarea loturilor nationale de planorism si parasutism, cu performantele obtinute la diversele competitii vor sta in atentia organizatorilor. Si, nu in ultimul rand, prezentarea scolilor particulare de pilotaj si a serviciilor oferite de acestea.

Invitatii speciali ai evenimentului sunt Hawks of Romania si Iacarii Acrobati.

La miting vor avea loc prezentari la sol si in aer ale aparatelor de zbor participante si vor putea fi executate si zboruri de agrement pentru public, la sfarsitul demonstratiilor.

Evenimentul va debuta sambata de la ora 10 cu o conferinta de presa si un „tur de onoare” la standurile amenajate dupa care se va face cate o scurta prezentare a tipurilor de avioane expuse si a firmelor participante.

Cu incepere de la ora 13.00 vor avea loc demonstratiile aeriene, salturile lotului national de parasutism, zbor in tandem si demonstratii ULM.

In pauzele dintre demonstratii vor avea loc concerte si concursuri.


Aero 2009 “Sky is not the limit” pe scurt:

  • Expozitie de avioane
  • Prezentari de firme din domeniul aeronautic
  • Jocuri si concursuri pentru copii
  • Demonstratii de planorism
  • Demonstratii acrobatie aeriana
  • Salturi cu parasuta
  • Zbor contra cost pentru vizitatori
  • Prezentarea avioanelor participante
  • Demonstratie de zbor cu aeromodele
  • Parada a modei cu uniforme de insotitoare de bord
  • Expozitie cu publicatii de specialitate

Dupa cum arata descrierea evenimentului, sunt toate premisele sa iasa foarte frumos si sa avem un Fly In de tinuta si in Ardeal.

Organizatorii pot fi contactati la adresa de e-mail: makeup.events@gmail.com

joi, 26 martie 2009

Tanarul scriitor roman de origine basarabeana Alexandru Vakulovski a fost expulzat din cauza prostiei autoritatilor romane



Scriitorul Alexandru Vakulovski, nascut în Basarabia, a fost amendat si expulzat din România, pe care nu o mai poate vizita în urmatorii doi ani si jumatate.
Este autor al volumelor "Pizdet" (roman, editura Aula, Bra_ov), "Oedip regele mamei lui Freud" (poezie, editura Aula, Brasov), "Ruperea" (teatru, Biblioteca de Poezie, Bucuresti), "LETOPIZDET. Cactusi albi pentru iubita mea" (Ed. IDEA Design & Print, Cluj, 2004), "ecstasy" (poezie, Ed. Pontica, Bucuresti, 2005), "TU" (Biblioteca de Poezie, Bucuresti, 2002) si "BONG" (roman, Ed. Polirom, 2007), traducator si co-fondator al revistei "Tiuk!". Are piese de teatru care s-au jucat în România, Germania si Anglia. Este cu poezii, proza, teatru si eseuri în antologii si dictionare din România si strainatate. A parasit România pe 25 martie, revenind fortat în Republica Moldova.

La prima vedere un incident banal intr-o tara din Uniunea Europeana - un cetatean al unei tari paria, neintegrate, e prins cu pasaportul aproape de expirare si este matrasit - ceea ce i s-a intamplat lui Alexandru Vakulovski are o semnificatie mult mai profunda si dureroasa pentru Romania. Alexandru isi astepta deja de 4 ani obtinerea cetateniei romane. In tot acest timp el a absolvit facultatea, a scris cateva carti bune in limba romana, a lucrat ca jurnalist de limba romana si ca traducator in limba romana (trei carti de Vladimir Sorokin, jurnalul lui Venedikt Erofeev, romanul fratilor Presniakov, texte din muzica rock ruseasca).

Recent, intrucat pe 9 aprilie, ziua lui de nastere, îi expira pasaportul moldovenesc, s-a dus la Politia din Cluj-Napoca, sa-si plateasca amenda pentru ca i-a expirat „sederea temporara". Acolo, insa, surpriza: 1200 lei amenda si expulzarea din România în maximum 15 zile. Si, mai dureros, interdictia de a intra în România în urmatorii 2 ani si jumatate.

Intrebarea care se pune este cum de un personaj precum Alexandru care, in modul cel mai evident, a consumat extrem de multa energie creativa pentru a crea bunuri culturale in limba romana, a fost amanat atata vreme pentru primirea cetateniei romane iar o multime de arabi, israelieni, nemti, rusi, si alte natii primesc instantaneu cetatenia romana fara ca nimeni sa le pretinda mare lucru? Sa ne mai miram ca in Romania manelistii grosieri si pitzipoancele mult prea mult televizate invadeaza tot mai mult mentalul colectiv? Daca unui scriitor dintr-o familie de romani basarabeni nu i s-a acordat dreptul de a locui legal intr-o tara pentru care a studiat si creat, ce sperante sa ne mai facem pentru viitor? Ce fel de politica de imigrare mai are si Romania asta? Aclimatizam numai teroristi si infractori?

Iata aici si un mesaj al lui Mihai Vakulovski, scriitor, fratele lui Sandu.

luni, 9 martie 2009

PRIMA FEMEIE PILOT PE MiG-21 LanceR IESE LA ZBOR

Astazi a fost dat publicitatii urmatorul comunicat de presa de la MAN:

"Ministerul Apararii Nationale
Directia Informare si Relatii Publice


Comunicatul nr. 62 din 09.03.2009

PRIMA FEMEIE PILOT PE MiG-21 LanceR IESE LA ZBOR

Grupa de piloti aflati în perioada de pregatire pentru zborul pe avionul MiG-21 LanceR, la Baza 95 Aeriena Bacau “Erou Cpt. av. ALEXANDRU SERBANESCU”, vor începe în aceasta saptamâna activitatea practica de zbor.

Printre acestia se afla si tânara sublocotenent Simona Maierean, prima femeie pilot din cadrul Fortelor Aeriene Române care va zbura pe acest tip de aeronava.

Sublocotenentul Simona Maierean a absolvit Academia Fortelor Aeriene în anul 2007 dupa care a fost repartizata la Baza 86 Aeriana Fetesti."

O stire foarte frumoasa, tintita la fix de PR-ul ministerului. Felicitari sincere Simonei Maierean.

Mi-as dori, insa, ca peste doi ani sa nu ajunga , dupa o munca intensa pentru a se antrena si a trece pe Mig 21 - LanceR sa zboare iar doar cateva ore pe an pe IAR 99 Soim in lipsa de Mig-uri. Avioanele LanceR isi vor termina resursa in timp extrem de scurt (in 2010) iar iresponsabilii de la Ministerul Apararii nu au decis nici pana acum (daca vor mai decide vreodata) care este optiunea romaneasca pentru avionul multirol. Tinand cont cat de mult dureaza sa implementezi sistemele de maintenance si de exploatare a avioanelor multirol, se ajunge foarte simplu la concluzia ca aviatia noastra militara va fi sublima dar va lipsi aproape cu desavarsire peste nici doi ani... Este revoltator!... Pacat de munca oamenilor extraordinari din aviatia militara, de la piloti la tehnici. Fara un avion multirol vor ajunge bulgarii si ungurii sa faca politia aeriana in Romania... Iar Romania e in NATO si are niste angajamente facute la intrarea in alianta. Iar serviciul de politie aeriana are implicatii majore si in aviatia civila...

joi, 5 martie 2009

Din nou la zbor. Pe simulator :) La Regional Air Services

In urma cu cateva zile am avut parte de o experienta aviatica inedita, insotit fiind de doi amici la fel de pasionati de aviatie ca si mine, Dan Goldenblum, editorul site-ului www.yankeeromeo.ro si Bradut Florescu (ex-publicitar renumit, actualmente bine transformat in fotograf, publicist si marketer de televiziune), editorul excelentului site www.amazingrace.ro.

La invitatia domnului Dorin Ivascu, Presedintele Regional Air Services, am descins, inarmati cu aparatele de fotografiat, la sediul din Bucuresti al companiei, in imediata vecinatate a Aeroportului Baneasa, pe acelasi etaj cu faimosul Pilotshop.

L-am gasit acolo pe domnul Ivascu, amabil ca intotdeauna, care ne-a prezentat simulatorul Diamond DA 40/42. E un simulator profesional facut pe o platforma FNPT II, cu glass cockpit - Garmin G1000.








Era prima data cand luam contact cu un simulator adevarat. Cu mult mai destept decat Flight Simulator-ul de la Microsoft pe care am deja vreo 400 de ore. Simulator pe care ma mai distrez din cand in cand manevrand voluminoasele accesorii de la Saiteck (Yoke, Throttle, Rudder). O fac insa din ce in ce mai rar, la recomandarea instructorilor de zbor pentru ca "iti strica mana".







Domnul Ivascu a pornit in cele din urma masinaria pseudo-zburatoare.



Din camera de comanda, aflata in spatele posturilor de pilotaj, am asteptat sa se incarce softul urias in calculatoare. Spre surprinderea mea, a durat destul de mult.




Apoi am ales sa zburam de la aeroportul Iasi. Am vazut ca simulatorul are posibilitatea de a reda foarte veridic absolut orice fel de conditii meteo si de a exersa orice procedura de approach sau departure sau absolut orice caz special (engine failure, tren de aterizare blocat, electrical failure, incendiu etc.)

Iata cateva filmulete in acest sens, oficiale, realizate de producatorul simulatorului:








Pe rand, toti trei am intrat in cockpit si am zburat.



Cu check-list-ul in mana am pornit avionul, am decolat si am facut cateva ture de pista si o zona de aerodrom.






Avionul simulat era Diamond DA 42, un bimotor extraordinar.



Iar simulatorul, in afara de absenta fortelor G inerente zborului real, se comporta extraordinar. Chiar iti da senzatia ca zbori.

Masinaria este compusa dintr-un sistem puternic de calcul, un post de comanda al acestuia, situat in spatele cockpit-ului, cockpit-ul propriuzis, cu doua posturi de pilotaj, copiat 100% dupa cel real al avionului, cupola care te acopera in cabina si un ecran panoramic-semicircular pe care se proiecteaza imaginea cu decorul prin care "zbori".


















Proiectia se face cu trei video-proiectoare plasate undeva sus deasupra cabinei.



Proiectoarele sunt plasate in asa fel incat cele trei imagini se suprapun pe o zona foarte ingusta si sunt sincronizate in asa fel incat sa percepi peisajul fara distorsiuni geometrice. Oricum, banuiesc ca proiectia este gandita anamorfotic astfel incat sa nu apara deformari la redarea imaginii pe o suprafata curba.

Am reusit sa ma descurc destul de usor cu zborul doar dupa o privire aruncata prin checklist-uri de unde am retinut rapid vitezele si restul parametrilor esentiali ca sa pot controla avionul. Mi-a fost putin greu la inceput sa ma obisnuiesc cu mansa stick in loc de yoke, ca la Cessna 172, iar Bradut m-a ajutat cu manevrarea trenului de aterizare si a flapsului. Am reusit sa nu ne prabusim ci sa aterizam chiar bine in conditiile unui vant lateral de 20 de noduri, fix din 90 de grade fata de directia pistei, vant pe care, cu generozitate, domnul Ivascu ni l-a simulat pe nepregatite :)

Am mai incercat apoi sa fac si o angajare cu avionul. Mi-a iesit. Am incercat sa-l bag in vrie dar nu vroia sa stea mai mult de o jumatate de tura. Foarte stabil "aparat" :)



Am mai fi stat macar vreo doua saptamani in continuu pe acolo dar a trebuit sa-l lasam si pe domnul Ivascu sa plece ca mai avea si alta treaba :)

Simulatorul care a costat circa 260000 EUR va fi folosit la scoala de pilotaj Regional Air, recent acreditata ca Flight Training Organization (FTO) de catre Autoritatea Aeronautica Civila din Romania. Din acest moment, RAS Tuzla poate organiza cursuri si pentru obtinerea licentelor de pilot profesionist: CPL (Commercial Pilot Licence) si ATPL (Airline Transport Pilot Licence).

Scoala de la Tuzla ofera, astfel scolarizare pentru licentele PPL (Private Pilot Licence), CPL (Commercial Pilot Licence), ATPL Theory (Airliner Transport Pilot Licence) si pentru ratingurile aferente zborului comercial: Night Rating, IR (Instrumental Rating), ME (Multi-Engine), MCC (Multi Crew). Fiind un FTO, la RAS Tuzla se poate obtine si rating-ul de instructor de zbor (FI Rating) pentru toate nivelurile de instructie.

In curand, pe site-ul scolii (se pare ca e in curs de realizare) vor aparea toate informatiile si costurile legate de obtinerea licentelor si rating-urilor.

Photo credits: O parte dintre fotografiile din acest post au fost realizate de catre Dan Goldenblum, alta parte sunt de pe site-ul producatorului simulatorului. Restul sunt ale mele.

sâmbătă, 14 februarie 2009

Despre Madrid si Constantin "Bazu" Cantacuzino

Se stie ca Constantin "Bazu" Cantacuzino, printul roman aviator cu o reputatie de as mondial al mansei, a reusuit sa plece din Romania dupa venirea comunistilor la putere si a ajuns, in cele din urma, la Madrid. Nu vreau sa insist aici si acum asupra povestii vietii lui. Voi face, la un moment dat, un post special. Rezumand, insa, brutal poveste ultimei parti a vietii sale, trebuie sa spun ca a trait in capitala Spaniei cativa ani din demonstratii aeriene facute cu un avion Bücker Bü-133 Jungmeister (cumparat cu sprijinul comunitatii romanesti din Spania) si din zboruri utilitare. A decedat pe 26 mai 1958, la varsta de 52 de ani, in urma unei operatii de ulcer gastric nereusite. A fost inmormantat in cimitirul strainilor din Madrid.

Astea erau informatiile pe care le cunosteam despre sfarsitul vietii lui Bazu. Saptamana aceasta am fost, insa, la Madrid si mi-am facut timp sa caut cimitirul despre care ma documentasem, cu destul de mari dificultati, ca ar fi cel in care s-ar gasi mormantul celebrului aviator. Este vorba de cimitirul englezesc al Madridului. E un cimitir in care au fost inmormantati toti strainii care nu erau de religie catolica iar oficialitatile nu agreau inhumarea non-catolicilor intr-un cimitir catolic. Sunt acolo, astfel, multi ortodocsi, protestanti, dar si evrei.

Am nimerit la cimitir si am cautat mormantul. Ce am gasit acolo, insa, este foarte foarte trist. O multime de morminte foarte vechi si darapanate, cu inscriptiile sterse, cu placile funerare sparte... Multe dintre ele erau realmente tandari si puzzle-ul de cioburi nu mai putea fi recompus. Pe laturile incintei cimitirului se afla un gard maricel de care sunt sprijinite sute de fragmente de inscriptii funerare. Imaginea era dezolanta, atat de trista ca nici fotografii n-am mai facut.

Desi mi-am petrecut aproape o ora scanand mormant cu mormant tot cimitirul, nu am reusit sa identific locul in care se afla ramasitele pilotului. Erau si alti romani ingropati acolo, dar de el nu am dat. Nici pe "harta" de la intrarea in cimitir, foarte veche, nu figura numele lui. Erau pe acea schema, insa, o gramada de morminte cu "locatar" necunoscut/cu identitatea pierduta.

Studiind mai multe documente ajunsesem la concluzia ca cimitirul britanic era singurul loc posibil in Madrid unde ar fi putut fi ingropat Bazu. Este pacat ca, totusi, dupa ce a facut gesturi de patriotism exemplar, dupa ce a uimit o lume intreaga cu maiestria lui, dupa ce a iubit nenumarate femei si a fost iubit de public, acest aviator a disparut in neant si nimeni nu s-a mai ocupat de memoria sa.

miercuri, 11 februarie 2009

A murit Dumitru Berbunschi...



In urma unei suferinte prea grele chiar si pentru un pilot de vanatoare, a plecat dintre noi, in noaptea dintre 9 si 10 februarie, unul dintre cei mai respectati aviatori militari romani, indragostit de aviatie cum despre putini zburatori se poate spune. Atat de mult incat a inceput sa scrie pentru a impartasi si altora din experienta de pilot si din trairile pe care le-a avut la mansa Mig-ului. A publicat doua carti si sute de articole, a avut un site web dedicat pilotilor de Mig 21 si nu numai - www.pilotmig.com -, si un blog inceput in 2007 si incheiat prematur... Iata cum isi descria, de fapt, singur, identitatea sa, pe profilul blogului sau http://pilotmig.blogspot.com/

"BERBUNSCHI DUMITRU, 45 DE ANI. Brevetat ca "pilot militar" în august 1986. Repartitie în Regimentul 86 Aviatie Vânatoare - Borcea, Jud. Ialomita. În anul 1993 devine "pilot militar clasa I pe avioane supersonice de vânatoare", iar în 1996 „instructor de zbor" pe MiG 21, în toate conditiile meteorologice, ziua si noaptea. A zburat aeronavele: I.A.R. 823, L 29 Delfin, L 39 Albatros, MiG 21 Clasic, MiG 21 LanceR, acumulând 1300 ore de zbor. Din 1987 publica diferite scrieri. Câstiga doua premii I în concursuri ale saptamânalului "Observatorul Militar" si continua sa scrie articole de specialitate (peste 250) si eseuri în presa militara si în alte reviste: "Obsevatorul Militar", "Cer senin", "Top Gun", "Pentru Patrie", etc. În 2001 publica volumul "Semne de cer senin", apoi "Radacini de zbor" in anul 2006. A realizat emisiuni radio pentru "Ora Armatei" si Radio România Tineret. Din 2005 este redactor sef al publicatiei „CER SENIN" editata de Fortele Aeriene Române, având gradul de comandor."

Prin Dumitru Berbunschi, Foozie, cum ii spuneau prieteni sai, dispare un aviator cu totul special si pleaca dintre noi un om care a stiut sa scrie pagini de aviatie adevarata la mansa avionului dar, la fel de bine, sa zboare cu farmec printre cuvinte, in traditia romaneasca a unor aviatori-scriitori, nu multi, si, din pacate, si din ce in ce mai putini.

Dumnezeu sa-l odihneasca...

miercuri, 7 ianuarie 2009

Am luat examenul la Meteo :)

Examenul la meteorologie este considerat ca fiind un adevarat "coltz de brevet". Legenda spune ca daca ai luat meteo, ai trecut cel mai important obstacol catre licenta de pilot; ai deja un colt al brevetului in buzunar. Marcela, inspectoarea de meteorologie de la Autoritea Aeronautica Civila se pare ca nu glumeste deloc cu examenul asta... Din 24 de oameni care s-au prezentat la sesiunea de examen din 10 decembrie doar 2 au promovat, dupa cate am aflat. Eu am luat 80% iar unul dintre colegii mei a luat 75%. (Asa cum mai scriam, examenele la Autoritate sunt promovate cu 75%.) Asadar proba cu maxima incarcatura nervoasa a trecut. Mai am de asteptat rezultatele la Principiile zborului - Aerodinamica, Proceduri operationale si la Performante si limite umane (inca nu s-au trecut notele in "catalog). Asta in conditiile in care in extrem de scurt timp se va organiza o noua sesiune de examinare... Insa "turbulentele" administrativ-ierarhice din aviatia romaneasca care au loc zilele astea probabil ca vor amana si mai mult aparitia mult doritelor note in fisele de examinare :)

luni, 24 noiembrie 2008

In sfarsit vom da examenul pentru operatori radio

Joi vom face o recapitulare pentru examen iar vineri dam examenul cu Autoritatea Nationala de Comunicatii.
In momentul asta am luat, practic, toate examenele de la scoala cu profesorii nostri si mai avem doar examenul radio si examenele teoretice si practice de la Autoritatea Aeronautica Civila. Cele teoretice vor fi pe 2 sau pe 5 decembrie. Iar skill test-ul sper sa-l pot da in decembrie. Daca nu se strica vremea. Oricum, sunt foarte dezamagit de felul deficitar in care s-au miscat cei de la noi de la scoala. Din februarie pana acum am fi trebuit sa terminam de doua ori scoala... In fine, nu vreau sa comentez mai multe. Ideea e ca, asa cum se spune, iadul e pavat cu intentii bune. Asa cum se intampla aproape totul in Romania, de la vorba la fapta, de la idee la implementare, distantele nu sunt atat de mici pe cat par. O sa mai scriu despre toate astea cand o sa mai am putin timp. Cu siguranta o s-o fac dupa ce voi termina cu totul scoala si o sa fac o evaluare a intregii perioade de instruire.
Pana atunci, insa, studiez :)

duminică, 23 noiembrie 2008

Un an de blog

Astazi se implineste un an de cand am inceput sa scriu blog-ul asta. De la primul post s-au petrecut multe. 177 de postari, multe comentarii si o multime de e-mail-uri primite de la oameni noi pentru mine dar pasionati sau interesati de aviatie. Am inceput, parcurs si, practic, terminat scoala de zbor. Am cunoscut oameni noi, am impartasit experientele mele de la scoala de pilotaj cu multa lume si stiu sigur ca exista oameni care s-au apucat de zbor sau sunt pe cale sa o faca iar cele scrise de mine aici au contat. Asta e un lucru care ma motiveaza sa duc mai departe blogul.

marți, 7 octombrie 2008

Un accident nedrept

Nu as fi vrut sa scriu niciodata un astfel de post pe blogul meu...
Astazi am aflat o veste trista. Domnul Nicolae Virca, instructorul meu de zbor, cel care mi-a pus prima data mansa in mana, a avut un nedrept accident de masina. Se pare ca totul s-a intamplat in Ploiesti si vinovat este un politist comunitar care conducea beat si, nu stiu cum, nu conteaza cum, a intrat in masina domnului Virca.

Instructorul meu se afla acum la Ploiesti la terapie intensiva, a fost operat, si se pare ca este stabilizat. Insa doctorii nu s-au pronuntat asupra evolutiei ulterioare. Din ce am inteles de la persoane apropiate, va fi transferat la spitalul din Tg Mures.

Sper ca totul sa iasa bine pana la urma si domnul Virca sa se insanatoseasca. Si - in mod obligatoriu - sa revina la scoala si in avion. Avem mare nevoie de el. Ce stupid, dupa mult peste 7000 de ore de zbor si nenumarate ore de inalta acrobatie aeriana fara incidente neplacute sa i se intample un astfel de accident stupid...

Domnule Instructor, va urez insanatosire grabnica si va asteptam la aerodrom cat mai curand.

LAST EDIT (9 septembrie):
Am inteles ca dl. Virca si-a mai revenit, problemele sunt destul de serioase dar socul post traumatic a trecut.

vineri, 22 august 2008

Vacanta s-a sfarsit. Maine plec in raid la Tuzla, la Fly-In

Am revenit din vacanta. Concluzia? Croatia e o mare teapa. Mult supraevaluata. Poate nu am avut eu asteptarile potrivite, ce sa zic. De sus, de pe soseaua de coasta - Magistrala cum ii zic ei - e splendid. Cand te apropii, insa, de mal sau de oamenii de pe mal, lucrurile nu mai sunt la fel. E hotie pe fata... Nu mai intru in detalii ca ma enervez si n-are rost.

Am mers pe 20 august si la Red Bull Air Race. Foarte spectaculos. O sa incerc o relatare speciala despre asta cu fotografii intr-un post special.

La Keckskemet nu am fost. Am vazut insa fotografiile senzationale ale celor de pe Romanian Spotters si imi dau seama ca am pierdut un eveniment extraordinar. Insa anul asta am ales Budapesta. La anul sigur va fi Keckskemet.

Maine si poimaine, la Tuzla si Mangalia, are loc evenimentul anual Fly-In. Aveam planificat sa merg la miting ca spectator si sa stau doua zile. Insa astazi planurile mi s-au schimbat. In bine, zic eu. Voi merge cu avionul intr-un raid cu unul dintre instructorii mei, dl. Nicolae Virca. Vom pleca dimineata pe la 7.30 de la Clinceni si vom ajunge pe la 9 la tuzla. Vom sta maxim o ora si apoi plecam spre Tulcea. De la Tulcea ne vom intoarce spre Clinceni. Nu stiu exact pe unde. Voi face doua variante de traseu. Prin Slobozia-Jilava-Clinceni sau prin Buzau-Strejnic-Bolintin-Clinceni.

Se pare ca si Duminica voi mai face un raid. Dupa toate probabilitatile la Craiova si Sibiu. Ramane de vazut. Ideea e ca profit acum, in weekend, de vacantele celorlalti colegi ai mei de la scoala si trag tare ca sa adun ore :)

In seara asta trebuie sa-mi fac temele - traiecte, fise de navigatie, planuri de zbor etc.

O sa revin maine seara cu detalii si, poate, cu poze. Din pacate, anul asta pentru mine Fly-In va insemna primul raid de lunga durata si o pauza de o ora pe aerodrom. Insa pe Jurgis Kairys l-am vazut anul trecut la Tuzla intr-o bulversanta demonstratie cu avionul sau Juka iar pe Veres Zoltan l-am vazut alaltaieri la Budapesta, la sfarsitul celei de-a doua zile a cursei Red Bull, intr-o evolutie exceptionala deasupra orasului. N-am facut poze pentru ca mi se umpluse cardul camerei iar eu speram ca-l voi prinde oricum la Tuzla...

Ca o noutate, Jurgis Kairys nu a mai venit la Tuzla anul asta cu Juka ci cu un SU-31. Cel din imagine, se pare. Voi confirma maine fotografic.

joi, 17 iulie 2008

Zbor in zona si spre Giurgiu

Astazi am reusit sa mai zbor o ora si 10 minute. Cu YR-ANC, desigur.

Pe aerodrom era activitate destul de multa. Se faceau antrenamente pentru mitingul de duminica. Zburau solo sau in formatie avioanele Extra 300, un Zlin si un Festival. Dl. instructor Gheorghe Uta era la start si supraveghea zborul pilotilor. Dl. Nicolae Virca era si el prezent. La hangar se lucra la motoarele de la IAR 46 si AN 2. Pregatiri febrile.

Asa ca nu am putut sa executam prea multe ture de pista. As fi avut poate, astfel, sansa sa zbor si la simpla cu ANC dupa cateva ture de acomodare. In conditiile de trafic intens, insa, ar fi fost bun un raid. Conditiile meteo, totusi, nu erau prea incurajatoare in directia asta. Asa ca am decolat pe 24 si, dupa virajul 1 am urcat la 900ft. Apoi ne-am indreptat spre Adunatii Copaceni trecand peste ceea ce trebuia sa fie portul Bucuresti al Canalului Dunare-Bucuresti. De sus stadiul in care se afla respectiva investitie se vede absolut jalnic. Declaratiile recente referitoare la posibilitatea ca in scurt timp Bucurestiul sa aiba iesire la mare mi se par niste fantasmagorii sinistre. Cred ca au avut doar un scop electoral.
Deasupra localitatii 30 decembrie am virat la stanga spre o balastiera si apoi, ajungand in apropierea soselei de centura am virat din nou stanga, peste inchisoarea Jilava, si am continuat pe langa complexul Magurele al Institutului de Fizica Atomica.

Trecand si de caminele studentesti, am virat stanga spre barajul de la Mihailesti pandind o fereastra in programul de antrenament al acrobatilor ca sa intram in tur de pista si sa venim la aterizare. Chiar cand eram pe punctul de a cere aprobarea pentru intrarea in turul de pista am zarit un Zlin facand o ranversare la verticala pistei. Asa ca am virat 180 de grade si m-am indreptat spre Calugareni.

La verticala localitatii Calugareni instructorul mi-a propus sa mergem pana la Giurgiu. Am continuat, asadar, sa mergem de-a lungul drumului spre Ruse. Insa, la un moment dat, am observat ca in stanga si in dreapta culoarului pe care zburam noi, cam la o mila de o parte si de alta, erau doua zone in care ploua tare. de trecut treceam fara probleme. Pe directia noastra vremea era ok. Dar la intoarcerea spre Clinceni exista riscul ca cele doua formatiuni noroase din care ploua atat de tare sa se fi unit si atunci ar fi trebuit sa ocolim foarte mult ca se le evitam. Asa ca am facut cale intoarsa spre Calugareni si apoi direct catre Clinceni.



La verticala Cornetu am cerut aprobare sa intram in tur de pista si am aterizat touch and go. Am mai facut inca doua ture de pista si apoi am auzit in casti ca YR-POL cerea aprobare de intrare in zona la Clinceni. YR-POL este frumosul elicopter Alouette de la Special Air Services despre care am mai scris si pe care l-am tot fotografiat si cu care am zburat impreuna cu unul dintre cei mai buni si mai placuti piloti si instructori pe care-i stiu, Valer Novac. Valer a intrat in zona si l-am zarit pe la virajul 4. A cerut aprobarea de aterizare in zona hangarelor. Noi, cu Cessna, eram pe latura mare si i-am vazut manevrele. Pana am primit si noi aprobarea de aterizare am auzit in casti ca cei de la Clinceni l-au pus sa mute elicopterul in spatele avioanelor AN 2 de la utilitara iar Valer a mai imprastiat o data PET-urile si pungile din tomberoane mutand cateva zeci de metri elicopterul. Oricum le-a adunat inapoi pe toate, ulterior, spunand ca e ecologist :)

Dupa aterizarea noastra ne-am salutat cu Valer, am schimbat cateva vorbe si am plecat spre Bucuresti impreuna cu instructorul. Pe aerodrom, in urma noastra, o echipa TVR venise sa faca un material filmat cu Hawks of Romania.

Un amanunt: NU RATATI EVOLUTIA BAIETILOR DE LA HAWKS OF ROMANIA de duminica. O sa aflati atunci de ce.

Pana acum, dupa socotelile mele, am adunat 23 de ore si 25 de minute de zbor.

vineri, 16 mai 2008

Incident absurd in care a fost implicat doctorul Virgil Baloescu, specialist roman reputat in medicina aeronautica

Am citit in seara asta cu neplacuta surprindere mai multe stiri despre o intamplare nefericita petrecuta la Boston in care dl doctor Virgil Baloescu, specialist roman reputat in neurologie, psihiatrie si medicina aeronautica, cel care ne-a facut noua la scoala examinarile medicale si specialistul care examineaza pilotii romani la Spitalul Militar, prezenta la un congres international de medicina aerospatiala, a fost acuzat de o tanara dintr-un metrou ca ar fi fost "pipaita" de domnul doctor. Este absurd! Eu cred versiunea domnului doctor legata de dezechilibrarea in tren si sprijinirea accidentala de anumite zone anatomice ale tinerei. Este, insa, problema aceasta a paranoiei societatii americane care interpreteaza si amplifica orice accident de acest fel pentru a gasi substanta care sa alimenteze procesomania proverbiala a cetatenilor USA. Imi pare nespus de rau pentru incident si sunt convins ca justitia americana, in pofida isteriei unor "martori" la "eveniment" va discerne adevarul de isterie.

joi, 27 martie 2008

Ieri navigatie, astazi limite umane

Scriu dupa doua zile grele datorita iminentei nenorocirii numite limitare de trafic cauzata de jignitorul summit nato. Este impardonabil cum o gasca de descreierati aflati la putere in Romania isi permit sa perturbe activitatea unui oras, a vietilor si a afacerilor oamenilor care-l locuiesc, fara sa le ceara acordul. Am auzit zilele astea de atatea incalcari ale unor drepturi si libertati fundamentale incat am inceput sa am mari indoieli cu privire la existenta sau nu a unei democratii cat de cat reale in Romania... Ar trebui ca administratiile publice centrale si locale sa fie date in judecata de catre toti cei care au de suferit de pe urma acestei tampenii numita summit nato. De fapt nato n-are nici o vina in asta. Vinovati sunt numai descreieratii de politicieni romani in frunte cu Basescu. Ei au propus organizarea acestei intalniri monstruoase intr-un oras care nu poate efectiv sa suporte o astfel de manifestare. Nu are infrastructura necesara. In zilele astea se vor pierde extrem de multi bani. Se vor plati salarii unor oameni care vor lucra cel mult sub limita ineficientei. Se vor plati chirii la sedii complet aiurea. Se vor plati redevente lunare la contractele de leasing de masini si echipamente absolut degeaba. Si se vor plati penalizari pentru lucrari si marfuri nelivrate la timp. In zilele astea multe intalniri nu vor mai avea loc, multe iubiri nu se vor mai consuma, multi prieteni nu vor mai bea cate o bere. Iar scoala noastra de pilotaj nu va functiona. Si, una peste alta, multi neuroni vor muri. Si nimeni nu va plati pentru asta. Nimeni dintre cei care ar trebui sa plateasca...

Revenind la scoala, ieri am avut curs de navigatie. Am exersat niste calcule pentru determinarea cursului in functie de deviatia magnetica a busolei, declinatia magnetica, nordul adevarat si toti ceilalti parametri ai orientarii pe traiect. Si apoi am invatat sa completam un flight plan. Am discutat pe rand despre toate rubricile planului de zbor si am completat datele unui traiect de la Baneasa la Constanta si retur.

Astazi am revenit la Limite umane si am vorbit mult despre stres si factorii care-l cauzeaza. De asemenea, am trecut in revista si metodele utilizabile pentru diminuarea/combaterea stresului. Un curs interesant. In urmatoarele ore vom atinge, se pare, si chestiuni legate de fiziologia pilotului.

Asa cum spuneam, cursurile vor continua in prima luni de dupa apocalipsa nato. Adica pe 7 aprilie. Pana atunci va fi si interdictie de zbor in spatiul aerian al Romaniei... A si fost publicat, de altfel, in AIP, NOTAM-ul.

Blog Widget by LinkWithin