Pe 26 iunie am reusit, in sfarsit, sa ma tin de promisiunea pe care i-am facut-o unui prieten spaniol, Antonio Carrasco, de a-l plimba cu Cessna 172 cand vine prin Romania.
Antonio este inginer de aviatie si lucreaza la Madrid pentru o companie care proiecteaza modele pentru tunelul aerodinamic. Lucreaza pentru Airbus ;) Insa Antonio nu zburase niciodata cu avioane mici. Asa ca pentru el a fost o experienta inedita. Si, sper, placuta.
Am zburat cu YR-SES de la Special Air Services. Am facut vreo doua-trei ture de pista si apoi am plecat in zona 2, spre Magurele, Jilava si Calugareni, apoi in zona 3, peste Lacul Mihailesti. A fost un zbor comentat, ca sa zic asa. I-am explicat o multime de lucruri despre comportamentul aeronavei, despre procedurile de aerodrom si despre setarile aeronavei in diferite configurati de aterizare. Ba chiar i-am aratat si niste viraje inclinate si chiar si un soi de stall turn mai blanda, asa cum poate Cessna 172 - urcare mai brusca pana pierde viteza avionul, o inclinare usoara pe un plan si palonier maxim in directia respectiva, coborare, aducerea planurilor la orizontala si reducerea motorului dupa care urmeaza redresarea usoara. Totul la inaltime suficienta, nu aproape de sol.
Lui Antonio i-a placut plimbarea si a postat o relatare pe un blog de aviatie la care colaboreaza: http://winglets.blogspot.com - MACH 2 - El Blog de las curiosidades aeronáuticas.
Pentru cei care nu inteleg spaniola, va anunt ca sunt si poze, si un filmulet :)
sâmbătă, 10 iulie 2010
Plimbare cu YR-SES la Clinceni cu Antonio, un prieten spaniol
Publicat de
Mihai Grecea
la
00:38
20
comentarii
Etichete: Antonio Carrasco, blog aviatie, Cessna 172N, Clinceni, cockpit, Filme aviatie, Fotografie, pilotaj, S.A.S., Special Air Services, YR-SES
duminică, 28 februarie 2010
Cu Cessna 182T in jurul lumii si apoi in Africa
Dan Goldenblum de la www.yankeeromeo.ro - care, apropo, Dane, nu mai e accesibil online! - mi-a trimis un link foarte fain. Este site-ul unui pilot din Danemarca, Jens Abildgaard, care s-a apucat de zbor in 2002, obtinand licenta PPL(A) si, ulterior, in USA, a obtinut si rating-urile pentru zbor instrumental, multiengine, sea plane si, in final CPL (pilot comercial).
Apoi si-a cumparat un avion Cessna 182T model din 2005, echipat cu Garmin 1000.

L-a cumparat din USA, l-a trecut peste ocean pe deasupra Groenlandei si apoi a zburat cu el in jurul lumii. Dupa traiectul circumterestru a plecat intr-un lung raid din Odense catre Africa de Sud. In momentul asta se afla in Djibouti si va decola de acolo, mai departe, maine.
Jens nu are nici un sponsor in spate si nici nu zboara pentru vreo cauza nobila. Zboara doar de dragul zborului si vrea sa impartaseasca tututor celor interesati experientele sale.


Va invit sa-i urmarim impreuna aventurile pe site-ul sau la adresa: http://www.hosbiz.com/index.php
Publicat de
Mihai Grecea
la
17:45
3
comentarii
Etichete: articol interesant, blog aviatie, calatorii cu avionul, Cessna 182, Filme aviatie, Fotografie, Jens Abildgaard, navigatie, piloti, turul lumii cu avionul
luni, 11 ianuarie 2010
Va recomand un blog de aviatie: "Give me wings ...to fly"
Este blogul lui Cosmin, proaspat absolvent al SSAvC - licenta ATPL(A). Din pacate scrie rar, dar e interesant. Citit-l la adresa http://prindearipi.blogspot.com/
Publicat de
Mihai Grecea
la
13:44
0
comentarii
Etichete: articol interesant, ATPL, blog aviatie, CPL, scoala de pilotaj, SSAvC