Se afișează postările cu eticheta nato. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta nato. Afișați toate postările

luni, 9 martie 2009

PRIMA FEMEIE PILOT PE MiG-21 LanceR IESE LA ZBOR

Astazi a fost dat publicitatii urmatorul comunicat de presa de la MAN:

"Ministerul Apararii Nationale
Directia Informare si Relatii Publice


Comunicatul nr. 62 din 09.03.2009

PRIMA FEMEIE PILOT PE MiG-21 LanceR IESE LA ZBOR

Grupa de piloti aflati în perioada de pregatire pentru zborul pe avionul MiG-21 LanceR, la Baza 95 Aeriena Bacau “Erou Cpt. av. ALEXANDRU SERBANESCU”, vor începe în aceasta saptamâna activitatea practica de zbor.

Printre acestia se afla si tânara sublocotenent Simona Maierean, prima femeie pilot din cadrul Fortelor Aeriene Române care va zbura pe acest tip de aeronava.

Sublocotenentul Simona Maierean a absolvit Academia Fortelor Aeriene în anul 2007 dupa care a fost repartizata la Baza 86 Aeriana Fetesti."

O stire foarte frumoasa, tintita la fix de PR-ul ministerului. Felicitari sincere Simonei Maierean.

Mi-as dori, insa, ca peste doi ani sa nu ajunga , dupa o munca intensa pentru a se antrena si a trece pe Mig 21 - LanceR sa zboare iar doar cateva ore pe an pe IAR 99 Soim in lipsa de Mig-uri. Avioanele LanceR isi vor termina resursa in timp extrem de scurt (in 2010) iar iresponsabilii de la Ministerul Apararii nu au decis nici pana acum (daca vor mai decide vreodata) care este optiunea romaneasca pentru avionul multirol. Tinand cont cat de mult dureaza sa implementezi sistemele de maintenance si de exploatare a avioanelor multirol, se ajunge foarte simplu la concluzia ca aviatia noastra militara va fi sublima dar va lipsi aproape cu desavarsire peste nici doi ani... Este revoltator!... Pacat de munca oamenilor extraordinari din aviatia militara, de la piloti la tehnici. Fara un avion multirol vor ajunge bulgarii si ungurii sa faca politia aeriana in Romania... Iar Romania e in NATO si are niste angajamente facute la intrarea in alianta. Iar serviciul de politie aeriana are implicatii majore si in aviatia civila...

duminică, 22 februarie 2009

F22-dincolo de limitele aerodinamicii

Boogie a postat pe http://www.d13-th.ro un filmulet senzational. Este o demonstratie a caracteristicilor incredibile ale avionului F22. Ascultati si comentariile pilotului pentru ca sunt foarte interesante.

Filmul este aici.

luni, 1 septembrie 2008

BSDA 2008

Intre 24 si 26 septembrie, la Romaero Baneasa, va avea loc editia a doua a unui eveniment care implica si aviatia. De asta data cea militara. Este vorba de BSDA 2008, Black Sea Defense & Aerospace Exhibit & Conference. Iata si posterul oficial:

joi, 27 martie 2008

Ieri navigatie, astazi limite umane

Scriu dupa doua zile grele datorita iminentei nenorocirii numite limitare de trafic cauzata de jignitorul summit nato. Este impardonabil cum o gasca de descreierati aflati la putere in Romania isi permit sa perturbe activitatea unui oras, a vietilor si a afacerilor oamenilor care-l locuiesc, fara sa le ceara acordul. Am auzit zilele astea de atatea incalcari ale unor drepturi si libertati fundamentale incat am inceput sa am mari indoieli cu privire la existenta sau nu a unei democratii cat de cat reale in Romania... Ar trebui ca administratiile publice centrale si locale sa fie date in judecata de catre toti cei care au de suferit de pe urma acestei tampenii numita summit nato. De fapt nato n-are nici o vina in asta. Vinovati sunt numai descreieratii de politicieni romani in frunte cu Basescu. Ei au propus organizarea acestei intalniri monstruoase intr-un oras care nu poate efectiv sa suporte o astfel de manifestare. Nu are infrastructura necesara. In zilele astea se vor pierde extrem de multi bani. Se vor plati salarii unor oameni care vor lucra cel mult sub limita ineficientei. Se vor plati chirii la sedii complet aiurea. Se vor plati redevente lunare la contractele de leasing de masini si echipamente absolut degeaba. Si se vor plati penalizari pentru lucrari si marfuri nelivrate la timp. In zilele astea multe intalniri nu vor mai avea loc, multe iubiri nu se vor mai consuma, multi prieteni nu vor mai bea cate o bere. Iar scoala noastra de pilotaj nu va functiona. Si, una peste alta, multi neuroni vor muri. Si nimeni nu va plati pentru asta. Nimeni dintre cei care ar trebui sa plateasca...

Revenind la scoala, ieri am avut curs de navigatie. Am exersat niste calcule pentru determinarea cursului in functie de deviatia magnetica a busolei, declinatia magnetica, nordul adevarat si toti ceilalti parametri ai orientarii pe traiect. Si apoi am invatat sa completam un flight plan. Am discutat pe rand despre toate rubricile planului de zbor si am completat datele unui traiect de la Baneasa la Constanta si retur.

Astazi am revenit la Limite umane si am vorbit mult despre stres si factorii care-l cauzeaza. De asemenea, am trecut in revista si metodele utilizabile pentru diminuarea/combaterea stresului. Un curs interesant. In urmatoarele ore vom atinge, se pare, si chestiuni legate de fiziologia pilotului.

Asa cum spuneam, cursurile vor continua in prima luni de dupa apocalipsa nato. Adica pe 7 aprilie. Pana atunci va fi si interdictie de zbor in spatiul aerian al Romaniei... A si fost publicat, de altfel, in AIP, NOTAM-ul.

Blog Widget by LinkWithin