Se afișează postările cu eticheta avioane. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta avioane. Afișați toate postările

duminică, 7 martie 2010

Burta bestiei!

Un filmulet realizat cu o camera ieftina, Contour HD, pentru neprofesionisti, care se monteaza pe castile biciclistilor sau pe masini. Balleka, un pilot pe un avion cargo Boeing 747-200 a avut ideea dementa de a monta o astfel de camera pe jamba de bot a jumbo jet-ului. Evident in rasparul oricaror norme JAA... Rezultatul, insa, este mai mult decat spectaculos. Filmarea este facuta in timpul unui zbor de la Johannesburg, Africa de Sud la Maputo, Mozambic.

A se vedea full screen si la rezolutie HD!



Dupa cum se vede, pilotul a profitat pentru filmare de o facilitate existenta la B 747 - jamba de bot poate fi coborata independent de trenul de aterizare principal.

vineri, 5 martie 2010

Un IAR 823 in zbor - cockpit view

Evolutie cu IAR 823, filmata din cabina. Din pacate nu in Romania. La noi nu a mai ramas nici un avion IAR 823 navigabil. Mi-ar fi placut enorm sa am ocazia sa zbor pe acest model de avion pe care s-au antrenat generatii intregi de piloti militari romani pana cand niste capete patrate au considerat ca aeronavele astea nu mai sunt ok pentru instruirea in zbor si le-au casat. Au fost vandute in bloc in USA si in alte tari. Acum nu ne ramane decat sa ne uitam pe youtube la filmulete facute de altii, care au stiut sa le aprecieze, sa le restaureze si sa le iubeasca, si sa privim cu tristete la cele doua IAR 823 "salvate" la Muzeul Aviatiei...

marți, 16 februarie 2010

Doua filmulete de promovare pentru Iacarii Acrobati

Asociatia Aripi Romanesti a realizat in colaborare cu FatCat doua filmulete de promovare ale celebrei de-acum formatii romanesti de acrobatie cu avioane Yak 52TW Iacarii Acrobati.

Delectati-va cu ele si remarcati incepand de la minutul 01:16 o frumoasa si dificil de executat figura acrobatica realizata de Dan Stefanescu cu YR-UAA - Lomcevak. E o figura care se poate face destul de greu cu Yak 52. Insa YR-UAA este un avion modificat: mult usurat, elice cu diametru mai mare s.a.

Teaser-ul:


Si filmuletul intreg:

joi, 14 ianuarie 2010

Goger Attila zboara in Dubai alaturi de Veres Zoltan si Mark Jefferies

Goger Attila, membru al Lotului National de Acrobatie al Romaniei si al formatiei Hawks of Romania, zboara in aceste zile in Dubai alaturi de ilustrii piloti acrobati Veres Zoltan si Mark Jefferies facand demonstratii cu prilejul competitiei Dubai International Parachuting Championship and Gulf Cup 2010.





Goger zboara pe un avion Extra 300S apartinand lui Veres Zoltan, aparat care a putut fi vazut cel mai recent in Romania la Sirnaville in 2009.



Cum Veres Zoltan, detinator al numeroase titluri mondiale si recorduri (de 5 ori in Guiness Book) nu mai are nevoie de nici o prezentare in Romania, voi scrie cateva lucruri despre Mark Jefferies, pentru cei care nu-l cunosc.



Mark Jefferies este multiplu campion de acrobatie al marii Britanii (de 9 ori!), de 10 ori membru al Lotului Britanic de Acrobatie. Un aviator de mare clasa, cu peste 3000 de ore de zbor.
Zboara din 1980 si participa la demonstratii aeriene din 1984. A pilotat pana acum peste 130 de tipuri de avioane, de la ultrausoare pana la avioanele cu motor cu reactie precum Hawker Hunter sau Hawk.

A zburat in numeroase ocazii la demonstratii aeriene si competitii in toata Europa dar si in Australia si Noua Zeelanda.
In 1997 a concurat in etapa emisferei sudice a cursei Reno, in Tasmania. Detine un brevet BCPL cu autorizare pentru zboruri demonstrative la inaltimi de 30ft si acrobatie in clasa unlimited la inaltimea de 50ft pentru avioane din grupele A si B.
Pentru avioanele L-29 si YAK 11 este autorizat sa zboare la inaltimile minime de 100ft si 200ft (zbor acrobatic). Este calificat sa zboare ca lider in formatii mari de avioane. A zburat cu formatia Aerostars timp de 4 ani in pozitiile cu numerele 2, 4, 6 si 7. A activat si ca pilot cascador pentru mai multe filme.
Zboara in cadrul competitiei AeroGP. Romanii l-au putut vedea la AeroGP Mamaia in 2008.





Mark zboara acum cu un avion Extra 330SC - identic cu cel pe care tocmai l-a cumparat Aeroclubul Romaniei (platit partial din banii incasati pe asigurarea lui YR-EWD...).

Intre 27-30 ianuarie cei trei vor evolua solo si in formatie si la mitingul Al Ain Aerobatic Show 2010. Site-ul www.airsports.tv va transmite live demonstratiile incepand cu data de 28 ianuarie!

Iata si doua promo-uri ale editiei de anul acesta a evenimentului.





O parte dintre pozele pe care le-am postat provin de la Goger Attila si au fost postate de catre VIC de la Cluj pe Romanian Spotters. Mai multe imagini din seria respectiva puteti vedea aici.

miercuri, 13 ianuarie 2010

Am invatat sa rezolv un caz special "mai special"

Astazi am fost din nou la zbor. O ora si 15 minute. Vremea a fost buna de zbor, fara vant, dar cu cerul acoperit. Insa vizibilitatea era buna si traficul de la aerodrom se incheiase cand am inceput sa zbor, pe la 14.15. Astazi a fost, din cate am vazut, prima zi din anul asta in care Aeroclubul Romaniei a zburat la Clinceni. Au scos planoarele si le-au ridicat la mosor.

Dupa ce am facut cateva ture de pista in care am venit la aterizare in toate coniguratiile posibile - fara flaps, cu flaps 10, 20 si 30 de grade - Bogdan Martin m-a ajutat sa invat sa fac aterizari numai din actionarea trimmer-ului si a manetei de gaz. Este, practic, simularea aterizarii in conditiile destul de putin probabile in care comanda profundorului se blocheaza.

Cum se face? Cam asa: dupa axarea si stabilizarea avionului in urma virajului 4 facut cu 80 de noduri, se scade turajul motorului, se coboara flapsul 30 de grade si, din trimmer, se seteaza avionul, cu maxima grija, sa ridice botul astfel incat sa fie stabilizat pe panta cu 65 de noduri. Mansa nu se foloseste decat pentru actionarea eleroanelor - inclinare pe aripi pentru viraje mici ca sa mentii avionul axat spre pista. Viteza este controlata prin manevrarea extrem de fina a manetei de gaz, cu maxima grija. In momentul in care avionul se apropie suficient de pista incat sa trebuiasca sa inceapa redresarea, se reduce gazul cu grija si se actioneaza hotarat trimmer-ul pana la maxim pentru a induce avionului o atitudine cu botul ridicat. Botul nu se ridica, insa, chiar atat de tare ca la actionarea profundorului. Contactul cu pista iese, in principiu, cam pe trei puncte (pe toate cele trei roti deodata). Pentru a elimina riscul de a atinge cu elicea pista la aterizarea pe 3 puncte ca un avion cu trenul triciclu cum e Cessna 172N YR-SES, cand se simuleaza acest caz special se poate trisa cu mansa exact la final, ca sa ridici botul. Dar cu grija.

Dupa aterizare, ridicam flapsul la 10 grade si decolam in continuare in timp ce manevram trimmerul dinspre capatul de cursa spre zona mediana. Insa decolarea era dificila fiindca avionul nu apuca sa ajunga cu trimmerul pe neutru si inca era setat sa stea cu nasul in sus. Evident ca astfel avea tendinta sa decoleze mai usor. In conditiile astea, imediat dupa desprinderea de pista trebuie depus ceva efort sa impingi mansa in fata ca sa faci palier si sa prinzi viteza suficienta pentru urcare. Oricum, ca sa ajung la o anumita fluenta a tuturor acestor manevre mai am nevoie de exercitiu.

Una peste alta, am reusit, totusi, sa fac 4 astfel de aterizari si, in viitor, in afara de situatiile de distractie sau de antrenament, sper sa nu fie niciodata nevoie sa execut pe bune astfel de aterizari.

joi, 24 septembrie 2009

Pe 3 octombrie voi zbura si eu la mitingul aviatic de la Otopeni!



La mitingul/demonstratia aeriana de pe 3 octombrie de la Aeroportul International Henri Coanda Otopeni prilejuita de aniversarea a 40 de ani de activitate aeronautica civila a respectivei unitatii aeroportuare, va participa si Special Air Services cu intreaga flota: cele doua elicoptere Dauphin YR-SBS si YR-SCS si cu cele doua avioane Cessna 172 N (YR-SES) si Cessna 172 RG (YR-SFS).

La mansa lui YR-SCS se va afla formidabilul Valer Novac pe care sper ca l-ati vazut evoluand absolut spectaculos la mitingurile de la Ghimbav (in a doua zi) si la Buzau. Iar in avionul YR-SFS va evolua Bogdan Martin, pilot cu mare experienta care ma instoteste in aceasta perioada in raidurile pe care le mai fac prin tara. Bogdan va arata ca si Cessna e un avion interesant, chiar daca nu e de acrobatie :)

Aeronavele vor sosi in formatie de la Clinceni. Iar prin bunavointa domnului Ion Draganescu, General Managerul Special Air Services, sint onorat sa ma aflu la mansa lui YR-SES si, ca un pilot incepator ce sint (vreo 67 de ore) voi fi cap de formatie ca e mai simplu. Va fi o formatie alcatuita din pilotii seniori de la SAS si din reprezentantul primei promotii de piloti de la scoala de pilotaj de la SAS (adica eu). :)



Pot sa va divulg ca organizarea celor de la AICHB este exemplara, cel putin la nivelul documentatiei de organizare si a procedurilor stabilite. Sper sa fie un miting foarte reusit in care vom vedea o multime de aeronave militare si civile. Va fi si o parada a aeronavelor de la SSAvC.

Este o ocazie exceptionala pentru mine sa aterizez pe Otopeni! Un aeroport pe care prinzi foarte greu sa aterizezi cu un avion de categoria a 4-a, asa cum este Cessna 172 cu care zbor eu.

See you there... from above!


IMPORTANT!!!
Mitingul aviatic din data de 3 octombrie este cu intrare libera! Comunicarea organizatorilor se pare ca a avut niste deficiente si multa lume a inteles ca este acces restrictionat si este necesara inscrierea pe site-ul Aeroportului Otopeni.

miercuri, 9 septembrie 2009

Restante de asta vara - raid Tuzla-Strejnic

Evident ca daca am lalait-o si n-am mai postat povestea raidurilor de asta vara ele, in mintea mea, au expirat.

Asa ca, din amintiri si cu ajutorul imaginilor o sa postez acum, pe scurt, povestea raidului Tuzla-Strejnic.

6 iulie. Competitia FAI WEAF de la Mamaia s-a terminat. Lumea incepe sa plece. Era timpul pentru inca un raid.

Am plecat, insotit de Bogdan Martin, catre Strejnic. Decolati de la Tuzla, am facut un tur de pista cu trecere la joasa inaltime ca sa salutam inimoasa echipa de pe aerodrom, apoi am iesit din zona de aerodrom si ne-am indreptat catre Medgidia si micuta localitate Dunarea. Am trecut fluviul, am intrat cu "baietii de la armata" de la Borcea care ne-au alungat pur si simplu din TMA-ul lor dupa ce am tras de ei sa raspuna pe frecventa timp de mai bine de 20 de minute (am fost ajutati si de pilotii unuia dintre elicopterele SMURD, aflat in zona, care au facut relay-ul pentru noi... fara succes, se pare...). Cand au intrat pe frecventa, intr-un tarziu, militarii ne-au vorbit destul de agresiv, in mod nejustificat. Zborurile lor in TMA erau cu niste elicoptere iar noi eram la sud de Tandarei... departe de zona pe care o puteau atinge instantaneu Pumele lor... dar se pare ca asta e mentalitatea "organelor" in tara asta...

Am trecut deci Dunarea...



...si am ajuns pe la Slobozia.



Apoi ne-am indreptat usor, usor, catre Ploiesti.







Am stat cu ochii dupa fostul aerodrom militar de la Alexeni. Si l-am gasit, intr-un tarziu. Greu vizibil in culorile verii. Mai fusesem pe acolo pe sus cu Filip Stelian cu YR-ANC in august 2008.











Apoi, incet, incet ne-am apropiat de Barcanesti si am inceput sa vedem de sus "autostrada" Bucuresti-Brasov. Cam in aceeasi perioada Boc, Prim Ministrul, saracu' spunea ca va fi gata respectiva artera pana la sfarsitul lui 2010. Hahaha!... S-a contramandat intre timp :)















In cele din urma am ajuns la Strejnic. Am intrat la verticala, apoi am facut un tur de pista si am aterizat pe noua pista asfaltata. Fiind foarte scurta, precizia la aterizare este foarte importanta.







Am baut o cafea la cantina Academiei de Aviatie Civila si apoi am plecat spre YR-SFS. Avionul ne-a asteptat, intre timp, cuminte pe platforma aerodromului de unde toate aeronavele Academiei plecasera in raid.







Hangarul era gol.



Am luat-o la pas spre avionul care statea frumos la soare pe platforma.






Am decolat, am executat 5 ture de pista de antrenament pentru aterizarea pe pista de asfalt si apoi am plecat spre Clinceni.

Traiectul nostru in acest raid a fost cam asa:

vineri, 28 august 2009

Am fost la AeroMania




Am postat pe Romanian Spotters o lunga serie de imagini de la Mangalia si de la Tuzla. Le puteti vedea aici.

marți, 14 iulie 2009

Nu ratati expozitia FotoAVIA 2009 - aviatia prin ochii fotografilor

18 iulie - 20 octombrie 2009. Muzeul Aviatiei.

Un eveniment organizat de Romanian Spotters si Asociatia Aripi Romanesti.

Pilotshop.ro, Fly Level si revista Pilot Magazin sunt parteneri.

E un eveniment dedicat memoriei lui Misu Dobre Tone.

Nu-l ratati! Sunt fotografii de exceptie care merita vazute de orice iubitor al aviatiei.

Iata si afisul oficial al expozitiei:



LAST EDIT:


Organizatorii au remis si un comunicat de presa despre eveniment. Iata-l mai jos:

COMUNICAT DE PRESA

Expozitie de fotografie de aviatie “Fotoavia 2009”
Sambata, 18 iulie 2009, incepand cu ora 11, la Muzeul Aviatiei din
Bucuresti va avea loc vernisajul expozitiei de fotografie aviatica “Fotoavia 2009”. Aceasta initiativa vine din partea grupului “Romanian Spotters” si este
sustinuta de Asociatia “Aripi Romanesti” si de Statul Major al Fortelor Aeriene Romane.
Expozitia se desfasoara cu ocazia aniversarii unui an de la lansarea pe piata a primei reviste aviatice ULM din Romania, Pilot Magazin. Fotoavia 2009 va cuprinde aproximativ 50 de fotografii color inramate, la rezolutie mare si dimensiune 40x30cm (A3) si va fi deschisa în perioada 18 iulie – 20 septembrie 2009.

Aditional, prin aceasta expozitie, spotterii romani doresc sa aduca un omagiu fostului comandant al Aeroclubului „Aurel Vlaicu” din Bucuresti si membru al Hawks of Romania, Mihai Dobre Tone, decedat la 5 iunie 2009, in urma unui accident aviatic.

“Prin acest proiect ne propunem sa promovam aviatia si domeniul aeronauticii romanesti, precum si fotografia de aviatie (plane spotting) prin prezentarea aeronavelor si a zborului prin intermediul fotografiilor realizate de unii dintre cei mai talentati membri ai comunitatilor pe care le reprezentam”, a declarat Mihai Floriean, Presedintele Asociatiei “Aripi Romanesti”.
“Ideea de a crea o comunitate de pasionati de fotografie de aviatie exista de mult in mintea noastra, insa abia acum un an si jumatate am reusit sa o concretizam.
www.rospotters.ro este locul virtual de intalnire a tuturor fotografilor, profesionisti sau amatori, pasionati de aviatie. Fotoavia 2009 este primul eveniment pe care il organizam si speram sa starnim interesul publicului si sa-l aducem mai aproape de lumea zborului. Din acest motiv, si la expozitia noastra vor fi prezenti cativa ghizi, care vor prezenta fotografiile si vor da informatii tehnice despre imaginile expuse”, au precizat Nicolae Bisoceanu si Bogdan Pop, fondatorii comunitatii rospotters.ro.

Grupul "Romanian Spotters" a fost infiintat in noiembrie 2007, in Romania, si este
o comunitate online ce numara peste 300 de membri activi. Grupul este format de pasionatii de aviatie si fotografie aeriana si poate fi gasit online la adresa www.rospotters.ro.
Asociatia "Aripi Romanesti" este o organizatie neguvernamentala si nepartizana, ce are ca scop promovarea aviatiei si a zborului in toate formele sale si, in special, promovarea aeronauticii si a aviatiei romanesti, in tara si peste hotare. De asemenea, Asociatia "Aripi Romanesti" isi propune sa ajute la educarea si sensibilizarea opiniei publice, in special a tinerilor, cu privire la aviatie si la activitatile adiacente acesteia.

Sponsorii acestui eveniment sunt: Pilot Magazin, Fly Level si Pilot Shop.

Pentru mai multe detalii, va rugam contactati:
Dragos DOBRE, Vicepresedinte Asociatia “Aripi Romanesti”
Telefon: +4 0734.101.887
Fax: +4 0314.052.715
E-mail: pr@aripiromanesti.ro
Web: www.aripiromanesti.ro

sâmbătă, 4 iulie 2009

Inca un accident mortal la Clinceni...

Inca un accident pe Clinceni! Dumnezeule mare! Cand se va termina hecatomba aviatica? Mugurel Constantin Uta, in varsta de 37 de ani, a cazut cu un ULM Festival. In decolare. Nu sint in Bucuresti si nu stiu prea multe despre ce s-a intamplat dar sunt ingrozit de blestemul care s-a abatut asupra Clincenilor de doua luni incoace de cand a cazut primul ULM (un Zephyr 2000, complet distrus - din fericire, pilotul a scapat cu viata). A urmat Misu cu Extra300L si acum Mugurel Uta... Dumnezeu sa-l odihneasca...

miercuri, 1 iulie 2009

Proiectul AeroTAXI prinde contur

Pe site-ul asociatiei Aripi Romanesti gasiti un interesant articol semnat de inginerul Mihai Floriean despre un extraordinar proiect de construire a unui avion integral romanesc proiectul AeroTAXI - o sansa pentru revitalizarea industriei aeronautice romanesti. Auzisem de ceva vreme de acest proiect si sunt foarte bucuros ca incepe sa prinda contur. Chiar a intrat in faza de incercari statice! Sa speram ca vom vedea avionul zburand in cativa ani. Si, de ce nu, poate vor reusi sa-l vanda pe scara larga, caracteristicile aparatului fiind foarte interesante.

Va invit sa cititi articolul aici.

Poze de la Le Bourget 2009

Am urcat pozele intr-o galerie pe net fiindca sunt foarte multe. Si sunt doar o prima selectie.



Puteti sa le vedeti aici.

Din pacate n-am avut vreme sa scriu la fiecare imagine tipul avionului si alte comentarii. Poate o voi face candva. Oricum, mai am de "lins" vreo 6-7 sute de fotografii ca sa le aleg dintre ele pe cele mai semnificative.

sâmbătă, 20 iunie 2009

Am fost a salonul aeronautic de la Paris - o nebunie!

1250 de fotografii am facut... nu stiu inca daca si cate sunt bune. A fost coplesitor si obositor. Voi posta imagini cand ma intorc la Bucuresti. La hotel net-ul merge foarte prost iar mini-laptopul Fujitsu Siemens Amilo pe care il car cu mine in calatoriile prin strainataturi nu se compara cu Mac-ul meu de incredere de acasa si nu pot prelucra cat de cat imaginile descarcate.

Oricum, am vazut o multime de avioane de exceptie, de la Rafale (si in varianta pentru portavion), Mirage 2000, Eurofighter, F15, F16, F18, F35 pana la Airbus A380, Boeing 747, Sukhoi Superjet S100, Extra 330, Catalina PBY-5, L1049 Constelation, Airbus A300 Zero G de la Novespace (aeronava care simuleaza imponderabilitatea pentru antrenarea cosmonautilor) si enorm de multe altele. A fost de nesuportat sa vad atatea avioane deodata, multe dintre ele in evolutie pe cerul de deasupra aerodromului. Voi mai spune doar ca C27 Spartan de la Alenia, pe care Ministerul Apararii a decis sa-l cumpere pentru fortele aeriene romanesti a facut o demonstratie extraordinara. Avionul este incredibil! Decoleaza extrem de abrupt, e foarte manevrabl, aterizeaza pe teren scurt... E un avion de transport militar exceptional.

Voi reveni cat de curand cu imagini.

sâmbătă, 6 iunie 2009

Hawk Down - Mihai Dobre Tone ne-a parasit

O pierdere incredibila si greu de suportat. Nu cred sa fie om legat de aviatie care sa nu fi varsat o lacrima, astazi, la aflarea vestii cumplite ca Mihai a avut un accident la antrenamentele pentru mitingul care urma sa aiba loc maine...

La aproape 24 de ani, Misu Dobre Tone a fost, probabil, cel mai iubit pilot sportiv acrobat din ultimii ani. Un baiat extraordinar, cel mai talentat dintre zburatorii de top din ultima vreme. Un pilot in care ne puneam cu totii sperantele pentru competitiile mondiale de prim rang. Misu evoluase in ultima vreme cat altii in zece ani. Atat tehnic cat si uman, psihic, emotional. Pentru ca nu e un joc sa zbori cu Extra 300L asa cum zbura Misu. Iti trebuie nervi tari. Iti trebuie tarie umana de exceptie. Iar Mihai a fost un baiat care a zburat cu o pasiune de care putini suntem in stare. Dar se pare ca refrenul infernal cu "only the good die young" se mai adevereste inca o data...





Astazi a fost o zi neagra pentru aviatia romaneasca. O zi in care lui Misu i s-a golit sacul cu noroc pe care fiecare pilot il ia cu el in avion la decolare. Iar sacul prea plin cu experienta nu i-a fost suficient ca sa-l ajute. A avut nefastul ghinion sa aiba parte de o defectiune tehnica oribila in timpul unei evolutii acrobatice dificile. Dupa toate probabilitatile - neconfirmate oficial de o expertiza dar validate de oameni cu experienta care au fost de fata la accident - lui Misu i s-a blocat palonierul cu pedala dreapta apasata. Nu a reusit cu nici un chip sa-l deblocheze, sa-i dea picior stanga si sa-l scoata din rotatia vriei. Dupa ce a anuntat prin radio problema colegii i-au sarit in ajutor cu indicatii... Dar secundele acelea infernale in care pierzi zeci de picioare instantaneu in rotirea vriei nu au fost suficiente. Cred ca Misu a incercat sa salveze si avionul, ca un om de toata isprava ce era. Si nu a mai apucat sa sara cu parasuta sa se salveze... A cazut ca o frunza toamna... Si cu el s-au frant si inimile noastre, cei care l-am cunoscut si l-am admirat.

Intotdeauna mi-a placut s-o spun si o voi face si acum: in avion Misu era un fel de Bazu Cantacuzino. Avea si el acelasi neastampar genial si o exemplara maiestrie de zburator de clasa care l-au facut celebru pe printul Cantacuzino. Desi foarte foarte tanar, Misu a fost un aviator adevarat... In cativa ani s-ar fi luat la tranta, cu siguranta, cu Jurgis Kairys si Veres Zoltan. Dar timpul n-a mai avut rabdare cu el.



Clinceniul nu va mai fi la fel, de-acum inainte, fara Mihai Dobre Tone. Si o ne fie cumplit de dor de Misu la mitingurile care vor urma si nu numai. Un model de succes pentru aspirantii la zbor pleaca prea repede dintre noi.



Condoleante familiei si tuturor celor care l-au iubit.

Dumnezeu sa-l odihneasca...

joi, 30 aprilie 2009

Ture de pista cu Boeing 737-800

Kent Wien, pilotul american care de cativa ani tine excelentele blog-uri Cockpit Chronicles si Planes Answers a postat recent un film pe care l-a facut cu multi ani in urma - un check ride pe B737-800 in Bay Area - San Francisco. A inchiriat un Boeing fara pasageri pentru o ora si a facut ture de pista. Un material extraordinar de interesant. Merita vizionat in HD.

joi, 9 aprilie 2009

Din nou despre farmecul aviatiei in agricultura

Un filmulet spectaculos. Cand intalniti un pilot de la aviatia utilitara, aratati-i respectul pe care il merita. Au o meserie extrem de riscanta.

sâmbătă, 28 martie 2009

O zi de zbor destul de lunga

Ieri am avut o zi lunga de zbor. Am ajuns la ora 14.00 la aerodrom la Clinceni. Atunci aveam stabilit intervalul meu de timp pentru zbor. Insa programul a fost dat peste cap datorita plecarii tarzii de la Aeroportul Baneasa a avionului cu care zbor: YR-SFS - Cessna 172 RG.





Avionul sta peste noapte la Baneasa din motive pe care nu le cunosc. Si in fiecare zi vine la Clinceni pentru zborurile de scoala. Ei bine, ieri a intarziat 2 ore din cauza prezentei pe LRBS a aeronavei prezidentiale. Pana nu a decolat Boeing-ul 707, nu s-a putut pleca de la platforma cu Cessna. Asa ca instructorii au asteptat o multime pana le-a fost aprobat planul de zbor catre Clinceni.



In fine, dupa ce a ajuns avionul la Clinceni am executat o jumatate de ora de zbor de verificare cu domnul instructor/inspector Neacsu de a Autoritate. Mi-a facut o verificare destul de amanuntita :) De la respectarea check-list-urilor la detaliu in faza de preflight check, pornirea motorului, rulaj, decolare, urcare etc. Am facut vreo 4 ture de pista dupa care un caz special: mi-a taiat motorul la verticala aerodromului. L-am adus pe pista fara mari probleme. Cu singura exceptie a unei glisade facute inainte de de pista pentru ca eram foarte sus, cam la 1000 ft. Fiindca nu am mai zburat de foarte mult timp, nu pot sa zic ca imi ies foarte bine glisadele... dar o sa le mai exersez, ca mai am timp.





Dupa o jumatate de ora de zbor, am aterizat si am predat avionul colegului Mircea Neacsu care a plecat cu un instructor in raid pana la Aeroportul Craiova. Dupa plecarea lor, intrucat cealalta Cessna, model 172N, inmatriculata cu YR-SES, prezentata de catre mine in fotografiile post-ului precedent, era libera, am mai executat zbor in tur de pista cu instructorul pentru a-mi reintra in mana dupa jumatatea de an de pauza. A fost foarte bine, zic eu. In momentul asta, avand ceva experienta si avand si un avion care trage foarte bine, fac decolarile mai abrupt si ridic flapsul la 200ft, nu la 300ft, cum faceam pana acum. Si nici nu mai fac virajul 1 scolastic, dupa ce am ajuns la 500-600ft. Acum fac virajul 1 imediat dupa ridicarea flapsului, in urcare. Desi e mai simplu de zburat cu SES, imi place mai mult, totusi cu SFS. Faptul ca motorul e mai puternic si ca elicea are pasul reglabil in zbor il face sa fie foarte eficient in exploatare. Trage avionul ala, e ceva de speriat :)

Am zburat cu SES, in doua reprize, ture de pista. Am incercat sa-mi corectez lucrurile pe care nu le mai faceam bine si am facut aterizari in diferite configuratii - flaps 20 de grade, 30 de grade, cu panta mai mare sau mai mica etc. Mai am o singura chestie care nu-mi iese cum as vrea eu si nu e bine. Nu stiu cum fac dar nu reusesc sa vin de fiecare data perfect aliniat cu axul pistei. Vin cumva derapat si asta e rau. Va trebui sa mai exersez axarile. E posibil sa fie si pozitia aiurea pe scaun in avion... Am schimbat avioanele si e greu sa ma obisnuiesc. Nu stiu cati zboara de-a lungul scolii cu 5 avioane... :)

Dupa cea de-a doua repriza de ture de pista (am zburat in total cam o ora si jumatate cu 172N-ul) am constatat ca nu prea mai era benzina in rezervor si trebuia dus avionul la Baneasa pentru realimentare. Asa ca instructorul Sorin Nutu m-a intrebat daca nu vroiam sa fac un zbor la Baneasa impreuna cu el, sa facem un approach cu procedura NDB sau cu ILS. Evident ca era o gluma :) Trebuia sa zburam VFR. Dar experienta intrarii in CTR la Baneasa nu trebuia ratata. Asa ca am acceptat instantaneu "oferta". A fost mai complicat sa depundem planul de zbor pentru ca nu aveam fax la Clinceni dar prin amabilitatea domnului Valer Novac de la SAS am reusit sa-l depunem si sa decolam in mare graba, pe ultima suta de metri, ca sa nu ne prinda noaptea si sa putem ajunge la Baneasa respectand regulile VFR.

Am decolat aproximativ pe la ora 18.30. Am luat inaltime, am ridicat flapsul, am urcat la 1000ft dupa QNH si am contactat Approach-ul. Le-am dat un raport de pozitie si controlorii ne-au trimis la NDB-ul BSW. Pe la Bolintin ne-au trecut cu Baneasa Tower. De la BSW am luat cap 070 si ne-am indreptat spre pista. Se intuneca si, desi vizibilitatea era buna, reperele de la sol se scufundau intr-un gri care estompa contururile. Am ocolit putin la nord de directia pistei pentru ca e o zona cu case inainte de pista 07 si am reinterceptat localizer-ul pistei. Putin inainte de a ne axa pe finala, Turnul ne-a comunicat "o speciala pentru SES - va aprindem luminile". Imaginea cu luminile de balizaj este superba. "Pomul de Craciun" e ca in filme. Ne-am axat, si am inceput sa tinem panta, cu un ochi pe glideslope si cu unul pe luminile PAPI. In cele din urma am aterizat, in ultima clipa pentru a fi inca in regim VFR. Vantul a fost din 240. Evident ca l-am pus pe pista usor derapat :) Nu tare, dar, totusi, derapat. Pe asfalt e cam nasol ca te arunca intr-o parte daca faci asta si exista riscul sa dejantezi anvelopa de la trenul principal, cu consecinte deloc placute. Voi face saptamana viitoare mai multe exercitii ca sa nu mai am probleme cu reperele si cu axarea perfecta pe axul pistei. Cred ca este cel mai important lucru pe care trebuie sa-l mai exersez in momentul asta.

Dupa ce am aterizat, am facut back track rapid si am iesit pe taxy way Alpha. In capat ne astepta Follow Me Car - un Logan cu girofaruri. L-am urmat pe taxy way Alpha, apoi pe Bravo si apoi pe Delta pana la platforma de la Academia de Aviatie. De obicei aceste manevre la Baneasa se fac cu tractarea avioanelor mici. De data asta, domnii de la Ground au fost foarte draguti si ne-au lasat sa rulam cu motorul propriu al avionului.

Pe platforma am oprit avionul, l-am pus cu nasul in vant si am plecat. Colegul meu Robin a fost foarte amabil si m-a ajutat sa ajung inapoi la Clinceni ca sa-mi recuperez si eu propria masina de la aerodrom. Am ajuns seara acasa obosit ca dupa o zi lunga de condus desi n-am zburat decat... 3 ore. Insa ce ore! :)

Astazi la Clinceni urma sa vina doar YR-SES pentru zboruri cu o parte dintre colegii mei. Eu voi reveni la aerodrom luni la ora 17.00.

vineri, 27 martie 2009

Din nou la scoala

Ultimul zbor la scoala il facusem la sfarsitul lui septembrie 2008. Apoi am revenit la ground school si am terminat teoria. Si am mers la Autoritate sa iau toate examenele teoretice. Intre timp, la scoala s-au mai intamplat diverse lucruri importante.

Special Air Services, FTO-ul (Flight Training Organization) care opereaza scoala de zbor pe care o urmez, si-a cumparat aeronavele proprii si a renuntat la colaborarea cu Alfa Air, pe ale carei avioane zburasem anul trecut (cele doua Cessna 172 - YR-ANB - avionul cu care am iesit prima data la simpla, YR-ANC, si Cessna 152 - YR-ANE). Nu vreau sa insist asupra motivelor legate de aceasta incetare a colaborarii pentru ca nu este problema mea. A fost, totusi, destul de neplacut pentru elevi.

Alfa Air si SAS s-au separat iar Alfa Air a devenit facilitate de training PPL independenta.

Iar SAS si-a cumparat propriile avioane.

In fine, una peste alta, zborul s-a reluat si avem acum la dispozitie doua aeronave foarte bune. Prima este un Cessna 172 N, inmatriculat cu YR-SES. Este adus recent in Romania si inmatricularea sa precedenta a fost D-ETKC. Avionul arata si functioneaza foarte bine. Inca n-am apucat sa zbor cu el, dar l-am vazut la lucru si e super ok. Iata mai jos cateva fotografii cu el, din exterior si din interior, facute astazi cu iPhone-ul la Clinceni, si o fotografie cu avionul inmatriculat in Germania, in urma cu cativa ani.















Pe acest avion zboara colegii mei din grupele de incepatori care sunt invtati sa zboare de catre Sorin Nutu, instructor si lector la scoala SAS. Noi, cei din prima grupa de studenti, am studiat cu domnia sa Aerodinamica, Performante si Planificare a Zborului si Cunoasterea Aeronavei iar cei care sunt mai noi vor face si zborul.

Grupa de avansati zboara pe celalalt avion. Este un Cessna 172 RG inmatriculat cu YR-SFS. Este o aeronava putin mai complexa si mai puternica. Trenul de aterizare este escamotabil iar elicea aer pas reglabil. Asta il face sa fie mult mai rapid in zbor.

Astazi am zburat si eu 8 ture de pista la Clinceni cu acest avion si impresia este excelenta. Fiindca n-am mai zburat de 6 luni, trec acum printr-un program de refreshment apoi voi termina tot programul de instruire care mi-a mai ramas de facut ca sa ajung sa merg la skill test. Din acest moment, de grupa de avansati se va ocupa instructorul Bogdan Martin, un foarte competent, rabdator si placut instructor si un excelent si experimentat pilot. Astazi am zburat putin pentru a exersa practic modul de folosire a manetei de reglaj a pasului. M-am descurcat destul de bine si mi-am revenit rapid dupa pauza de sase luni. A fost surprinzator si pentru mine, mai ales ca am pilotat de pe partea dreapta a avionului, lucru pe care nu l-am mai facut niciodata pana acum. reperele sunt altele, folosirea mainii stangi pentru comanda manetei de gaz si a celei de pas nu-mi este foarte la indemana. Cu toate astea, m-am obisnuit rapid si am reusit aterizari bunicele. Din 8 aterizari, doar una a fost tzopaita :)

Maine voi merge din nou la zbor. Voi mai face ture de pista si, probabil, o zona, cu cazuri speciale. Saptamana viitoare voi trage tare, cu zboruri in fiecare zi si cu raiduri in weekend. Trebuie sa ma grabesc sa termin programul de instruire cat mai rapid pentru ca 3 din cele 6 luni pe care le am la dispozitie dupa absolvirea examenelor teoretice au trecut deja. Mai am 3 luni ca sa iau skill test-ul.

Din pacate azi n-am apucat sa pozez si avionul cu care am zburat. Am fost ocupat cu scoala cabinei - cunoasterea aparaturii si comenzilor, citirea si exersarea check-list-urilor etc. - si am omis sa mai fac poze. O sa fac maine.

Pana atunci, iata o panorama de la Clinceni: au inceput sa rasara din ce in ce mai multe avioane pe aerodrom.

luni, 9 martie 2009

PRIMA FEMEIE PILOT PE MiG-21 LanceR IESE LA ZBOR

Astazi a fost dat publicitatii urmatorul comunicat de presa de la MAN:

"Ministerul Apararii Nationale
Directia Informare si Relatii Publice


Comunicatul nr. 62 din 09.03.2009

PRIMA FEMEIE PILOT PE MiG-21 LanceR IESE LA ZBOR

Grupa de piloti aflati în perioada de pregatire pentru zborul pe avionul MiG-21 LanceR, la Baza 95 Aeriena Bacau “Erou Cpt. av. ALEXANDRU SERBANESCU”, vor începe în aceasta saptamâna activitatea practica de zbor.

Printre acestia se afla si tânara sublocotenent Simona Maierean, prima femeie pilot din cadrul Fortelor Aeriene Române care va zbura pe acest tip de aeronava.

Sublocotenentul Simona Maierean a absolvit Academia Fortelor Aeriene în anul 2007 dupa care a fost repartizata la Baza 86 Aeriana Fetesti."

O stire foarte frumoasa, tintita la fix de PR-ul ministerului. Felicitari sincere Simonei Maierean.

Mi-as dori, insa, ca peste doi ani sa nu ajunga , dupa o munca intensa pentru a se antrena si a trece pe Mig 21 - LanceR sa zboare iar doar cateva ore pe an pe IAR 99 Soim in lipsa de Mig-uri. Avioanele LanceR isi vor termina resursa in timp extrem de scurt (in 2010) iar iresponsabilii de la Ministerul Apararii nu au decis nici pana acum (daca vor mai decide vreodata) care este optiunea romaneasca pentru avionul multirol. Tinand cont cat de mult dureaza sa implementezi sistemele de maintenance si de exploatare a avioanelor multirol, se ajunge foarte simplu la concluzia ca aviatia noastra militara va fi sublima dar va lipsi aproape cu desavarsire peste nici doi ani... Este revoltator!... Pacat de munca oamenilor extraordinari din aviatia militara, de la piloti la tehnici. Fara un avion multirol vor ajunge bulgarii si ungurii sa faca politia aeriana in Romania... Iar Romania e in NATO si are niste angajamente facute la intrarea in alianta. Iar serviciul de politie aeriana are implicatii majore si in aviatia civila...

joi, 5 martie 2009

8 martie 2009 - miting aviatic la Aeroclubul Romaniei, pe Aerodromul Clinceni

Pe data de 8 martie, la ora 11.00, va avea loc traditionalul de acum miting aerian dedicat doamnelor si domnisoarelor.

Programul anuntat de catre Aeroclub va cuprinde:

- un show de zile mari al formatiei de acrobatie aeriana "Hawks of Romania" a Aeroclubului Romaniei;

- o evolutie care ne va tine cu sufletul la gura a formatiei private de acrobatie aeriana "Iacarii Acrobati";

- spectacol total cu Lotul National de Parasutism;

- gratie si maiestrie cu Lotul National de Acrobatie cu Planorul;

- aeronave de scoala si antrenament din dotarea Aeroclubului Romaniei;

- balonul cu aer cald recent achizitionat de catre Aeroclubul Romaniei.


Aviatia privata va fi si ea reprezentata de trei dintre cele mai importante companii din domeniu:

- Alfa Air Services - 2 x Cessna 172 (YR-ANB si YR-ANC) + 1 x Cessna 152 (YR-ANE);

- Special Air Services - probabil cu un elicopter AS 365 N "Dauphin" (YR-SBS sau YR-SCS, vom vedea care) si, sa speram, cu un avion Cessna 172N recent achizitionat (YR-SES);

- Flylevel - cu aeronave ultrausoare;

- alte aeronave ultrausoare private.


Ca in fiecare an, doamnele si domnisoarele se pot inscrie la o tombola, premiul fiind un zbor gratuit cu o aeronava de scoala.

De plouat, se pare ca nu va ploua. Ultima prognoza disponibila e fabvorabila. Iata si harta meteo, pentru cunoscatori :)




Ca stimulent pentru a veni la miting, iata aici relatarea mea de la editia de anul trecut.


WEATHER UPDATE:
In harta meteo cu vremea prognozata pentru 48 de ore lucrurile incep sa arate mai rau ca in harta de ieri. Insa nu sunt grave. Inca mai cred ca vom avea, totusi, vreme rezonabila la miting.

Iata harta:




WEATHER UPDATE 2:

Se pare ca vremea va fi destul de buna duminica. Cel putin conform hartii de mai jos.




Insa nu la fel de datatoare de sperante este si ultima prognoza de aerodrom de la otopeni, TAF-ul de 24 de ore. Avem duminica dimineata plafonul de nori cam jos. ER drept ca prognoza e pana la ora 0600UTC. Adica 0800 ora Bucurestiului. SA speram ca se vor ridica norii aia pana la 11 cand incepe zborul.

Iata prognoza de la Otopeni.

TAF LROP 070500Z 0706/0806 22008KT 9999 SCT035 PROB30
TEMPO 0707/0710 5000 RA BKN015 OVC030
TEMPO 0723/0806 3000 BR OVC010

Tradus ar insemna urmatoarele:

Prognoza de aerodrom emisa pentru Aeroportul Otopeni in ziua de 7 a lunii in curs la ora 0500 UTC, valabila incepand cu ziua de 7 a lunii in curs ora 0600 UTC pana in ziua de 8 a lunii in curs ora 0600 UTC.

Vantul prognozat la suprafata solului va bate predominant din directia 220 °T (grade true) cu viteza medie de 8 noduri.

Vizibilitatea orizontala prognozata va fi de 10 km sau mai mult.

Nu sunt prognozate fenomene meteorologice semnificative.

Nebulozitatea prognozata: 3/8 - 4/8 cu baza norilor la 3500 de picioare probabilitate 30% ca
temporar in ziua de 7 a lunii in curs, intre orele 0700UTC si 1000UTC vizibilitatea orizontala prognozata sa fie de 5000m. Fenomene meteorologice semnificative prognozate: ploaie moderata. Nebulozitate prognozata: 5/8 - 7/8 cu baza norilor la 1500 de picioare si 8/8 cu plafonul norilor la 3000 de picioare.
Temporar incepand din ziua de 7 a lunii in curs, ora 2300UTC si pana in ziua de 8 a lunii in curs la ora 0600UTC, vizibilitatea orizontala prognozata va fi de 3000m. Fenomene meteorologice semnificative prognozate: aer cetos. Nebulozitate prognozata: 8/8 cu plafonul norilor la 1000 de picioare.

WEATHER UPDATE 3:

Ultima prognoza meteo de la OTOPENI pentru 24 de ore:

TAF LROP 071700Z 0718/0818 24007KT CAVOK
TEMPO 0718/0721 SHRA FEW050CB
TEMPO 0723/0804 3000 BR BKN010
BECMG 0809/0811 BKN020 BKN035 PROB30
TEMPO 0811/0816 RA

Tradus ar insemna urmatoarele:

Prognoza de aerodrom emisa pentru Aeroportul Otopeni in ziua de 7 a lunii in curs la ora 1700 UTC, valabila incepand cu ziua de 7 a lunii in curs ora 1800 UTC pana in ziua de 8 a lunii in curs ora 1800 UTC.

Vantul prognozat la suprafata solului va bate predominant din directia 240 °T (grade true) cu viteza medie de 7 noduri.


Vizibilitatea orizontala prognozata va fi de 10 km sau mai mult.

Nu sunt prognozate fenomene meteorologice semnificative.

Nebulozitatea prognozata: nici un nor sub 1500m sau sub cea mai inalta altitudine minima de sector daca aceasta depaseste 1500 m si nu este prognozat nici un nor cumulonimbus.

Temporar in ziua de 7 a lunii in curs, intre orele 1800UTC si 2100UTC fenomenele meteorologice semnificative prognozate: ploaie moderata in averse. Nebulozitate prognozata: 1/8 - 2/8 cu baza norilor cumulonimbus la 5000 de picioare.

Temporar incepand din ziua de 7 a lunii in curs, ora 2300UTC si pana in ziua de 8 a lunii in curs la ora 0400UTC, vizibilitatea orizontala prognozata va fi de 3000m. Fenomene meteorologice semnificative prognozate: aer cetos. Nebulozitate prognozata: 5/8 - 7/8 cu baza norilor la 1000 de picioare.

In devenire intre orele 0900UTC si 1100UTC ale zilei de 8 a lunii in curs nebulozitatea prognozata va fi de 5/8 - 7/8 cu baza norilor la 2000 de picioare si 5/8 - 7/8 cu baza norilor la 3500 de picioare.

Probabilitate 30% ca temporar intre orele 1100UTC si 1600UTC ale zilei de 8 a lunii in curs fenomenul meteorologic semnificativ prognozat sa fie ploaia moderata.


Deci dimineata sunt sanse bune ca mitingul sa aiba, totusi, loc. Baza norilor la 2000 de picioare e, totusi, ok pentru miting. Vizibilitatea orizontala e cat de cat ok, desi nu e senzationala. Asa ca zborul e posibil. Pentru parasutisti cred ca va fi o problema...

Cu toate acestea, pe la orele 13, ora Bucurestiului, vremea are sanse bune sa se strice.

Ne vedem, totusi, la Clinceni.

Blog Widget by LinkWithin